Թատերական մի շարք գործիչներ արժանացել են Երևանի քաղաքապետի պարգևների
Թատրոնի համաշխարհային օրվա առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելության շրջանակում թատերարվեստի մի շարք գործիչներ արժանացել են Երևանի քաղաքապետի պարգևների: Շնորհավորելով մասնագիտական օրվա առթիվ՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շնորհակալություն է հայտնել թատրոնի աշխարհում ներգրավված մարդկանց՝ ընդգծելով, որ վերջիններիս աշխատանքը կենսական կարևորություն ունի հանրության համար:
«Մենք իրավացիորեն հպարտանում ենք, որ մշակութային ազգ ենք, որ մեր թատրոնն ավելի քան երկու հազար տարվա պատմություն ունի: Այո, ոչ ոք չի կարող հերքել, որ երկու հազար տարի առաջ Հայաստանում անտիկ թատերախմբեր էին գործում. սա պատմական փաստ է: Փաստ է նաև, որ մեր թատրոնը հատկապես վերջին երկու հարյուր տարիներին բուռն զարգացում է ապրել, ու մեր թատերական գործիչները հարստացրել են ոչ միայն ազգային, այլև հարևան ժողովուրդների ու երկրների թատերարվեստը»,- նշել է Հայկ Մարությանն ու նկատել, որ հարուստ ժառանգությունն առավելևս պարտավորեցնում է՝ ամեն օր զարգացնելու մեզ ավանդված արժեքները՝ վերցնելով աշխարհից մեր բաժինը ու աշխարհին տալով մերը:
Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ Թատրոնի համաշխարհային օրվա առթիվ, Երևան քաղաքի թատերարվեստի ոլորտում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Պետական կամերային երաժշտական թատրոնի պարուսույց Նարինե Միրզոյանը և Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դերասանուհի Տիգրանուհի Տեր-Մարկոսյանը պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով: Թատրոնի համաշխարհային օրվա և ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ, Երևան քաղաքի թատերարվեստի ոլորտում ներդրած նշանակալի ավանդի համար քաղաքապետի ոսկե մեդալով է պարգևատրվել նաև Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարպիս Շամլյանը:

Ряд деятелей театрального искусства удостоились наград мэра Еревана
В рамках торжественного приема, организованного по случаю Всемирного дня театра, ряд деятелей театрального искусства удостоились наград мэра Еревана. Поздравив с профессиональным праздником, мэр Айк Марутян выразил благодарность представителям театрального искусства, подчеркнув, что их деятельность очень важна для общества.
«Мы по праву гордимся тем, что являемся культурной нацией, и наш театр имеет более чем двухтысячелетнюю историю. Да, никто не может отрицать, что две тысячи лет назад в Армении действовали античные театральные коллективы, это исторический факт. Также является фактом то, что наш театр быстро развивался в течение последних двухсот лет, и армянские театральные деятели обогатили не только национальное, но и театральное искусство соседних народов и стран»,-отметил Айк Марутян, отметив, что богатое наследие обязывает ежедневно развивать унаследованные ценности, брать свою долю от мира и отдавать ему свою.
Решением мэра Еревана по случаю Всемирного дня театра за значительный вклад в театральное искусство Золотой медалью мэра были награждены танцмейстер государственного Камерного музыкального театра Нарине Мирзоян и актриса театра музыкальной комедии им.Акопа Пароняна Тигрануи Тер-Маркосян. По случаю Всемирного дня театра, 80-летия со дня рождения и за значительный вклад в театральное искусство Золотой медалью мэра Еревана был награжден также заслуженный артист РА, актер драматического театра им.Грачья Капланяна Карпис Шамлян.