«Մեր նպատակը արատավոր որոշակի երևույթներից մեկընդմիշտ ձերբազատվելն է». Տարոն Մարգարյան
Քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ շարունակական հսկողություն է իրականացվում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից Երևանի ավագանու պարտադիր բարեկարգման, առևտրի և սպասարկումների վերաբերյալ որոշումների պահանջների կատարման ուղղությամբ: Ըստ այդմ, նախորդ երկու շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է տվյալ նորմերի խախտման 65 դեպք: Բացի այդ, նաև զեկուցվել է, որ նախորդ երկու շաբաթների ընթացքում հայտնաբերվել է չնախատեսված վայրերում աղբը թափելու 134 դեպք, որոնց մասով կազմվել են վարչական արձանագրություններ:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանների ղեկավարներին ու համապատասխան ծառայություններին հանձնարարել է գործընթացը պահել մշտական ուշադրության կենտրոնում և շարունակել խստորեն վերահսկել գործող պարտադիր նորմերի և Երևանի ավագանու համապատասխան որոշումների կատարման ուղղությամբ աշխատանքների ընթացքը:
«Մեկ անգամ ևս ուզում եմ, որ բոլորին պարզ լինի. մեր նպատակը վարչական տույժերի ենթարկելը և գումարներ գանձելը չէ, այլ մայրաքաղաքում կարգ ու կանոն հաստատելը և արատավոր որոշակի երևույթներից մեկընդմիշտ ձերբազատվելն է: Ու քանի դեռ կան իրավախախտներ, մենք պարտավոր ենք օրենքով սահմանված կարգով վարչական տույժի ենթարկել բոլոր իրավախախտներին: Այս հարցում որևէ բացառություն չի կարող լինել ու, ըստ այդմ, ձեզանից ակնկալում եմ հետևողական խիստ աշխատանք»,-ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքաշինության և հողօգտագործման ոլորտում նախորդ շաբաթ գրանցվել է ապօրինաշինության և հողազավթման 13 դեպք: Զեկուցվել է նաև, որ նախկինում հայտնաբերված 6 դեպքերի մասով իրականացվել են ապօրինի շինության քանդման աշխատանքներ:
Միջազգային վարկային ծրագրերով իրականացվող աշխատանքների հետ կապված` զեկուցվել է, որ բոլոր աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն: Քաղաքապետը հանձնարարել է դրանց ընթացքն ու, հատկապես, կատարվող աշխատանքների որակը ևս պահել մշտական խիստ վերահսկողության տակ:
«Տվյալ աշխատանքների տեխնիկական հսկողությունը միջազգային մասնագիտացած կազմակերպությունների կողմից իրականացնելը բնավ էլ չի նշանակում, որ մենք այս ուղղությամբ անելիքներ չունենք: Կատարվող աշխատանքների արդյունքում ստեղծվող ենթակառուցվածքները երկար տարիներ պետք է ծառայեն մեր բնակիչներին, ուստի, մենք պարտավոր ենք այդ աշխատանքների որակյալ կատարման նկատմամբ ևս հսկողություն սահմանել ու հետևել, որ ամեն ինչ արվի սահմանված չափորոշիչներին համապատասխան: Ըստ այդմ, մշտական հսկողության տակ պահեք ընթացող աշխատանքներն ու եթե թերացումներ նկատեք, անմիջապես քայլեր ձեռնարկեք դրանց արագ վերացման ուղղությամբ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Հասարակական տրանսպորտի սպասարկման որակի նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության հետ կապված՝ զեկուցվել է, որ ստուգայցերի ժամանակ հայտնաբերված խախտումների մասով կազմվել է 23 վարչական արձանագրություն: Զեկուցվել է նաև, որ մայրաքաղաքում հայտարարված անվտանգ երթևեկության միամսյակի շրջանակներում շարունակվում է ուժեղացված հսկողությունը կրթական հաստատություններին հարակից տարածքներում: Անդրադառնալով ՃՈ հետ համատեղ իրականացվող անվտանգ երթևեկության միամսյակին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է շարունակել մշտական հսկողության տակ պահել սույն հարցը, բացի այդ, նաև հետևողական աշխատանքներ տանել հասարակական տրանսպորտով տեղաշարժվելու անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
«Ձեր ուշադրությունը պետք է հրավիրեմ այնպիսի արատավոր երևույթների վրա, ինչպիսիք են վարելու ընթացքում հանրային տրանսպորտում ծխելը և հեռախոսով խոսելը: Համոզված եմ, կարիք չկա լրացուցիչ անգամ ասելու, թե այս վտանգավոր երևույթները որքանով են սպառնում մեր համաքաղաքացիների ապահով երթևեկությանը: Ուստի, պետք է այդ ուղղությամբ հստակ և նպատակային աշխատանքներ տանել՝ դրանք մեզանում բացառելու համար: Այս հարցում ակնկալում եմ սերտ համագործակցություն ինչպես Ճանապարհային ոստիկանության, այնպես էլ ոլորտի խնդիրներով մտահոգ հասարակական կազմակերպությունների և ակտիվ քաղաքացիների հետ: Համոզված եմ, որ այս ուղղությամբ համատեղ ջանքերով տարված պայքարը կտա ցանկալի արդյունք», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու հավելել, որ հանրային տրանսպորտի ոլորտի հետ կապված բոլոր հարցերը մշտապես լինելու են քաղաքային իշխանության օրակարգում:
Հանրակրթական դպրոցների ճաշարանները սպասարկող կազմակերպություններին տրված հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ զեկուցվել է, որ թերություններ են գրանցվել քաղաքապետարանի ենթակայության 17 դպրոցներում: Քաղաքապետը հանձնարարել է խիստ հսկողության տակ պահել գործընթացը և շարունակել շրջայցերը դպրոցների ճաշարաններ:
«Եթե համապատասխան կազմակերպությունները սահմանված ժամանակում չեն կատարում իրենց տրված հանձնարարականները, ապա առանց քննարկումների խզեք նրանց հետ կնքված պայմանագրերը: Բոլորը պետք է հասկանան, որ երեխաներին մատակարարվող սննդի հաշվին որևէ թերացում ներելի չէ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Պատասխանատուները նաև զեկուցել են, որ մայրաքաղաքում ներառական կրթություն իրականացնող բոլոր դպրոցների սնունդը ձեռք է բերվում կենտրոնացված կարգով ու գործընթացը մշտական հսկողության ներքո է:
Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է նաև, որ ամբողջությամբ պատրաստ է «Էրեբունի-Երևան 2797» միջոցառումների ծրագիրը, որն այս տարի կանցնի «Իմ ջերմ ու բարի քաղաք» խորագրի ներքո: Այս տարի ևս միջոցառումների շրջանակում ներառված են սոցիալական ուղղվածության մի շարք նպատակային ծրագրեր, որոնց մասին հանրությանը կիրազեկվի սեպտեմբերի 30-ին հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ:

Тарон Маргарян: «Наша цель- раз и навсегда избавиться от некоторых порочных явлений»
В ходе очередного рабочего совещания, которое вел мэр Еревана Тарон Маргарян, было доложено, что продолжается контроль за соблюдением норм по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий, которое является требованием решения Совета старейшин Еревана. Соответственно, в течение последних двух недель было зарегистрировано 65 случаев нарушения норм. Также было доложено, что за прошедшие две недели были составлены административные протоколы по 134 случаям за выброс мусора в непредусмотренных для этого местах.
Мэр Еревана Тарон Маргарян руководителям административных районов и соответствующим службам поручил держать процесс в центре внимания.
«Хочу, чтобы всем было ясно - наша цель не составлять протоколы и взимать штрафы за административные правонарушения. Наша цель- установить порядок в столице и раз и навсегда избавиться от некоторых порочных явлений. И пока есть правонарушители, мы обязаны по закону привлечь к административной ответственности их всех. В этом вопросе не должно быть исключений, и соответственно, я ожидаю от вас строгой и последовательной работы»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В связи с работами, реализуемыми на средства международных кредитных программ было доложено, что все работы ведутся в соответствии с установленным графиком. Мэр поручил держать под строгим контролем качество выполняемых работ.
«Если специализированные международные организации проводят технический надзор за работами, это еще не значит, что в этом направленнии у нас нет работы. Создаваемые инфраструктуры долгие годы должны служить нашим жителям, следовательно, мы обязаны установить контроль за качеством проводимых работ и следить, чтобы все было проделано соответственно с установленными стандартами. Соответственно, держите под постоянным наблюдением текущие работы и немедленно принимайте меры по устранению выявленных недостатков»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Относительно контроля над качеством обслуживания в сфере общественного транспорта было доложено,что на прошлой неделе были составлены административные протоколы по 23 случаям. Также было доложено, что в рамках объявленного месячника безопасного движения в столице продолжается строгий контроль на участках, близлежащих к образовательным учреждениям. Тарон Маргарян поручил держать вопрос под строгим контролем, кроме того провести последовательную работу по обеспечению безопасности движения общественного транспорта.
«Должен обратить ваше внимание на такие порочные явления как курение и разговор по телефону за рулём общественного транспорта. Я уверен, что нет необходимости напоминать о том, как эти явления угрожают безопасности наших граждан. Поэтому, необходимо в этом направлении работать ясно и целенаправленно. В этом вопросе ожидаю тесного сотрудничества как с Дорожной полицией, так и с заинтересованными общественными организациями и активными гражданами. Уверен, что совместными усилиями мы добьёмся желаемого результата»,- подчеркнул Тарон Маргарян.
Относительно выполнения поручений, заданных организациям обслуживающим буфеты общеобразовательных школ было доложено, что в 17 школах, подведомственных мэрии Еревана, были зафиксированы недостатки. Мэр поручил держать процесс под строгим контролем.
«Если соответствующие организации не выполняют поручения в установленные сроки, то без обсуждения разорвать подписанные с ними контракты. Все должны понять, что непростительно любое упущение в качеств поставляемых продуктов питания для детей»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Ответственные лица также доложили, что продукты питания всех столичных школ, осуществляющих инклюзивное образование, приобретается централизованно, и процесс находится под постоянным наблюдением.
В ходе очередного рабочего совещания также было доложено, что полностью готова программа мероприятий «Эребуни-Ереван 2797», которая в этом году пройдет под девизом «Мой теплый и добрый город».
В этом году также в рамках мероприятий будут включены целевые программы социальной направленности, о которых общество будет проинформировано 30-го сентября в ходе пресс-конференции.