Տարոն Մարգարյան. «Գետնանցումների վարձակալները պարտավոր են պատշաճ տեսքի բերել տարածքները»
Երևանի քաղաքապետարանում այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքի ստորգետնյա հետիոտնային անցումների և դրանց շահագործման ու պահպանման խնդրին: Ըստ այդմ, աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչությանը և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է կարճ ժամկետում ապահովել տվյալ տարածքներում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողների կողմից գետնանցումները պատշաճ տեսքի բերելու պարտավորության կատարումը:
«Մայրաքաղաքի գետնանցումների հիմնական մասն այսօր տրված է վարձակալության: Ու թեև համապատասխան պայմանագրով ամրագրված են դրանց շահագործման պայմանները, գետնանցումների տեսքն այսօր հեռու է բավարար լինելուց: Դա ուղղակի անթույլատրելի է ու աններելի: Ըստ այդմ, գետնանցումների վարձակալների և դրանք շահագործողների հետ քննարկեք այս հարցը: Նրանք պարտավոր են սեփական միջոցներով և կարճ ժամկետներում պատշաճ տեսքի բերել տարածքները: Եթե վարձակալը կամ գետնանցումը շահագործող անձը չի կատարի պահանջը, ապա կվերանայվեն վերջինների հետ կնքված պայմանագրերը, քննարկման կդրվի նաև նրանց փոփոխման հարցը: Այս հարցում պետք է լինենք կոշտ և պահանջողի դերում», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի Մետրոպոլիտենի տնօրինությանը նույնպես տրվել է հանձնարարական՝ պատշաճ տեսքի բերել դեպի մետրոյի կայարաններ տանող գետնանցումները:

Тарон Маргарян: Арендаторы подземных переходов обязаны привести в надлежащий вид свои участки
В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана Тарон Маргарян коснулся проблемы столичных подземных пешеходных переходов, их эксплуатации и сохранения. Управлению коммунального хозяйства аппарата мэрии и руководителям административных районов поручено в короткие сроки обеспечить выполнение обязательств по приведению подземных переходов в надлежащий порядок хозяйствующими субъектами.
«На сегодняшний день столичные подземные переходы в основном находятся в аренде. Соответствующий договор предусматривает условия эксплуатации, однако состояние подземных пешеходных переходов далеко от удовлетворительного. Это просто недопустимо. Следовательно обсудите этот вопрос с арендаторами переходов. Они обязаны за счет собственных средств и в короткие сроки привести в надлежащий вид свои участки. Если требование не будет выполнено, то будут рассмотрены подписанные с ними соглашения. В этом вопросе мы должны выступать в роли требователя»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Руководству Ереванского Метрополитена также дано поручение привести в надлежащий вид пешеходные переходы, ведущие к станциям метро.