Տարոն Մարգարյան. «Պետք է այլընտրանքային լուծումներ գտնել բակային տարածքներ կառուցելու համար»
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, անդրադառնալով բակերի բարեկարգման տարեկան ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքներին, աշխատակազմի շինարարության և բարեկարգման, իրավաբանական վարչություններին, ինչպես նաև 12 վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է քննարկել և ներկայացնել այլընտրանքային լուծումներ այն բակերի համար, որտեղ այս կամ այն պատճառով դեռևս չեն կառուցվել խաղահրապարակներ:
«Վերջին տարիներին բակերի բարեկարգման և խաղահրապարակների կառուցման ուղղությամբ մեր կողմից զգալի աշխատանք է իրականացվել: Ամեն տարի բարեկարգվում և ստեղծվում է շուրջ 500 բակային տարածք ու հանգստի գոտի, ինչպես նաև կառուցվում են խաղահրապարակներ: Այս ուղղությամբ առաջիկա տարիներին ևս դեռ անելիքներ ունենք, քանի որ դեռևս կան բակեր, որտեղ խաղահրապարակների կառուցման համար չկան համապատասխան տարածքներ: Այս ընթացքում եղան դեպքեր, երբ բնակիչների համաձայնությամբ մեկ կամ երկու ավտոտնակ ապամոնտաժելով հնարավոր եղավ ազատել համապատասխան տարածք: Սակայն դեռ կան հասցեներ, որտեղ ընդհանրապես ազատ տարածք չկա: Բոլորդ էլ գիտեք, որ սա բավականին լուրջ խնդիր է. մի կողմից գործ ունենք մասնավոր սեփականության, մյուս կողմից էլ բնակիչների՝ բակեր ունենալու արդարացի ցանկության հետ: Եթե որոշ հասցեներում դեռևս չի լուծվել այս խնդիրը, նշանակում է, որ իրավական տեսանկյունից իրավիճակը բավականին բարդ է: Այդ ուղղությամբ պետք է քայլեր ձեռնարկել և նույնիսկ այն հասցեներում, որտեղ չկան համապատասխան պայմաններ, պետք է այլընտրանքային լուծումներ գտնել՝ բակային տարածքներ կառուցելու համար», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Тарон Маргарян: Необходимо найти альтернативные решения для строительства дворовых территорий
В ходе состоявшегося очередного рабочего совещания мэр Тарон Маргарян коснувшись работ, реализуемых в рамках годовой программы по благоустройству дворов, поручил управлению строительства и благоустройства, юридическому управлению аппарата мэрии, а также руководителям 12-и административных районов обсудить и представить предложения альтернативных решений для тех дворов, в которых по той или иной причине еще не построены игровые площадки.
«В последние годы мы провели значительную работу по благоустройству дворов и строительству игровых площадок. Каждый год благоустраивается и создается почти 500 дворовых территорий и зон отдыха. В этом направлении нам многое еще предстоит сделать в ближайшие годы, поскольку в некоторых дворах до сих пор нет соответствующего участка для строительства игровых площадок. За это время были случаи, когда с согласия жителей были демонтированы один или два гаража и освобождены соответствующие участки. Но несмотря на это, еще есть участки, где вообще нет свободных мест. Всем известно, что это довольно серьезная проблема: с одной стороны мы имеем дело с частным владением, с другой стороны- желанием жителей иметь двор. В этом направлении необходимы предпринять шаги и найти альтернативные решения для строительства дворовых территорий»,-подчеркнул Тарон Маргарян.