Ներկայացվել է «Նոր տարին Երևանում 2018» միջոցառումների ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է «Նոր տարին Երևանում 2018» միջոցառումների ծրագիրը:
Քաղաքապետի տեղակալը մանրամասնել է, որ ծրագրի շրջանակում նախատեսված միջոցառումներն այս տարի մեկնարկում են ավելի վաղ: Դեկտեմբերի 8-ին` ժամը 19:00-ին, տեղի կունենա Կարապի լճի սահադաշտի հերթական տարեշրջանի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ձմռան ամիսներին ամեն օր կգործի նաև Իրինա Ռոդնինայի սահադաշտը:
Ամանորի հիմնական միջոցառումների հետ կապված Արամ Սուքիասյանը նշել է, որ դրանք կմեկնարկեն դեկտեմբերի 19-ին` ժամը 19:30-ին, Հանրապետության հրապարակում՝ գլխավոր տոնածառի և մայրաքաղաքի տոնական արտաքին լուսավորության միացմամբ:
Երևանի քաղաքապետարանը դեկտեմբերի 31-ին՝ ժամը 22:00-ից մինչ հունվարի 1-ի ժամը 01:00-ն մայրաքաղաքի բնակիչների, հյուրերի, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների համար հանրապետության գլխավոր տոնածառի շուրջ՝ Հանրապետության հրապարակում, կազմակերպելու է «Նոր տարվա գիշերը» ծրագիրը: Միջոցառումը կուղեկցվի դիսկոտեկով, իսկ ուղիղ կեսգիշերին Նոր տարվա գալուստը կազդարարի տոնական հրավառությունը:
«Այս տարի տոնական հիմնական միջոցառումներն ունեն մի շարք առանձնահատկություններ և նորամուծություններ: Մեր համաքաղաքացիների, ինչպես նաև քաղաքի հյուրերի համար այս տարի առաջին անգամ տոնական միջոցառումներով հագեցած կլինեն նաև հունվարի 1-ը, 2-ը և 3-ը: Ազատության հրապարակում երիտասարդների, մեծերի ու մանուկների համար նախատեսված է հետաքրքիր ծրագիր: Այս տարի տոնական երթուղով կաշխատի «Երևան Սիթի Տուր» ծրագիրը: Այն կգործի դեկտեմբերի 20-ից՝ Հանրապետության հրապարակից», - նշել է Արամ Սուքիասյանը՝ հավելելով, որ որոշակի նոր լուծումներ են սպասում նաև տոնական ձևավորման մեջ:
Հունվարի 6-ը՝ տոնական օրացույցում ևս կառանձնանա: «Սուրբ Ծնունդը Երևանում» Արարատյան Հայրապետական թեմի հետ համատեղ կնշվի տոնածիսական համերգային ծրագրով: Նշվել է, որ տոնական բացօթյա միջոցառումներ կանցկացվեն նաև վարչական բոլոր շրջանների կենտրոնական հատվածներում:
Մայրաքաղաքում Ամանորի միջոցառումները կամփոփվեն Ազատության հրապարակում նախատեսված տոնական համերգով՝ հունվարի 13-ին՝ ժամը 19:00-ին:
Հունվարի 2-7-ը՝ ժամը 11:00-17:00-ը, այցելուների համար բաց կլինեն նաև երևանյան թանգարանները՝ այդ թվում Երևան քաղաքի պատմության, Ժամանակակից արվեստի, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, ինչպես նաև նախաձեռնությանը միացած ՀՀ մշակույթի նախարարության ենթակայության բազմաթիվ թանգարաններ:
Տոնական միջոցառումների ծրագրերի մասին բնակչությանն իրազեկելու նպատակով տպագրված տեղեկատվական բուկլետում, որի օրինակները կբաժանվեն մայրաքաղաքի բնակչությանը, այս տարի ևս ներառված է «Օգտակար տեղեկություններ» բաժինը, որտեղ հատկապես մայրաքաղաքի հյուրերի համար ներկայացված է հունվարի 1-ից գործող սննդի և ժամանցի մի շարք վայրերի վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկատվություն:
Միջոցառումների ծրագրում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել սոցիալական բաղադրիչին, որի շրջանակում սոցիալապես անապահով ընտանիքներին կցուցաբերվի համապատասխան աջակցություն:
«Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տարվա ընթացքում իրականացվող տոնական ծրագրերը մշտապես ուղեկցվում են սոցիալական բաղադրիչով: Ամանորին ընդառաջ սոցիալական որոշակի խմբերի 23 հազար ընտանիքի կտրամադրվեն պարենային փաթեթներ: Մայրաքաղաքի շուրջ 40 հազար երեխաների համար էլ պատրաստվել են նվերների փաթեթներ: Բացի այդ, «Նոր տարին Երևանում 2018» միջոցառումների ծրագրի շրջանակում 4000 երեխա հնարավորություն կունենա անվճար այցելելու թատրոններ և դիտելու ամանորյա ներկայացումներ», - տեղեկացրել է Արամ Սուքիասյանը:

Представлена программа мероприятий «Новый год в Ереване 2018»
В ходе встречи с журналистами заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян представил программу мероприятий «Новый год в Ереване 2018».
Заместитель мэра отметил, что в этом году включенные в программу мероприятия начнутся раньше обычного. 8-го декабря в 19:00 состоится торжественная церемония открытия очередного сезона катка «Лебединое озеро». В зимние месяцы ежедневно будет работать также школа фигурного катания Ирины Родниной.
Заместитель мэра сообщил, что основные праздничные мероприятия в столице начнутся 19-го декабря в 19:30 на Площади Республики, где зажгутся огни главной новогодней ёлки и праздничные огни столицы.
31-го декабря с 22:00 до 01:00 1-го января для жителей и гостей столицы на Площади Республики мэрия Еревана организует праздничную программу «Новогодняя ночь», а ровно в полночь красочным фейерверком будет ознаменовано начало нового года.
«В этом году новогодняя праздничная программа пополнится новыми и своеобразными мероприятиями. Впервые в этом году для ереванцев и гостей столицы 1-е, 2-е и 3-е января будут насыщены праздничными мероприятиями. Интересная программа подготовлена для взрослых и детей на Площади Азатутян. С 20-го декабря от Площади Республики будет действовать праздничный маршрут официальной городской туристической программы «Ереван Сити Тур»»,-отметил Арам Сукиасян.
6-го января совместно с Араратской епархией ААЦ будет организована концертная программа «Рождество в Ереване». Праздничные мероприятия будут также организованы во всех административных районах столицы.
Новогодние мероприятия в столице завершатся праздничным концертом, который состоится 13-го января в 19:00 на Площади Азатутян.
Со 2-го по 7-е января с 11:00-17:00 для посетителей будут также открыты ереванские музеи: музей истории Еревана, музей современного искусства, историко-археологический музей-заповедник «Эребуни», а также ряд музеев, находящихся в ведомстве министерства культуры РА.
Арам Сукиасян отметил, что жителям столицы будут розданы информационные буклеты праздничных новогодних мероприятий. Как и в прошлом году в разделе «Полезная информация» в частности для гостей столицы представлена информация о тех развлекательных центрах и объектах питания, которые будут работать с 1-го января.
В программе мероприятий особое местно отведено социальной составляющей, в рамках которой социально необеспеченным семьям будет оказана необходимая помощь.
«В преддверии нового года социально необеспеченным 23 тысячи семьям будут предоставлены продуктовые пакеты. Для 40 тысяч детей также приготовлены подарки. Помимо этого, еще 4000 детей смогут бесплатно посетить театры, находящиеся в ведомстве мэрии, и посмотреть новогодние спектакли»,-отметил Арам Сукиасян.