«Միասին կարող ենք ստեղծել Երևան, որը կլինի ոչ միայն գեղեցիկ, այլև առողջ և անվտանգ՝ բոլորի համար». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
29.04.2025
«Պաշտպանված սրտի քաղաք» նախաձեռնության շրջանակում  Երևանի հրապարակի մետրոյի գետնանցումում տեղադրվել է հերթական դեֆիբրիլյատորը: Նախաձեռնության նպատակն է սրտի հանկարծակի կանգի դեպքում բարձրացնել փրկվելու հավանականությունը՝ ապահովելով ճիշտ գործիքներ, տեխնոլոգիաներ և վերապատրաստված կամավորներ։
Ծրագիրն այս մասնավոր-պետական համագործակցության հաջողված օրինակ է, որը նպաստում է նոր քաղաքային կառավարման մշակույթի ձևավորմանը՝ ընդգրկելով թե՛ անհատներին, թե՛ կազմակերպություններին:
«Երևանի քաղաքապետարանը, «ՀԵՆԱՐ» բարեգործական հիմնադրամի հետ նախաձեռնել է  դեֆիբրիլյատորների տեղադրման ծրագիրը փողոցներում, այգիներում և բազմամարդ հանրային տարածքներում: Երևանը դարձել է տարածաշրջանում առաջին քաղաքը, որտեղ ներդրվել է հանրային առողջության ոլորտում նման կառուցվածքային և տեխնոլոգիական ինտեգրված լուծում։ Այս սարքերը նախատեսված են սիրտանոթային համակարգի անհետաձգելի խնդիր առաջանալու դեպքում առաջին օգնություն ցուցաբերելու համար և կարող են բառացիորեն փրկել կյանքեր՝ մինչև բժշկական խմբերի ժամանումը: Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր իրենց մասնակցությունն են բերում այս կարևոր նախաձեռնության հաջողությանը։ Միասին կարող ենք ստեղծել Երևան, որը կլինի ոչ միայն գեղեցիկ, այլև առողջ և անվտանգ՝ բոլորի համար»,- նշել է քաղաքապետը։
«Պաշտպանված սրտի քաղաք» նախաձեռնությունը մեկնարկել է 2024 թվականի հոկտեմբերին՝ «ՀԵՆԱՐ» և «Philips Foundation» հիմնադրամների և Երևանի քաղաքապետարանի հետ ռազմավարական համագործակցությամբ, ինչպես նաև Առողջապահության և Ներքին գործերի նախարարությունների, Հայաստանի սրտաբանների ասոցիացիայի և Շտապօգնության ծառայության նշանակալի աջակցությամբ։
«Այս պահին տեղադրված է 20 դեֆիբրիլյատոր, և մոտակա երկու շաբաթվա ընթացքում կտեղադրվի ևս 30-ը։ Մենք արդեն ունենք շուրջ 500 վերապատրաստված կամավոր, իսկ մինչև տարվա վերջ նախատեսում ենք այդ թիվը հասցնել 2000-ի՝ ստեղծելով անհրաժեշտ քանակությամբ կամավորների ցանց»,- նշել է «ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամի համահիմնադիր Արման Ոսկերչյանը:

«Вместе мы сможем построить Ереван, который будет не только красивым, но и здоровым и безопасным для всех»: мэр Тигран Авинян
29.04.2025
В рамках инициативы «Город защищённого сердца» в подземном переходе у станции метро «Площадь Республики» установлен очередной дефибриллятор. Цель инициативы — повысить вероятность спасения в случае внезапной остановки сердца (ВОС), обеспечив необходимые инструменты, технологии и подготовленных волонтёров. Проект является успешным примером государственно-частного партнёрства, способствующего формированию новой культуры городского управления с участием как людей, так и организаций.
«Мэрия Еревана совместно с благотворительным фондом «ЭНАР» инициировала программу по установке автоматических внешних дефибрилляторов (АВД) на улицах, в парках и других многолюдных общественных местах. Ереван стал первым городом в регионе, внедрившим подобное структурное и технологически интегрированное решение в сфере общественного здравоохранения. Эти устройства предназначены для оказания первой помощи при неотложных проблемах сердечно-сосудистой системы и буквально могут спасти жизнь ещё до прибытия медицинских бригад. Благодарим всех, кто вносит свой вклад в успех этой важной инициативы. Вместе мы сможем создать Ереван, который будет не только красивым, но и здоровым и безопасным для всех», — отметил мэр.
Инициатива «Город защищённого сердца» была запущена в октябре 2024 года в рамках стратегического сотрудничества фондов «ЭНАР» и «Philips Foundation» с мэрией Еревана, а также при значительной поддержке Министерств здравоохранения и внутренних дел, Ассоциации кардиологов Армении и службы скорой помощи.
«На сегодняшний день в городе установлено 20 дефибрилляторов, и в течение следующих двух недель будет установлено ещё 30. У нас уже около 500 обученных волонтёров, и к концу года мы планируем увеличить это число до 2000, создав необходимую сеть добровольцев», — отметил соучредитель фонда «ЭНАР» Арман Воскерчян.