«Մեր ընդհանուր մոտեցումն է բաց, թափանցիկ, հասանելի ու հաշվետու լինել հասարակության և գործարար շրջանակների համար». Տիգրան Ավինյան
06.03.2026
Երևանի քաղաքաշինական ներդրումային խոշոր ծրագրերն ու քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացված աշխատանքները քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է «Մանթաշյանց» գործարարների ակումբի անդամներին:
Որպես քաղաքային ներդրումային միջավայրի զարգացման հարթակ՝ քաղաքապետ Ավինյանը կարևորել է ակումբի հետ գործակցությունն ու համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը:
Այսօր ակումբը միավորում է ավելի քան 800 գործարարների, որոնք ներկայացնում են տարբեր ոլորտներ և գործում են աշխարհի 24 քաղաքներում։ Այն հանդիսանում է հայկական խոշորագույն բիզնես նեթվորքներից մեկը՝ նպաստելով նոր համագործակցությունների, ներդրումային նախագծերի և միջազգային գործարար կապերի ձևավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել թաղամասերի վերակառուցման, բնակելի համալիրների կառուցման ու քաղաքային միջավայրի բարելավմանն ուղղված տարբեր նախագծերի: Կառուցապատող ընկերություն ընտրելու համար կարևոր այս նախագծերն, ի դեպ, առաջիկայում կդրվեն մրցույթի: Դրանք հասանելի են GIS աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգի (https://gis.yerevan.am/)՝ ներդրումային ծրագրերի հարթակում և Երևանի քաղաքապետարանի www.yerevan.am պաշտոնական կայքում:
Անդրադառնալով ներդրված թվայնացման գործիքներին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի ընդհանուր մոտեցումն է բաց, թափանցիկ, հասանելի ու հաշվետու լինել հասարակության ու գործարար շրջանակների համար:
Քաղաքապետը նաև նկատել է, որ «Մանթաշյանց»-ի փորձառությունն ու լայն միջազգային ցանցը կարող է կարևոր դեր ունենալ քաղաքային նախագծերի պլանավորման, ներդրումների ներգրավման և համագործակցության նոր ձևաչափերի զարգացման գործում:

«Наш подход — быть открытыми, прозрачными, доступными и подотчётными обществу и бизнес-сообществу» — Тигран Авинян.
Мэр Еревана Тигран Авинян представил членам бизнес-клуба «Манташянц» крупные инвестиционные проекты в сфере градостроительства, а также рассказал о работах, проведённых в различных направлениях городского хозяйства.
Глава города подчеркнул важность сотрудничества с клубом и реализации совместных инициатив для продвижения инвестиций в Ереване. Сегодня «Манташянц» объединяет более 800 предпринимателей из 24 городов мира, представляющих различные сферы. Это одна из крупнейших армянских бизнес-сетей, способствующая развитию партнерских отношений, реализации инвестиционных проектов и расширению международных связей.
В ходе встречи были представлены проекты по реконструкции кварталов, строительству жилых комплексов и благоустройству городской среды. В ближайшее время они будут выставлены на тендер для определения застройщиков. Подробная информация доступна на платформе инвестиционных проектов геоинформационной системы (ГИС), а также на официальном сайте мэрии Еревана www.yerevan.am.
Говоря о внедряемых инструментах цифровизации, Тигран Авинян отметил, что общий подход мэрии Еревана — быть открытой, прозрачной, доступной и подотчётной обществу и бизнес-сообществу.
Мэр также добавил, что опыт и широкая международная сеть клуба «Манташянц» могут играть важную роль в планировании городских проектов, привлечении инвестиций и развитии новых форматов сотрудничества.