Նիդեռլանդների Ալմելո քաղաքում բացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր
Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ Նիդեռլանդների Ալմելո քաղաքում բացվել է Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Իր տեսակի մեջ բացառիկ հուշահամալիրի կառուցումը մեկնարկել էր 2013թ.-ին։ Հայոց ցեղասպանության 1.5 մլն զոհերի հիշատակին նվիրված համալիրը նաև խորհուրդ է պարունակում. հիշեցնելով կատարված ոճրագործության մասին՝ այլևս երբեք թույլ չտալ, որ նմանատիպ ողբերգությունները կրկնվեն։
Հայ առաքելական եկեղեցուն պատկանող հողի վրա կառուցված հուշահամալիրը ստեղծվել է հայկական եկեղեցիների ճարտարապետությանը հատուկ ոճով՝ 16 սյուների վրա: Համալիրի 16 խաչքարերը կերտվել են Հայաստանից ներկրված տուֆ քարից։ Համալիրի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը, ով ընթերցել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղերձը, որում մասնավորապես նշված է. «Հայ ժողովրդի պատմության օրհասական պահերին քանիցս է ապացուցվել, որ մենք աշխարհում իրոք շատ բարեկամներ ունենք, ովքեր հարազատի պես անշահախնդիր ընդունել և ապաստան են տվել իրենց հայրենի հողում ապրելու հնարավորությունից և իրավունքից զրկված մեր հազարավոր հայրենակիցներին։ Եվ այս օրը նաև ևս մեկ առիթ է բոլորին ասելու շնորհակալություն»: Դավիթ Գևորգյանը Երևանի քաղաքապետի անունից նաև ծաղկեպսակ է դրել՝ ի հիշատակ անմեղ նահատակների:
Միջոցառմանը մասնակցել են Նիդեռլանդների հայ համայնքի և եվրոպական տարբեր երկրներից հատուկ բացման արարողությանը մասնակցելու համար եկած ավելի քան հինգ հազար մեր հայրենակիցներ, ազգային տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանը մասնակցել և նահատակների հիշատակին իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցել նաև Հոլանդիայի խորհրդարանի, Ալմելոյի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Նիդեռլանդներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը, գիտության և արվեստի գործիչներ: Միջոցառմանը մասնակցել և հոգեհանգստի կարգ է կատարել Նիդեռլանդներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Արշակ սրբազանը:

В нидерландском городе Альмело открылся мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв Геноцида армян
25.04.2014
В связи с 99-й годовщиной Геноцида армян в нидерландском городе Альмело открылся мемориальный комплекс, посвященный памяти 1.5 млн невинных жертв. Строительство уникального мемориального комплексас началось в 2013г.
Комплекс, построенный на земле, принадлежащей Армянской апостольской церкви, был создан в соответствии с архитектурным стилем армянских церквей. 16 хачкаров комплекса были сделаны из туфа, привезенного из Армении. В официальной церемонии открытия мемориального комплекса принял участие начальник управления по внешним связям аппарата мэрии Еревана Давит Геворгян, который прочел послание мэра Еревана Тарона Маргаряна: “В роковые моменты истории армянского народа, неоднократно было доказано, что у нас в мире много друзей, которые как родных приняли и приютили тысячи армян, лишенных права и возможности жить на своей родине. И этот день еще один повод сказать всем – спасибо”. Давид Геворгян от имени мэра возложил также венок, в память о невинных жертвах.
В мероприятии участвовали также более пяти тысяч наших соотечественников, приехавших из армянской общины Нидерландов и других европейских стран, представители различных национальных организаций. Память жертв Геноцида армян почтили также представители парламента Голландии, городских властей города Альмело, чрезвычаный и полномочный посол Армении в Нидерландах Дзюник Агаджанян, деятели науки и искусства. В мероприятии участвовал и отслужил заупокойную литургию духовный лидер Армянской апостольской церкви в Нидерландах епископ Аршак.