Շարունակվում են սիրիահայերին ցուցաբերվող սոցիալական աջակցության ծրագրերը
Ամփոփվել են սիրիահայ կարիքավոր ընտանիքներին և երեխաներին ցուցաբերած աջակցությանը վերաբերող 2017թ. հունվար-մարտ ամիսների տվյալները։
Այս ընթացքում սոցիալական աջակցություններ են տրամադրվել 235 կարիքավոր սիրիահայ ընտանիքների, ևս 26 ընտանիքներ ընդգրկվել են պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերում:
«Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպության հետ համագործակցության շնորհիվ նախորդ 3 ամիսներին շուրջ 200 սիրիահայ ընտանիքների տրամադրվել են բնակվարձեր՝ առավելագույնը 15 ամիս տևողությամբ, 300 ընտանիքների կոմունալ ծախսերը փոխհատուցվել են, 150 ընտանիքների տրամադրվել է կահույք և կենցաղային այլ իրեր։
Մայրաքաղաքի նուհերում արտահերթ հիմունքներով ընդգրկված են 122 սիրիահայ երեխաներ, հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում սովորում են 498, իսկ Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցում՝ 32 սիրիահայ աշակերտներ, որոնցից 5-ը՝ անվճար հիմունքներով: Սիրիահայերը, հատկապես երեխաները, ընդգրկվում են սոցիալական, մշակութային, կրթական տարբեր միջոցառումներում:
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակա բուժհիմնարկներ են դիմել 417 սիրիահայեր, որոնց ցուցաբերվել է անվճար բժշկական օգնություն և սպասարկում։

Продолжаются программы социальной поддержки армянским семьям из Сирии
Подведены итоги реализации программ социальной поддержки армянским семьям из Сирии за период с января по март 2017 года.
За вышеуказанный период социальная поддержка была оказана 235 нуждающимся семьям, еще 26 семей включены в различные социальные программы.
Благодаря сотрудничеству с благотворительной организацией «Аракелутюн Айастан» за прошедшие 3 месяца примерно 200 семьям сирийских армян была предоставлена компенсация за аренду жилья длительностью до 15 месяцев в размере до 60 000 драм, 300 семьям была выделена компенсация за коммунальные услуги в размере 57 000 драм, еще 150 семьям были предоставлены мебель и другие бытовые предметы.
498 детей из Сирии учатся в общеобразовательных школах столицы, 122 ребенка дошкольного возраста бесплатно посещает муниципальные детские сады.
Дети армянских семей из Сирии принимают также активное участие в различных культурных мероприятиях.
За прошедшие 3 месяца в муниципальные медицинские учреждения обратились 417 армян из Сирии, которым была предоставлена бесплатная медицинская помощь.