Ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված՝ ՀՀ ժամանած աշակերտների կրթության կազմակերպման վերաբերյալ
30.03.2022
Սովորողին հանրակրթության մեջ ընգրկելու գործընթացն իրականացվում է համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի 2010 թվականի նոյեմբերի 24-ի N1640-Ն հրամանով հաստատված՝ «Դպրոցական տարիքի երեխաներին հանրակրթության մեջ ընդգրկելու, սահմանված ժամկետից ուշ հանրակրթության մեջ ընդգրկվող երեխաների կրթության կազմակերպման և հանրակրթական հաստատությունից սովորողին այլ ուսումնական հաստատություն տեղափոխելու և ազատելու կարգի»:
Նշյալ կարգի համաձայն, օտարերկրյա քաղաքացիները, երկքաղաքացիները, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցողները, ինչպես նաև այն դեպքում, երբ ծնողներից մեկն է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, մյուսը` նշվածներից որևէ մեկը, երեխայի ուսուցման լեզվի ընտրությունը կատարում են ինքնուրույն: Մնացած դեպքերում, երբ սովորողի ծնողները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են, ուսուցման լեզուն հայերենն է:
1-4-րդ դասարաններն այլ երկրներում օտար լեզվով ուսուցմամբ հաստատությունում (դասարանում) սովորած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների երեխաները Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալիս ուսումը շարունակում են հայերենով ուսուցմամբ համապատասխան դասարանում՝ համաձայն անհատական ուսուցման պլանի: Ուսումնառության ընթացքում առնվազն 5 տարի անընդմեջ այլ երկրներում օտար լեզվով ուսուցմամբ հաստատություններում (դասարաններում) սովորած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների երեխաները Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալիս կարող են ուսումը շարունակել օտար լեզվով ուսուցմամբ համապատասխան դասարաններում` դրանց առկայության դեպքում:
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցներից ռուսերենով ուսուցում իրականացվում է Կենտրոն վարչական շրջանի հհ.7, 8, 55, Էրեբունու 35, Շենգավիթի 69, Արաբկիրի 77, Աջափնյակի 122, Ավանի 124, Արաբկիրի 132, Քանաքեռ-Զեյթունի 147, Նոր Նորքի 164, Մալաթիա-Սեբաստիայի 176, Դավթաշենի 192 դպրոցներում, որտեղ գործում են ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններ:
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ուկրաինայից և Բելառուսից ընդհանուր առմամբ 34 սովորողներ ընդգրկվել են հհ.7, 20, 35, 69, 77, 78, 106, 124, 132, 138, 164 դպրոցներ: Մասնավորաբար, 30 սովորողների կրթությունը կազմակերպվում է ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում, 4 սովորողներինը՝ հայերենով ուսուցմամբ դասարաններում:
Սովորողների ընդունելությունը դպրոցներ կազմակերպվում է կրթության շարունակականության ապահովման և երեխայի լավագույն շահի առաջնահերթությամբ՝ ներգրավված աշակերտների համար ապահովելով միջավայրին հարմարեցմանը և կրթական կարիքների բավարարմանը միտված անհրաժեշտ աշխատանքների կազմակերպումը:
Հարցերի դեպքում կարող եք դիմել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչություն՝ 011 514 248, 011 514 250 հեռախոսահամարներով:

Относительно организации образования учащихся, прибывших в РА вследствие российско-украинского конфликта
30.03.2022
Интеграция учащихся в образовательный процесс осуществляется согласно «Порядку вовлечения детей школьного возраста в общеобразовательный процесс, организации образования детей позже установленного срока, перевода учащегося в другое учебное заведение и освобождения из учебного заведения», утвержденного приказом N1640—Н Министерства образования и науки Республики Армения от 24-го ноября 2010г. Согласно указанному порядку, иностранные подданные, лица, имеющие двойное гражданство, лица, не имеющие гражданства Республики Армения, а также в случае, если один из родителей является гражданином Армении, а другой входит в число упомянутых, выбор языка ребенка осуществляется самостоятельно. В остальных случаях, если родители учащегося являются гражданами Республики Армения, язык обучения – армянский.
Дети граждан Армении, обучение которых в 1-4 классах проходило на иностранном языке в других странах, продолжают обучение на армянском языке, в соответствующем классе согласно индивидуальному учебному плану. Дети граждан Республики Армения, прошедшие обучение в других странах на иностранном языке как минимум в течение 5 лет подряд, могут продолжить обучение на иностранном языке в соответствующем классе (если таковые имеются).
Среди школ, находящихся в ведомстве мэрии Еревана, обучение на русском языке осуществляется: в административном районе Кентрон – школы N7,8,55, в районе Эребуни- N 35, в районе Шенгавит – N69, в районе Арабкир – N77, в районе Ачапняк – N 122, в Аване – N 124, в Арабкире – N 132, в Канакер-Зейтуне – N 147, в Нор Норке - N164, в районе Малатия-Себастия - N176, в районе Давташен - N192; в этих школах есть классы, где обучение ведется на русском языке.
За последнее время из России, Украины и Беларуси, в общей сложности, 34 учащихся принято в школы NN 7,20,35,69,77,78,106,124,132,138,164. В частности, обучение 30 учащихся организовано в русскоязычных классах, а 4 учащихся – в классах, где процесс ведется на армянском.
Прием учащихся в школы организуется с целью обеспечения продолжения образования и исходя из высших интересов ребенка, какими является интеграция учеников в среду и удовлетворение учебных нужд.
В случае возникших вопросов можете обращаться в управление общего образования аппарата мэрии Еревана, позвонив по телефонам 011 514 248, 011 514 250.