Նոր սերունդ՝ նոր հնչողություն. կստեղծվի «Երևան երիտասարդական նվագախումբ» ՀՈԱԿ
«Երևան» պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախմբի հենքի վրա կստեղծվի «Երևան երիտասարդական նվագախումբ» ՀՈԱԿ: Նախագծի նպատակը համայնքային մնայուն կառույցի հիմնումն է, որը կդառնա Երևանի մշակութային դեսպանը համաշխարհային բեմում: Նախագծի մանրամասներն ու զարգացման ծրագրերը Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին է ներկայացրել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
Նախաձեռնությունը կդառնա կամուրջ կրթական համակարգի և պրոֆեսիոնալ երաժշտական աշխարհի միջև՝ ապահովելով հավասար հնարավորություններ բոլոր երիտասարդների համար։ Այն ոչ միայն կբացահայտի տաղանդավոր երաժիշտներին, այլև կլինի ոգեշնչող նախագիծ` դասական երաժշտությունը նախընտրող ծնողների ու նրանց երեխաների համար:
Նվագախումբը պարբերաբար հանդես կգա ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում՝ ներկայացնելով հայ երաժշտական մշակույթը և Երևանի մշակութային դիմագիծը։

Новое поколение — новое звучание: создаётся Молодёжный оркестр «Ереван» (ОНКО)
На основе Молодёжного симфонического оркестра «Ереван» будет создан Молодёжный оркестр «Ереван» (ОНКО). Цель проекта — создать стабильное и активное сообщество, которое будет представлять культуру Еревана на международной сцене. Художественный руководитель и главный дирижёр Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян представил мэру Еревана Тиграну Авиняну детали проекта и планы его развития.
Инициатива станет мостом между музыкальным образованием и профессиональным музыкальным миром, предоставляя равные возможности всем молодым музыкантам. Она не только поможет открыть новые таланты, но и станет источником вдохновения для родителей и детей, интересующихся классической музыкой.
Оркестр будет регулярно выступать как в Армении, так и за её пределами, представляя армянскую музыкальную культуру и культурный облик Еревана.