«Մեծ ծավալի աշխատանքները բերում են նաև մեծ ծավալի խնդիրներ քաղաքային կյանքում, և նվազագույնը, որ կարող ենք անել, պատշաճ կահավորելն է». Տիգրան Ավինյան
Հաջորդ շաբաթ կմեկնարկի Փակ շուկայի դիմացի ստորգետնյա հետիոտնային անցման վերելակների տեղադրումը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար Երևանում այս տարի շուրջ 20 վերելակ կտեղադրվի:
2023թ. Երևանում ընդհանուր առմամբ կփոխարինվի շուրջ 500 վերելակ: Ծրագրի առաջին փուլում կտեղադրվի շուրջ 100 վերելակ, 64 հասցեում աշխատանքներն ավարտվել են: Երկրորդ փուլի պայմանագրով կտեղադրվի ևս 400 վերելակ, 124 հասցեում գործընթացն արդեն մեկնարկել է:
Խցանումները մեղմելու նպատակով Մյասնիկյան պողոտայում դիտարկվում է դարձափոխային երթևեկություն կազմակերպել: Առավոտյան և երեկոյան ժամերին հավելյալ գիծ կավելացվի:
Երևանում, օրեցօր մեծացող կառուցապատման ծավալներին զուգահեռ, առաջ է գալիս նաև ենթակառուցվածքների խնդիր: Կենսապահովման ոլորտում գործունեություն իրականացնող ընկերությունների ներդրումային ծրագրերով Երևանում այս տարի կանցկացվի 25 կմ գազատար, որից 12.2 կմ-ն արդեն պատրաստ է, 9 կմ ջրագիծ և 1.4 կմ կոյուղագիծ, 101 բազմաբնակարան շենքում էլ կփոխարինվի 17.2 կմ մալուխ:
«Նորակառույցներում, վստահաբար, գազամատակարարման ու ջրամատակարարման մեծ խնդիրներ են եղել և, կարելի է ասել՝ այս տարի այդ աշխատանքների գերակշիռ մասը կարող ենք ավարտված համարել: Մեծ ծավալի աշխատանքները բերում են նաև մեծ ծավալի խնդիրներ քաղաքային կյանքում, երթևեկության մեջ և, հետևապես, նվազագույնը, որ կարող ենք անել, պատշաճ կահավորելն է և հետևելը, որ այդ կահավորումը լինի չափորոշիչներին համապատասխան: Երևանցիներն արժանի են ավելի լավ վերաբերմունքի»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման նախագծային աշխատանքների երկրորդ փուլը ևս ավարտվել է, մինչև տարեվերջ կավարտվի նաև նախագծման երրորդ փուլը, ինչն էլ հնարավորություն կտա հաջորդ տարվանից սկսել շինարարությունը: Միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում, ի դեպ, շինարարական աշխատանքների համար նախատեսված է 4 մլրդ դրամ:

Большие объемы работ приводят к большим проблемам в городской жизни, и, наименьшее, что можно сделать – это обеспечить соответствующие инфраструктуры
На следующей неделе начинается установка специальных подъемников в подземном переходе напротив проспекта Мясникяна. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что в этом году в столице будет установлено 20 подъемников для людей с проблемами опорно-двигательного аппарата.
В 2023г. запланирована замена 500 лифтов в многоквартирных домах. Первый этап программы включает замену 100 лифтов, по 64 адресам которых работы завершены. Второй этап включает замену 400 лифтов, процесс начат по 124 адресам.
С целью уменьшения заторов транспортного движения на проспекте Мясникяна будет организовано реверсионное движение. В утренние и вечерние часы будет использоваться дополнительная полоса.
Параллельно с увеличением объемов строительства в Ереване возникают новые проблемы, связанные с инфраструктурами. В рамках инвестиционных программ в сфере инфраструктур, в этом году будет проложено 25 км газопровода, 12,5 км из которых уже готово; 9 км водопровода и 1,4 км канализационных линий, а также будет заменено 17,2 км кабеля в 101 многоквартирном доме.
Тигран Авинян отметил, что многочисленные проблемы возникали с газо- и водоснабжением в новостройках, и можно сказать, что большая часть из них решена. Большие объемы строительных работ приводят к большим проблемам, и наименьшее, что можно сделать – это обеспечить развитие инфраструктур в соответствии со стандартами. Жители Еревана заслуживают лучшего отношения.
Второй этап проектирования новой станции метро «Ачапняк» завершен, а третий этап будет завершен к концу года. В результате станет возможным уже в следующем году начать строительство. На расходы на среднесрочную программу предусмотрено 4 миллиарда драмов.