Նոր Խարբերդ թաղամասում շարունակվում են կենսապահովման տարաբնույթ աշխատանքները
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած հերթական աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ նախորդ տարի քաղաքապետարանի ծրագրով և «Երևան ջուր», «Երևան գազ», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», ինչպես նաև մասնավոր ընկերությունների կողմից մայրաքաղաքում իրականացված ասֆալտապատման աշխատանքներում տեղ գտած թերությունները հիմնականում վերացված են:
Քաղաքաշինության ոլորտում նախորդ շաբաթվա ընթացքում իրականացված հսկողության արդյունքում արձանագրվել է ապօրինի շինարարության և հողազավթման 5 դեպք: Քանդման աշխատանքներ են իրականացվել 2 հասցեներում:
Զեկուցվել է, որ ՃՈ հետ համատեղ նախորդ շաբաթ հասարակական ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործման նկատմամբ իրականացված հսկողության շրջանակում կազմվել է 16 արձանագրություն, որից 7-ը՝ հասարակական տրանսպորտի կանգառներում այլ տրանսպորտային միջոցների կայանման համար: Վերականգնվել և փոխարինվել է 20 ճանապարհային նշան, կատարվել են գծանշման աշխատանքներ: Մայրաքաղաքում հայտարարված անվտանգ երթևեկության միամսյակի շրջանակներում շարունակվում է ուժեղացված հսկողությունը կրթական հաստատություններին հարակից տարածքներում: Հանձնարարվել է հասարակական տրանսպորտի երթևեկի ժամանակացույցը պահել ամենօրյա խիստ հսկողության տակ:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 17 վարչական արձանագրություն: Հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքների պարտադիր բարեկարգման և կանաչապատման աշխատանքների հետ կապված զեկուցվել է, որ 7 վարչական շրջաններում կատարված ստուգայցերի ընթացքում 23 արձանագրություն է կազմվել:
Պատասխանատուներին և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է իրենց լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր:
Չնախատեսված վայրերում աղբը թափելու դեպքերի հայտնաբերման ու կանխարգելման աշխատանքների հետ կապված զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ կազմվել է 61 վարչական արձանագրություն: Հանձնարարվել է շարունակել այս ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները:
Մայրաքաղաքում շարունակվում են կանաչապատման և ծաղկապատման, խոտհնձի և ոռոգման աշխատանքները: Ընթացքի մեջ են 2016 թվականի ծաղկասածիլների ներկրման աշխատանքները:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ Շենգավիթ վարչական շրջանի Նոր Խարբերդ թաղամասում շարունակվում են կենսապահովման ոլորտի տարաբնույթ աշխատանքները: Զեկուցվել է, որ շարունակվում են տարածքի արտաքին լուսավորության նոր ցանցի կառուցման աշխատանքները: Խմելու ջրի և ոռոգման խնդիրը լուծելու նպատակով էլ կառուցվում են նոր ջրագծեր, տեղադրվում նոր պոմպեր։ Բացի այդ , զեկուցվել է, որ ավարտվել են նախատեսված ասֆալտապատման աշխատանքները: Էլեկտրամատակարարումն ապահովելու համար տեղադրվում են նոր հենասյուներ, կառուցվում են ենթակայաններ: Հարկ է նշել, որ Նոր Խարբերդ թաղամասում կառուցվել է նաև գազատար, որով առաջին անգամ ապահովվել է գազի մուտքը թաղամաս։ Պատասխանատուներին հանձնարարվել է հետևողականորեն շարունակել աշխատանքները:

В квартале Нор Харберд административного района Шенгавит продолжаются работы по созданию новых инфраструктур
Во время очередного рабочего совещания в мэрии Еревана, было доложено, что в основном, устранены недостатки в работах по укладке асфальта, осуществленных за 2014 год в соответствии с программой мэрии Еревана компаниями «Ереван Джур», «Ереван газ», «Электрические сети Армении» и другими частными компаниями.
В сфере градостроительства на прошлой неделе было обнаружено 5 случаев несанкционированного строительства, а ранее обнаруженные 2 постройки были снесены.
Было доложено, что совместно с Дорожной полицией продолжается контроль над эксплуатацией общественного транспорта, в ходе которого на прошлой неделе было составлено 16 протоколов об административных нарушениях. В рамках объявленного месячника безопасного движения в столице продолжается строгий контроль на участках, близлежащих к образовательным учреждениям. Было поручено держать под ежедневным и строгим контролем график движения общественного транспорта.
В результате контроля над незаконной уличной торговлей за прошедшие две недели было выявлено 17 случаев нарушений. Относительно выявления и предупреждения случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошедшую неделю был составлен 61 протокол об административных правонарушениях. Было поручено продолжить работы в этом направлении.
По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна в квартале Нор Харберд административного района Шенгавит продолжаются работы по созданию новых инфраструктур. Было доложено, что продолжаются работы по строительству новой сети уличного освещения. Были проведены также работы по обеспечению водоснабжения квартала, завершены работы по укладке асфальта. С целью обеспечения электроснабжения квартала были установлены опорные столбы, построена подстанция. Стоит отметить, что в квартале Нор Харберд был также построен газопровод.