Տարոն Մարգարյան. «Մեր բնակիչները չպետք է տուժեն անբարեխիղճ ընկերությունների պատճառով»
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ սահմանված ժամանակացույցով մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում շարունակվում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի մուտքերի, ինչպես նաև հարթ և թեք տանիքների վերանորոգման աշխատանքները:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է այս հարցում լինել ավելի խիստ ու հետևողական:
«Մուտքերի և տանիքների նորոգման աշխատանքները պետք է ընթանան սահմանված ժամանակացույցով: Մասնավորապես տանիքների նորոգման աշխատանքները պետք է ավարտվեն մինչև սեպտեմբեր: Որակի պահպանման հարցում եղեք խիստ և սահմանված կարգով քայլեր ձեռնարկեք այն կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք չեն վերացնում արձանագրված թերությունները: Անբարեխիղճ ընկերությունների պատճառով մեր բնակիչները չպետք է տուժեն, ու մենք էլ պարտավոր չէնք սպասել, թե նրանք երբ կբարեհաճեն վերացնել թերությունները: Անհրաժեշտության դեպքում անմիջապես խզեք պայմանագրերն ու օրենքով սահմանված կարգով քայլեր ձեռնարկեք նման ընկերությոնների նկատմամբ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության շրջանակում քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետը զեկուցել է, որ ապօրինի շինարարությունը և հողազավթումը կանխարգելելու ուղղությամբ իրականացված ամենօրյա հսկողության արդյունքում նախորդ շաբաթ արձանագրվել է իրավախախտման 6 դեպք, 1 հասցեում իրականացվել է ապօրինի շինության քանդման աշխատանք:
Շինարարության և բարեկարգման վարչության պետն էլ զեկուցել է, որ շարունակվում են 2016 թվականի ծրագրով նախատեսված փողոցների և բակային տարածքների ասֆալտապատման, ինչպես նաև փոսերի նորոգման և ճաքալցման աշխատանքները: Քաղաքապետը պատասխանատուներին և 12 վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել իրականացվող աշխատանքների որակն ու այն ավարտել սահմանված ժամկետում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը անդրադարձել է նաև մայթերի սալիկապատմանն ու վնասված կամ բացակայող սալիկների կարգաբերման աշխատանքներին և հանձնարարել է գույքագրել ու անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ:
Խորհրդակցության ժամանակ նաև զեկուցվել է, որ սահմանված ժամանակացույցի համաձայն, ավարտին են մոտենում նաև «Վերնիսաժի» տարածքի վերակառուցման, արդիականացման, կանոնակարգման ու բարեկարգման ծրագրով նախատեսված առաջին փուլի աշխատանքները: Զեկուցվել է նաև, որ նախկինում «Վերնիսաժի» տարածքում օգտագործված իրերի վաճառք իրականացնող շուրջ 350 անձ արդեն 2 շաբաթ է, ինչ տեղափոխվել է «Հրազդան» մարզադաշտի հարակից տարածք, որտեղ առևտուր իրականացնելու համար ապահովվել են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Քաղաքապետը հանձնարարել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել այդ անձանց ու անհրաժեշտության դեպքում արագ արձագանքել նրանց կողմից բարձրացվող հարցերին:

Тарон Маргарян: Наши жители не должны пострадать из-за недобросовестных компаний
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания, которое вел мэр Тарон Маргарян, было доложено, что в административных районах, согласно установленному графику, продолжается ремонт подъездов и крыш многоквартирных домов.
Руководителям административных районов мэр Тарон Маргарян поручил держать ремонтные работы под строгим контролем.
«Ремонт подъездов и крыш должен быть проведен согласно установленному графику. В частности, работы по ремонту крыш должны быть завершены до сентября. Строго следите за качеством выполняемых работ и в установленном порядке примите меры в отношении тех компаний, которые не устраняют недостатки. Наши жители не должны пострадать из-за недобросовестных компаний, мы же в свою очередь не обязаны ждать, когда они соизволят устранить недостатки. При необходимости следует расторгнуть контракты и принять меры в соответствии с законом»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Относительно процесса работ по предотвращению и устранению последствий незаконного строительства и захвата земель, было доложено, что на прошлой неделе было выявлено 6 случаев, в отношении которых были составлены административные протоколы. По одному адресу был осуществлен снос незаконной постройки.
Начальник управления по строительству и благоустройству доложил, что в административных районах столицы продолжаются работы по устранению ям и трещин, укладке асфальта на улицах и тротуарах. Руководителям административных районов и ответственным лицам мэр поручил держать под контролем качество работ и завершить работы в сроки.
В рамках совещания было также доложено, что в соответствии с установленным графиком, завершаются работы первого этапа программы по реконструкции, модернизации и благоустройства «Вернисажа». Уже две недели, как 350 продавцов перенесли торговлю с ярмарки «Вернисаж» на территорию рынка «Раздан», где обеспечены все необходимые условия для торговли. Мэр поручил в случае необходимости, оперативно реагировать на поднятые продавцами вопросы.