«Թվային վերափոխման մեր ճանապարհը հնարավորություն է տալիս երևանցիների կյանքն առավել հարմարավետ դարձնել». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
19.09.2025
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Տոկիոյի տարածական ինֆորմացիոն գիտության կենտրոնի տնօրեն Յոշիհիդե Սեկիմոտոյի հետ: «CSIS»-ը Ճապոնիայի առաջատար միջդիսցիպլինար գիտական կենտրոն է՝ տարածական տվյալների, քաղաքային ինֆորմատիկայի և խելացի քաղաքների հետազոտությունների ոլորտում։
Հանդիպման ընթացքում քաղաքապետ Ավինյանը հյուրերին է ներկայացրել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված բարեփոխումներն ու նշել, որ Երևան քաղաքն ակտիվորեն ընթանում է թվային վերափոխման ճանապարհով:
«Սա նշանակում է՝ թվային գործիքների կիրառմամբ արդիականացնել քաղաքային կառավարումը, բարելավել տրանսպորտն ու ենթակառուցվածքները, ավելի լավ նախապատրաստվել ռիսկերին և ապահովել, որ կայունությունը լինի յուրաքանչյուր որոշման հիմնաքարը։ Այս ճանապարհին աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերն ու տարածական տվյալների վերլուծությունը կարևոր նշանակություն ունեն։ Դրանք մեզ թույլ են տալիս ավելի լավ պլանավորել քաղաքը, արդյունավետ կառավարել ռեսուրսներն ու երևանցիների կյանքն առավել հարմարավետ դարձնել»,- նշել է քաղաքապետն ու հավելել, որ այս ճանապարհին քաղաքը կարևորում է արդյունավետ համագործակցությունը համաշխարհային գործընկերների հետ:
Ողջունելով Երևանի քաղաքապետի մոտեցումները քաղաքի կառավարման հարցում՝ Տոկիոյի տարածական ինֆորմացիոն գիտության կենտրոնի տնօրեն Յոշիհիդե Սեկիմոտոն նշել է, որ իրենք ևս պատրաստ են Երևանին փոխանցել այն գիտելիքներն ու փորձը, որոնք ունեն խելացի քաղաքների հետազոտությունների ոլորտում։

«Наш путь к цифровой трансформации направлен на создание более комфортной городской среды для жителей Еревана», — мэр Тигран Авинян
Мэр Еревана Тигран Авинян провёл встречу с Ёсихидэ Сэкимото, директором Центра научных исследований в области пространственной информации в Токио. CSIS — ведущий междисциплинарный научный центр Японии, специализирующийся на пространственных данных, городской информатике и исследованиях в области «умных городов».
В ходе встречи мэр Авинян представил реализуемые реформы в различных сферах городской экономики и подчеркнул, что Ереван активно движется по пути цифровой трансформации.
«Это означает модернизацию системы городского управления за счёт внедрения цифровых инструментов, совершенствование транспортной инфраструктуры, повышение готовности к возможным рискам, а также принятие решений, основанных на принципах устойчивого развития. Геоинформационные системы и анализ пространственных данных играют важную роль в этом процессе. Эти технологии позволяют нам более эффективно планировать развитие города, рационально управлять ресурсами и, что особенно важно, создавать комфортные условия для жителей Еревана», — отметил мэр, добавив, что на этом пути особое внимание уделяется конструктивному сотрудничеству с международными партнёрами.
В свою очередь директор Центра научных исследований в области пространственной информации Ёсихидэ Сэкимото высоко оценил подходы мэрии Еревана к вопросам городского управления и выразил готовность поделиться с армянскими коллегами имеющимся опытом в сфере «умных городов».