Նոր վերելակների ձեռքբերման այս տարվա ծրագրի ծավալը 10%-ով կավելանա
2022թ․ համայնքի միջոցներով ու ծրագրերով ընդհանուր առմամբ Երևանում կփոխարինվի 426 վերելակ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է ծրագրի ծավալներն ավելացնել 10%-ով: Նոր վերելակների առաջին խմբաքանակն արդեն Երևանում է:
Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոցի համար նոր շենք կկառուցվի: «Հրազդան» մարզադաշտի մոտակայքում համայնքն ազատ տարածք ունի, որն էլ կօգտագործվի այդ նպատակով: Երևանի քաղաքապետարանը նախագծային մրցույթ կհայտարարի:
ՄԱԿ-ի գործընկերների հետ համատեղ արդեն իսկ քայլեր են ձեռնարկվում Հանրապետության հրապարակի շենքերի գեղարվեստական լուսավորությունն արդիականացնելու ուղղությամբ: Սրան զուգահեռ՝ մայրաքաղաքի բակային տարածքներում շարունակվում է արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման ծրագիրը:
2022թ. մայիսին սեփական եկամուտների փաստացի գանձումը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ընդհանուր առմամբ ավել է շուրջ 34%-ով, իսկ որոշ վարչական շրջաններում հավաքագրման նախանշված ծավալները գերակատարվել են: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ, այդուհանդերձ, կան վարչական շրջաններ, որոնց սեփական եկամուտների գանձումը չի գերազանցում 90%-ը: Կարևորելով գործընթացի պատշաճ կազմակերպումը՝ քաղաքապետը նշել է, որ մայրաքաղաքում նախանշված ծրագրերը լիարժեքորեն կյանքի կոչելու համար շատ կարևոր է ապահովել հավաքագրման կատարողականը:
Մայրաքաղաքն առավել մաքուր դարձնելու Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությանն անցած շաբաթ միացել էր Նոր Նորք վարչական շրջանը: Զեկուցվել է, որ գործընթացն իրականացվել է խնդրահարույց տարածքներում, որոնք ներառում են 15 հասցե: Այս շաբաթ սանիտարական մաքրման աշխատանքներ կիրականացվեն Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում:

В этом году программа по закупке новых лифтов увеличится на 10%
В общей сложности, в 2022г. на общинные средства запланирована замена 426 лифтов. В ходе очересного рабочего совещания мэр Еревана Грачья Саргсян поручил увеличить объемы программы на 10%. Первая партия новых лифтов уже в Ереване.
Новое здание будет построено для детско-юношеской школы гимнастики Олимпийского резерва им. Альберта Азаряна. Община имеет свободный участок недалеко от стадиона «Раздан», который и будет использован с этой целью. Мэрия Еревана объявит конкурс на проект.
Совместно с партнерами ООН предпринимаются меры с целью модернизации освещения зданий Площади Республики. Одновременно, осушествляется программа модернизации наружного освещения дворовых территорий.
В мае 2022 показатель сбора собственных доходов возрос на 34% по сравнению с тем же периодом прошлого года. В некоторых административных районах показатель сборов доходов был перевыполнен. Мэру было доложено, что тем не менее, общий показатель не превышает 90%. Подчеркнув важность должной организации процесса, мэр отметил, что выполнение сборов доходов должно быть обеспечено, чтобы было возможно реализовать все предусмотренные проекты.
На прошлой неделе субботник был проведен в административном районе Нор Норк. Было очищено 15 проблемных зон. На этой неделе субботник запланирован в районе Канакер-Зейтун.