Թիմային հաշվարկով Երևանը ճանաչվել է «Լավագույն մարզական ընտանիք-2015» մրցույթի հաղթող և արժանացել ՀՀ Նախագահի գավաթին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և պաշտոնատար այլ անձանց հետ միասին, Ծաղկաձորի օլիմպիական գլխավոր մարզահամալիրի մարզադաշտում դիտել է ՀՀ Նախագահի մրցանակի համար արդեն տասներկուերորդ տարին անընդմեջ անցկացվող «Լավագույն մարզական ընտանիք» մրցույթի 2015թ. եզրափակիչ փուլի մրցումները: ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի հունիսի 4-ի կարգադրությամբ մրցույթը բաժանվել է երեք ուղղությունների՝ «Լավագույն մարզական ընտանիք-2015» մրցույթ, որն անցկացվում է հունիս-սեպտեմբեր ամիսներին, «Լավագույն մարզական նախադպրոցական հիմնարկ» և «Հաշմանդամություն ունեցող լավագույն մարզիկ» մրցույթներ, որոնք կանցկացվեն հոկտեմբերին:
«Լավագույն մարզական ընտանիք-2015» մրցույթի 1-ին փուլին Երևանից, Հայաստանի Հանրապետության մարզերից և Արցախից մասնակցել է 2.065 ընտանիք կամ 6.195 մարդ, իսկ ս.թ. հոկտեմբերին ՀՀ նախագահի մրցանակի համար «Լավագույն մարզական նախադպրոցական հիմնարկ» և «Հաշմանդամություն ունեցող լավագույն մարզիկ» մրցույթներին, կազմակերպիչների հավաստմամբ, կմասնակցեն 6000-ից ավելի երեխաներ և հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ: Ընդհանուր առմամբ, երեք մրցույթների ընթացքում ՀՀ Նախագահի մրցանակի համար մասնակիցների թիվն այս տարի կգերազանցի 12.000-ը:
«Լավագույն մարզական ընտանիք-2015» մրցույթն անցկացվել է երեք փուլով, չորս տարիքային խմբերով՝ 6-7 մրցաձևերում: Եզրափակիչ փուլ է անցել նախնական փուլերը հաջողությամբ հաղթահարած 144 ընտանիք: Մրցույթի եզրափակիչ փուլին մասնակցել է նաև իր կազմում հաշմանդամ անձ ունեցող 19 ընտանիք՝ ՀՀ մարզերից, Երևանից և Արցախից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է մրցույթի հաղթողներին, հանձնել վկայագրեր, դրամական պարգևներ և հուշանվերներ, նաև գավաթներ՝ Երևանի, ԼՂՀ և ՀՀ մարզերի պատվիրակություններին: Եզրափակիչ փուլ անցած 144 ընտանիքի և հաշմանդամություն ունեցող 19 ընտանիքի բոլոր երեխաները Նախագահի կողմից ստացել են խրախուսական նվերներ:
Ընդհանուր թիմային հաշվարկով երևանյան ընտանիքները հավաքել են 2005 միավոր և գրավել առաջին տեղը` երրորդ տարին անընդմեջ արժանանալով ՀՀ Նախագահի գավաթին, որը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին:
Շնորհավորելով ու շնորհակալություն հայտնելով երևանյան պատվիրակության անդամներին Երևանը մրցույթում լավագույնս ներկայացնելու և փայլուն հաղթանակի համար՝ Տարոն Մարգարյանը մաղթել է նրանց նորանոր հաղթանակներ: Քաղաքապետը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը միշտ լինելու է մարզասեր երևանցիների կողքին:

Ереван признан победителем конкурса «Лучшая спортивная семья -2015» и удостоен кубка Президента Армении
Президент Армении Серж Саргсян вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном и другими должностными лицами на стадионе главного олимпийского спортивного комплекса Цахкадзора наблюдал за финальным этапом конкурса за приз Президента РА «Лучшая спортивная семья-2015», который проводится уже 12-й год подряд.
По распоряжению президента РА от 4 июня 2015 года конкурс был разделен на 3 направления: конкурс «Лучшая спортивная семья- 2015», который проводится в июне-сентябре, конкурсы «Лучшее спортивное дошкольное образовательное учреждение» и «Лучший спортсмен с ограниченными возможностями», которые пройдут в октябре.
На первом этапе конкурса «Лучшая спортивная семья-2015» участвовало 2065 семей или 6195 человек из Еревана, областей РА и Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика).
В октябре текущего года в конкурсах за приз Президента РА «Лучшее спортивное дошкольное образовательное учреждение» и «Лучший спортсмен с ограниченными возможностями», по словам организаторов, примет участие более 6000 детей и людей с ограниченными физическими возможностями. В целом, общее число учaстников всех трех конкурсов в этом году превысит 12000.
Конкурс «Лучшая спортивная семья-2015» проводился в три этапа. В 7-и видах спорта соревновались 4 возрастные группы. 144 семьи, успешно преодолевшие начальные этапы конкурса, прошли в финал. В финальном этапе конкурса участвовало также 19 семей, в которых есть люди с ограниченными возможностями из Еревана, областей РА и Арцаха.
Президент Республики поздравил победителей конкурса «Лучшая спортивная семья – 2015», вручил сертификаты, денежные награды и сувениры, а руководителям делегаций Еревана, НКР и областей РА - кубки.
Все дети из 144 семей, прошедших в финал, и дети из 19 семей, в которых есть люди с ограниченными возможностями, получили от президента РА поощрительные призы.
В общем зачете спортивная делегация Еревана набрала 2005 баллов и заняла первое место, уже 3-й год подряд удостоившись кубка Президента РА, который президент Серж Саргсян вручил мэру Еревана Тарону Маргаряну.
Поздравив и поблагодарив членов ереванской делегации за блестящую победу, Тарон Маргарян пожелал им новых успехов. Мэр еще раз подчеркнул, что мэрия Еревана всегда будет содействовать ереванцам, увлекающимся спортом.