Շախմատի միջազգային մրցաշար՝ ուժեղագույն գրոսմայստերների մասնակցությամբ
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սպորտի և երիտասարդության հարցերի վարչության տարեկան միջոցառումների ցանկով անցկացվել է «Ռաֆայել Վահանյանի գավաթ» շախմատի մրցաշարը:
Հրավիրյալների թվում են եղել ոչ վաղ անցյալի լեգենդար շախմատիստներ, ովքեր ժամանակին Ռ․Վահանյանի հետ միասին պայքարել են շախմատային գահի համար։
Մասնակիցները մրցել են շրջանային մրցակարգով` ինչպես արագ, այնպես էլ կայծակնային շախմատում: Մրցաշարն առցանց հեռարձակվել է համացանցում և մեծ արձագանք ստացել։
Երկու մրցաշարերի հանրագումարում հաղթող է դարձել միջազգային վարպետ Աշոտ Նադանյանը, ով հանդես է եկել առանց պարտության՝ 28 հնարավորից վաստակելով 21 միավոր։
Երկրորդ հորիզոնականը 16.5 միավորով զբաղեցրել է շվեդ գրոսմայստեր Ուլֆ Անդերսոնը:
Լավագույն եռյակը 16 միավորով եզրափակել է գրոսմայստեր Ռաֆայել Վահանյանը: Միջազգային գրոսմայստերները նշել են, որ մրցաշարը կազմակերպված էր միջազգային ամենաբարձր ստանդարտներին համապատասխան, և հույս հայտնել, որ այն կդառնա ավանդական։

Международный шахматный турнир с участием сильнейших гроссмейстеров
Шахматный турнир «Кубок Рафаэля Ваганяна», входящий в список ежегодных мероприятий управления спорта и по делам молодежи мэрии Еревана, проведен в столице.
Среди гостей были легендарные шахматисты недавнего прошлого, которые когда-то боролись за шахматный трон вместе с Р.Ваганяном.
Участники соревновались в районном турнире, как в быстрых шахматах (рапид), так и в молниеносных (блиц). Турнир транслировался онлайн и получил большой резонанс.
Победителем по сумме двух турниров стал международный мастер Ашот Наданян, выступивший без поражений, набрав 21 очко из 28 возможных.
Шведский гроссмейстер Ульф Андерссон занял второе место с 16,5 очками.
Гроссмейстер Рафаэль Ваганян замыкает тройку лидеров с 16 очками. Международные гроссмейстеры отметили, что турнир организован по самым высоким международным стандартам, и выразили надежду, что он станет традиционным.