Օգոստոսի 1-ից QR կոդով մեկերթ տոմսի թղթային տարբերակը դուրս կգա շրջանառությունից
Երևանում արդեն գործում է հասարակական տրանսպորտի միասնական, ժամանակակից տոմսային համակարգը՝ 4 տարբեր վճարման կրիչներով:
Դրանցից մեկը՝ թղթային QR կոդով մեկերթ տոմսը, նախատեսված էր հազվադեպ օգտվողների համար, բայց իրականում այն սկսել են հաճախ օգտագործել նաև ամենօրյա ուղևորները:
QR կոդը միշտ չէ, որ լավ է տպվում թղթի վրա, ինչի հետևանքով հաճախ չի ընթերցվում սարքի կողմից, ուղևորի համար ստեղծելով անհարմարություն, ինչպես նաև առաջացնում է տեխնիկական և գործառնական բնույթի այլ խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են համակարգի հուսալի և սահուն աշխատանքը:
Հաշվի առնելով տեխնոլոգիական և բնապահպանական գործոնները՝ օգոստոսի 1-ից թղթային տարբերակը դուրս կգա շրջանառությունից՝ փոխարինվելով ավելի հարմար ու հուսալի լուծումներով. տրանսպորտային քարտ, անհպում բանկային քարտ (ՀՀ բոլոր բանկերերի, բացի ՎՏԲ-ի),  բջջային հավելված:
Տրանսպորտային քարտը կարող եք ձեռք բերել մետրոպոլիտենի կայարանների տերմինալներից կամ գանձապահներից,  «Telcell» սպասարկման կետերից, Հանրապետության և Ֆրանսիայի հրապարակների տեղեկատվական կետերից:
Քարտը ստանալուց հետո անհրաժեշտ է կցել նախընտրած տոմսային փաթեթը՝ transport.yerevan.am կայքում,  «Telcell» տերմինալներով կամ «Telcell» սպասարկման կետերում:
Սա հերթական քայլն է հարմարավետ, բնապահպանապես պատասխանատու և ժամանակակից քաղաքային տրանսպորտ ունենալու ճանապարհին:

С 1 августа бумажные одноразовые билеты с QR-кодом выводятся из обращения.
В Ереване уже действует единая современная система общественного транспорта, предлагающая четыре различных способа оплаты.
Одним из них является бумажный билет на одну поездку с QR-кодом, изначально предназначенный для нерегулярных пользователей. Однако на практике этим способом оплаты активно пользуются и постоянные пассажиры.
Проблемы с качеством печати QR-кода на бумажных билетах приводят к его нечитаемости, что создает неудобства для пассажиров и вызывает дополнительные эксплуатационные сложности. Это, в свою очередь, влияет на надежность и бесперебойную работу всей системы.
Учитывая технологические и экологические аспекты, с 1 августа прекращается выпуск бумажных одноразовых билетов с QR-кодом. Вместо них можно использовать более удобные и надежные способы оплаты: транспортную карту, бесконтактную банковскую карту (всех банков Армении, за исключением ВТБ) или мобильное приложение.
Транспортную карту можно приобрести в терминалах и кассах станций метрополитена, в пунктах обслуживания «Telcell», а также в информационных центрах на площадях Республики и Франции.
После получения карты необходимо активировать предпочитаемый тарифный пакет на сайте transport.yerevan.am, через терминалы «Telcell» или в пунктах обслуживания «Telcell».
Это ещё один шаг к созданию комфортной, современной и экологически ответственной системы городского транспорта.