Սոցիալական աջակցության տարաբնույթ ծրագրեր`սիրիահայ ընտանիքներին
Սիրիահայ ընտանիքներին համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի նույնպես կյանքի են կոչվում մի շարք ծրագրեր:
2015 թվականի հունվար–օգոստոս ամիսներին քաղաքապետարանի կողմից, ըստ վարչական շրջանների, 1018 սիրիահայ ընտանիքի տրամադրվել է բազմաբնույթ աջակցություն: 92 ընտանիք ընդգրկվել է պետական սոցիալական ծրագրերում:
Նշված ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բժշկական հաստատություններ է դիմել 1498 սիրիահայ, որոնց ցուցաբերվել է անվճար բուժօգնություն և սպասարկում։
Հիմնականում արտահերթ հիմունքներով Երևանի մանկապարտեզներ է ընդունվել նախադպրոցական տարիքի 103 երեխա, քաղաքապետարանի ենթակայության թվով 84 դպրոցներում սովորում է 452 սիրիահայ աշակերտ:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ նոր ուսումնական տարվա նախօրյակին երևանաբնակ սիրիահայ 167 աշակերտներ՝ 1-4 դասարանցիները, նվեր են ստացել դպրոցական պայուսակներ, գրենական պիտույքներ։
Սիրիահայ երեխաները մշտապես մասնակցել են նաև մշակութային տարբեր միջոցառումների, անվճար այցելել են թանգարաններ և մշակութային այլ օջախներ:

Программы социальной помощи армянским семьям из Сирии
По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна как в прошлом, так и в этом году продолжаются программы социальной поддержки семьям из Сирии. В январе-августе текущего года мэрия Еревана 1018 семьям из Сирии предоставила соответствующую поддержку. 92 семьи были включены в программы государственной поддержки.
За отчётный период в поликлиники, подведомственные мэрии, обратились 1498 армян из Сирии, которым была оказана бесплатная медицинская помощь и соответствующее обслуживание. 103 ребенка вне очереди поступили в дошкольные образовательные учреждения Еревана.
В 84-х школах, подведомственных мэрии, получают образование 452 школьника. В преддверии нового учебного года, по поручению мэра Тарона Маргаряна, 167 школьников из сирийских семей, проживающих в Ереване, получили в подарок школьные сумки и канцелярских принадлежности.
Армянские дети из Сирии всегда участвовали в различных культурных мероприятиях, бесплатно посещали музеи и другие культурные центры.