Շինհրապարակների շրջակայքում հնարավորություն կստեղծվի տեղեկատվություն ստանալ օդի աղտոտվածության վերաբերյալ. կտեղադրվեն հատուկ սարքեր
Մայրաքաղաքում հնարավորություն կստեղծվի հատուկ սարքերով հենց շինհրապարակների շրջակայքում տեղեկատվություն ստանալ օդի աղտոտվածության վերաբերյալ: Սեպտեմբերից ուժի մեջ մտած ավագանու որոշմամբ էլ Երևանում շինհրապարակներում պետք է պարտադիր կերպով տեղադրվեն փոշեկլանիչ ցանցեր: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ կառուցապատողներին ծանուցելու գործընթացն ավարտական փուլում է: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ ծրագիրն ամենակարևորներից է և համայնքին վերահսկողություն իրականացնելու հնարավորություն է տալիս:
Մայրաքաղաքում առկա վթարային շենքերի խնդրին համալիր լուծում տալու նպատակով իրականացվել են գույքագրման աշխատանքներ: Զեկուցվել է, որ այս պահի դրությամբ Երևանում 4-րդ աստիճանի վթարայնության 14 շենք կա, 3-րդ աստիճանի վթարայնության շենքերի թիվը 107 է: Քաղաքապետը հանձնարարել է բնակիչների վերաբնակեցման խնդիրը լուծելուց անմիջապես հետո 4-րդ կարգի վթարային շենքերն ամբողջությամբ ապամոնտաժել:
Մայրաքաղաքում workout մարզաձևը զարգացնելու նպատակով բոլոր վարչական շրջաններում կառուցվել են հատուկ մարզահրապարակներ: Ընդհանուր առմամբ մարզասարքեր են տեղադրվել է 24 բակային տարածքում:
Ընթացքում է Նորք-Մարաշը Սարալանջին կապող նոր ճանապարհի շինարարությունը: Քարքարոտ ու անանցանելի այս հատվածը կդառնա շուրջ 1.4 կմ երկարությամբ ու 7մ լայնությամբ ժամանակակից ճանապարհ: Ծրագրով տարածքում կապահովվեն նաև ենթակառուցվածքներ. հարակից տնտեսվարողներն անցկացնում են կոյուղատար համակարգ, ճանապարհը կունենա նաև ջրահեռացման համակարգ:
Անցած շաբաթվա ընթացքում Երևանում ապամոնտաժվել է ինքնակամ տեղադրված 645 արտաքին գովազդ:
Հիմնանորոգվում է Դավթաշենի 1-ին և 2-րդ թաղամասերի միջև գտնվող կենտրոնական այգին: Հանգստի գոտին կունենա արտաքին լուսավորության ու ոռոգման նոր համակարգ, հարմարավետ զրուցատաղավարներ, հովանոցներ, նստարաններ ու աղբամաններ, կկառուցվի նաև շատրվանային համալիր:
2023թ. նոյեմբերի 30-ի դրությամբ Երևանի բյուջեի սեփական եկամուտների գծով փաստացի մուտքերը կազմել են 38 մլրդ 314 մլն դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ ավելի է գանձվել 8 մլրդ 373 մլն դրամ:
«Երևանի բյուջեն իրապես թերհամալրված է, և թերհամալրված է տասնամյակներով: Խոսքը միայն Երևանի մասին չէ, այլև ՀՀ բոլոր քաղաքների, որոնք տասնամյակներով բյուջեի հետ կապված որոշակի խնդիրներ են ունեցել: Իրականում մենք ունենք առաջարկվող լուծումներ: ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ կա պայմանավորվածություն՝ ֆինանսական ապակենտրոնացման վերաբերյալ քննարկումներ սկսելու վերաբերյալ, և Երևանն ու ՀՀ բոլոր խոշորացված համայնքները կունենան միջոցներ, որպեսզի կարողանան իրենց ենթակառուցվածքները պահպանել և ոչ թե մաշեցնել: Եվ ես վստահ եմ, որ սա է այն ճանապարհը, որով ՀՀ բոլոր քաղաքները լրջորեն կառուցապատման կանցնեն ու տեղային լուծումների փոխարեն կունենանք կառուցվածքային առումով վերջնական համակարգ»,- ընդգծել է քաղաքապետ Ավինյանը:

Вблизи стройплощадок будет установлено оборудование для получения информации об уровне загрязнения воздуха
04.12.2023
В столице будет создана возможность получения информации об уровне загрязненности воздуха вблизи строительных площадок. Согласно решению Совета старейшин, вошедшему в силу с сентября, на стройплощадках обязательно должны устанавливаться пылезащитные сетки. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что процесс оповещения застройщиков подходит к концу. Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что программа очень важна и дает возможность общественного надзора.
С целью комплексного решения проблемы аварийных зданий в столице эти здания были инвентаризированы. На данный момент в столице имеется 14 зданий 4-й степени аварийности и 107 зданий 3-йстепени аварийности. Мэр получил демонтировать здания 4-йстепени аварийности сразу после решения проблемы расселения жильцов.
С целью популяризации вида спорта «workout» во всех административных районах построены спортплощадки со специальным оборудованием. В общей сложности спортивное оборудование установлено на 24 дворовых территориях.
В процессе находится строительство нового дорожного участка, соединяющего район Норк-Мараш с улицей Сараланджи. Этот каменистый и непроходимый участок станет современной дорогой длиной 1,4 км и шириной 7 м. Программой предусматривается обеспечение инфраструктур: прилегающие хозяйствующие субъекты проводят здесь канализационную систему, а также предусмотрена дренажная система.
За прошедшую неделю в Ереване демонтировано 645 уличных рекламных щитов, установленных без разрешения.
Капитально благоустраивается центральный парк между 1-м и 2-м кварталами Давташена. В зоне отдыха будут установлены новые системы освещения и полива, установлены удобные беседки, скамьи, мусорные урны, сооружена фонтанная композиция.
На момент 30-го ноября 2023г. фактические поступления в городской бюджет по части собственных доходов составил 38 миллиардов 314 миллионов драмов, что на 8 миллиардов 373 миллиона драмов больше аналогичного отрезка прошлого года.
«Ереванский бюджет действительно пополняется не полностью, и это длится десятилетия. Не только в Ереване, но и практически во всех городах РА годами скапливались связанные с бюджетом проблемы. Мы предлагаем решение. У нас есть договоренность с министерством финансов РА о начале обсуждений относительно финансовой децентрализации. У Еревана и у всех укрупненных общин Армении будут возможности сохранения инфраструктур. Уверен, что этот тот путь, по которому все города Армении перейдут к серьезному  строительству, и вместо локальных решений у нас будет окончательная в структурном плане система»,-подчеркнул мэр Авинян.