Տարոն Մարգարյանը պարգևատրել է «Երևան օփեն» շախմատի միջազգային 2-րդ մրցաշարի հաղթողներին
Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել մայրաքաղաքում արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ անցկացվող «Երևան օփեն» շախմատի միջազգային մրցաշարի հանդիսավոր փակման արարողությանը: Հարկ է նշել, որ այս տարի անցկացվող մրցաշարին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրել 13 երկրների շուրջ 150 շախմատիստներ, այդ թվում` 20 միջազգային գրոսմայստեր և 25 միջազգային և ՖԻԴԵ-ի վարպետներ:
«Երևան օփեն 2017» միջազգային մրցաշարի հաղթողներին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը: Սեպտեմբերի 18-27-ը անցկացվող մրցաշարի արդյունքներով առաջին տեղը զբաղեցրել է Հայաստանը ներկայացնող Կարեն Գրիգորյանը, երկրորդը՝ Իրանը ներկայացնող Ամին Թաբաթաբեյը, իսկ մրցանակային երրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Հայաստանը ներկայացնող Արման Միքայելյանը:
Մրցաշարի շրջանակում, բացի հիմնական մրցանակներից, սահմանվել էին նաև հատուկ մրցանակներ` տարբեր անվանակարգերում:
Ներկաներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ շնորհավորել է բոլորին Երևանի պատվավոր քաղաքացի, միջազգային գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի՝ երկրորդ անգամ աշխարհի գավաթակիր դառնալու առթիվ:
«Իսկապես հպարտություն է ունենալ նման շախմատիստ, ով հեղինակավոր տարբեր մրցաշարերում ու աշխարհի գավաթի խաղարկությունում շարունակում է բարձր պահել մեր երկրի պատիվը: Շնորհավորում եմ նաև «Երևան օփեն 2017» շախմատի միջազգային մրցաշարի հաղթողներին: Ուրախությամբ պետք է փաստենք, որ այս տարի մրցաշարին մասնակցում էին արդեն 13 երկրների ներկայացուցիչներ, և վստահ եմ, որ տարեցտարի այս ցուցանիշը կավելանա: Դա, անշուշտ, կախված է նաև Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի հետևողական աշխատանքից, ինչը վստահաբար կարվի, ու հաջորդող տարիներին միջազգային այս մրցաշարում մենք կտեսնենք ավելի շատ թվով մասնակից երկրներ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

Тарон Маргарян наградил победителей 2-го международного шахматного турнира «Ереван опен»
Мэр Ереван, председатель шахматной федерации Еревана Тарон Маргарян присутствовал на торжественной церемонии закрытия, проводимого второй год подряд, международного шахматного турнира «Ереван опен». Стоит отметить, что заявки на участие в турнире были получены от 150 шахматистов из 13 стран, в числе которых 20 международных гроссмейстеров и 25 мастеров ФИДЕ.
Победителей международного шахматного турнира «Ереван опен» наградил мэр Ереван, председатель шахматной федерации Еревана Тарон Маргарян.
По результатам проведенного с 18-го по 27-е сентября шахматного турнира, первое место занял представитель Армении Карен Григорян, второе место-представитель Ирана Амин Табатабей, а третье место занял представитель Армении Арман Микаелян.
В рамках турнира, помимо основных наград, были также вручены другие призы в разных номинациях.
В своей приветственной речи мэр Еревана Тарон Маргарян в первую очередь поздравил всех присутствующих по случаю победы почетного гражданина Еревана, международного гроссмейстера Левона Ароняна в розыгрыше Кубка мира по шахматам.
«Большая гордость иметь шахматиста, который продолжает высоко держать честь нашей страны в различных престижных турнирах и розыгрыше Кубка мира. Хочу также поздравить победителей международного шахматного турнира «Ереван опен». С радостью должны отметить, что в этом году в турнире приняли участие представители уже из 13 стран, и уверен, что их число с каждым годом будет расти. Несомненно, это зависит также от последовательной работы шахматной федерации Еревана, и будет сделано все возможное»,-подчеркнул мэр Еревана.