Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ծրագրի իրականացումն անցնում է հաջորդ փուլ
Երևանի մետրոպոլիտենի 11-րդ՝ «Աջափնյակ» կայարանի նախագծային փաթեթն արդեն իսկ ստացել է պետական համալիր փորձաքննության դրական եզրակացությունը: Սա նշանակում է, որ կայարանի կառուցման մասով արդեն մեկնարկում են հաջորդ փուլի գործընթացները, մասնավորապես՝ ամբողջական ֆինանսավորման հաստատումը ՀՀ կառավարության կողմից,  ազդեցության ենթակա տարածքում օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքները, շինարարության մրցույթի նախապատրաստումը:
Նախագծի ընթացքը և առաջիկա քայլերը քննարկվել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Վալերի Աբրամսոնի հանդիպման ընթացքում:
Ներդրումային փաթեթն արդեն իսկ ներկայացված է ՀՀ կառավարություն՝ ՀՀ վարչապետի նախագահությամբ գործող Հանրային ներդրումային կոմիտեում որոշումներ ընդունելու համար։ Առաջիկայում նաև Երևանի քաղաքապետարանը պաշտոնական շրջանառության մեջ կդնի հանրային գերակա շահի մասին որոշման նախագիծը:
Քաղաքապետ Ավինյանը բարձր է գնահատել «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ համատեղ աշխատանքը շարունակական կլինի նաև կայարանի կառուցան փուլում։

Реализация проекта строительства станции метро «Ачапняк» переходит на новый этап
Проектный пакет на строительство 11-й станции метро «Ачапняк» Ереванского метрополитена получил положительное заключение государственной комплексной экспертизы. Это открывает путь к следующему этапу реализации проекта, который включает утверждение полного объёма финансирования со стороны Правительства Республики Армения, проведение работ по отчуждению и переселению жителей с затрагиваемой территории, а также подготовку к проведению строительного тендера.
Ход реализации проекта и предстоящие шаги были обсуждены на встрече мэра Еревана Тиграна Авиняна с председателем совета директоров компании «Метрогипротранс» Валерием Абрамсоном.
Инвестиционный пакет уже представлен Правительству Республики Армения и находится на рассмотрении в Инвестиционном комитете по управлению государственными инвестициями под председательством премьер-министра. В ближайшее время мэрия Еревана планирует внести в официальный оборот проект решения о признании территории зоной приоритетного общественного интереса.
Мэр Тигран Авинян высоко оценил продуктивное сотрудничество с компанией «Метрогипротранс» и выразил уверенность в том, что совместная работа будет активно продолжена и на этапе строительства станции.