«Նախագծային շեղումներով շինարարությունը մեծ խնդիրներ է առաջացնելու կառուցապատողների համար». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Հոկտեմբերի 13-ից ուժի մեջ են մտել վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում կատարված լրացումները, որոնք համայնքին հնարավորություն են տալիս տուգանել այն կառուցապատողներին, ովքեր առանց ավարտական ակտի և թույլտվության փաստացի շահագործում են իրենց շենք-շինությունները: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ, փոփոխության համաձայն, առաջին տուգանքը 500-700 հազար դրամ է, շարունակելու դեպքում՝ 1-1.5 մլն դրամ:
«Մենք նոր շրջափուլ ենք մտնում. բոլորը պետք է հանեն իրենց ավարտական ակտերը: Սա ևս մեկ անգամ նշանակում է, որ նախագծային շեղումներով շինարարությունը մեծ խնդիրներ է առաջացնելու կառուցապատողների համար, ուստի հորդորում ենք մնալ ձեր նախագծային փաստաթղթերի շրջանակում, որը ներկայացրել եք Երևանի քաղաքապետարան»,- ընդգծել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Առևտրի և ծառայությունների վարչության նախապատրաստած նյութերով նախորդ շաբաթ մայրաքաղաքում ապամոնտաժվել է ապօրինի գործունեություն իրականացնող ևս երեք բենզալցակայան: Քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ բնակելի շենքերի մոտ գտնվող բենզալցակայանների գործունեությունը մայրաքաղաքում պետք է դադարեցվի. դրանք առաջին հերթին անվտանգային խնդիրներ են առաջացնում:
Արզումանյան փողոցի չորրորդ կարգի վթարայնության 10-րդ և 17-րդ շենքերի բնակիչների խնդիրն աբողջությամբ կլուծվի: Համայնք - կառուցապատող - բնակիչ գործակցությամբ տեղում կկառուցվեն նոր շենքեր, բնակիչները կապահովվեն նոր բնակարաններով: Զեկուցվել է, որ առաջիկայում բնակիչների հետ կկնքվեն պայմանագրեր:
Երևանում հաջորդ տարվանից մեկ վարչական շրջանում կմեկնարկի ճանապարհների ընթացիկ սպասարկման փորձնական ծրագիրը: Կարևոր այս նախագծով հաղթող ճանաչված ճանապարհաշինական ընկերությունները տարին 12 ամիս զբաղվելու են փոսային նորոգմամբ, ճանապարհների ճաքալցմամբ և գծանշումներով, ճանապարհային նշանների և անվահրիչների տեղադրմամբ, պահպանմամբ ու սպասարկմամբ: Գծանշումների պարագայում կա հստակ պահանջ. հաջորդ տարվանից գործընթացը կիրականացվի թերմոպլաստով:
Որպես պարեկային ոստիկանության բարեփոխման շարունակություն՝ Երևանում քաղաքային իշխանությունը դիտարկում է ստեղծել համայնքային ոստիկանություն: Հանձնարարվել է սկսել գործընթացը: Հայեցակարգը մշակելու համար համայնքը խնդիրը քննարկում է նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հետ:
Համայնքը նախատեսում է ձեռք բերել 250 էլեկտրական ավտոբուս: Նախագիծը կյանքի կոչելու համար ՎԶԵԲ-ի հետ բանակցություններն արդեն սկսված են:

«Строительство с проектными отклонениями будет создавать проблемы для застройщиков»: мэр Тигран Авинян
С 13-го октября вошли в силу поправки, внесенные в законодательство об административных нарушениях, что дает общине возможность налагать штраф на застройщиков, эксплуатирующих свои строения без окончательного акта и разрешения. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что согласно изменению, первый штраф составит 500-700 тысяч драмов, а в случае продолжения-1-1,5 миллионов драмов.
«Мы выходим на новый этап: все обязаны иметь окончательные акты. Это означает, что строительство с проектными отклонениями будут создавать проблемы застройщикам, поэтому мы призываем их оставаться в рамках проектной документации, представленной в мэрию Еревана»,- подчеркнул мэр Еревана Тигран Авинян.
На прошлой неделе, на основании материалов, предоставленных управлением торговли и услуг, демонтировано три незаконно действующий заправочных станций. Мэр Авинян подчеркнул, что деятельность автозаправочных, расположенных вблизи жилых домов, должна быть прекращена исходя из соображений безопасности.
Проблема расселения жильцов аварийных зданий №10 и №17 на улице Арзуманяна, будет полностью решена. В рамках сотрудничества между общиной, застройщиком и жильцами на том же месте будут построены новые здания, и жильцы получат новые квартиры. Доложено также, что в ближайшем будущем с жильцами будут заключены контракты.
Со следующего года в Ереване будет запущена экспериментальная программа по текущему обслуживанию дорог в одном административном районе. Дорожно-строительная компания, выигравшая тендер этого важного проекта, в течение 12 месяцев будет заниматься заливкой дорожных ям и трещин, разметкой и установкой дорожных знаков, сохранением и обслуживанием. По части разметки есть четкое требование со следующего года осуществлять процесс термопластом.
В продолжение реформ патрульной полиции городские власти планируют создание муниципальной полиции в Ереване. Поручено начать процесс. С целью разработки концепции община обсуждает проблему с посольством США в Армении.
Община предусматривает приобретение 250 электробусов. Для осуществления проекта уже ведутся переговоры с ЕБРР.