Միջոցառումներ՝ նախատեսված «Մոսկվայի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում
Հոկտեմբերի 28-ից 29-ը Երևանում կանցկացվեն «Մոսկվայի օրերը Երևանում» միջոցառումները, որոնք իրականացվելու են Երևանի քաղաքապետարանի և Մոսկվայի կառավարության միջև ստորագրված 2013-2016թթ. համագործակցության ծրագրի շրջանակում:
Ծրագրի շրջանակում կանցկացվեն ինչպես մշակութային, մարզական միջոցառումներ, այնպես էլ կլոր-սեղան քննարկումներ և գործարար համաժողով:
1. Հոկտեմբերի 28-ին` ժամը 10:00-ից Մոսկվայի տանը կմեկնարկի Մոսկվայի մասին գրքերի, «Իմ Մոսկվա» լուսանկարների և Հայրենական մեծ պատերազմի հիշարժան տարեթվերին նվիրված Մոսկվայի արխիվային վարչության ցուցահանդեսը:
2. Հոկտեմբերի 28-ին` ժամը 11:00-14:00-ն, Մոսկվայի տան մեծ և փոքր դահլիճներում Մոսկվայի առևտրա-արդյունաբերական պալատի կողմից կանցկացվի Մոսկվայի և Երևանի միջև գործարար համագործակցության համաժողով երեք թեմաներով՝ «Ապագային ուղղված քաղաքներ» ներդրումային և զարգացման ծրագրեր, «Խելացի քաղաքի ինովացիոն նոր լուծումներ, քաղաքի կառավարում և բարեկարգում», «Զբոսաշրջային բիզնես. ներուժ ու զարգացման հեռանկարներ»:
3. Հոկտեմբերի 28-ին՝ ժամը 15:00-ին, Ռ. Վահանյանի սպորտդպրոցում կանցկացի շախմատային մրցաշար:
4. Հոկտեմբերի 28-ին ՝ժամը 16:00-ին, Մոսկվայի տանը կանցկացվի մշակույթի և երիտասարդական քաղաքականության թեմայով կլոր-սեղան քննարկում:
5. Հոկտեմբերի 28-ին՝ ժամը 19:00-ին, «Մոսկվայի օրերը Երևանում» բացման գալա-համերգ Սպենդիարյանի անվ. օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ «Хор Турецкого» արտ խմբի և «Гжель» Մոսկվայի պետական ակադեմիական պարի թատրոնի մասնակցությամբ:
6. Հոկտեմբերի 29-ին՝ ժամը 10:00-ին, Մոսկվա-Երևան մանկապատանեկան սպորտային խաղերի բացում «Դինամո» մարզադահլիճում. ձյուդոյի և ազատ ոճի ըմբշամարտի մրցումներ, իսկ ժամը 17:00-ին տեղի կունենա մարզիկների պարգևատրման արարողություն:
7. Հոկտեմբերի 29-ին՝ ժամը 19.00-ին, «Մոսկվայի օրերը Երևանում» փակման համերգ Կամերային երաժշտության տանը, որի շրջանակում ելույթ կունենա մոսկովյան վոկալ «Կվատրո» համույթը:

Мероприятия, предусмотренные в рамках программы «Дни Москвы в Ереване»
С 28-го по 29-е октября, в рамках утвержденной программы сотрудничества между мэрией Еревана и Правительством Москвы на 2013-2016гг., пройдут «Дни Москвы в Ереване».
В рамках программы будут проведены культурные и спортивные мероприятия, а также состоится круглый стол и деловой форум.
1. 28-го октября в 10.00 в Доме Москвы состоится открытие книжной выставки о Москве, фотовыставки «Моя Москва» и выставка главного архивного управления города Москвы, приуроченная к памятным датам Великой Отечественной войны.
2. 28-го октября с 11.00-14.00 в большом и малом залах Дома Москвы торгово-промышленная палата Москвы проведет форум делового сотрудничества между Ереваном и Москвой. Темы форума- «Города, устремленные в будущее», «Инновационные решения технологий умного города», «Туристический бизнес: потенциал и перспективы развития».
3. 28-го октября в 15.00 в спортивной школке им. Р. Ваганяна пройдет шахматный турнир.
4. 28-го октября в 16.00 в Доме Москвы состоится круглый стол-обсуждение на тему культуры и молодежной политики.
5. 28-го октября в 19.00 по случаю открытия «Дней Москвы в Ереване» в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна состоится гала-концерт с участием арт-группы «Хор Турецкого» и Московского государственного академического театра танца «Гжель».
6. 29-го октября в 10.00 в спорткомплекс «Динамо» состоится открытие Юношеских спортивных игр Москва – Ереван: соревнования по вольной борьбе и дзюдо; в 15.00- церемония награждения спортсменов
7. 29-го октября в 19.00 в доме камерной музыки им. Комитаса состоится заключительный концерт программы «Дни Москвы в Еревана», в рамках которого выступит московский вокальный коллектив «КВАТРО».