Տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի ավագանու արտահերթ նիստ
Երևանի ավագանու` ապրիլի 14-ին գումարված արտահերթ նիստում, նախքան օրակարգի հարցերին անցնելը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տեղեկացրել է, որ ավագանու անդամ Ռաֆֆի Գյոզալյանը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից դուրս գալու դիմում է ներկայացրել: Նշվել է, որ նա, օրենքով սահմանված կարգով, կշարունակի մնալ Երևանի ավագանու անդամ:
Անցնելով օրակարգի հարցերին` ավագանին քննարկել և հավանություն է տվել «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից ներկայացված ներդրումային ծրագրին, որի շրջանակում նախատեսվում է մայրաքաղաքի Ծարավ աղբյուրի փողոցի հ.55/25 հասցեում կառուցել կրթական համալիր: Համաձայն ծրագրի՝ համալիրը ներառելու է հանրակրթական դպրոց, մանկապարտեզ, փակ լողավազան, սպորտային դահլիճ, մինի ֆուտբոլի համար նախատեսված հրապարակ: Համալիրը կունենա նաև փակ սառցադաշտ, ստորգետնյա ավտոկանգառ, ինչպես նաև՝ բարեկարգ հանգստյան գոտի: Ծրագրի իրականացման արդյունքում կստեղծվի ավելի քան 236 աշխատատեղ։ Նկատի առնելով վերը նշվածը՝ ավագանին որոշել է Երևանի քաղաքային համայնքի սեփականություն համարվող Ծարավ աղբյուրի փողոցի հ.55/25 հասցեում գտնվող հողամասը և շինություններն ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերությանը: Համաձայն ծրագրի՝ ընկերության կողմից նախատեսվող ներդրման չափը նախնական կազմում է 49.3 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։
Ավագանին հավանություն է տվել նաև «Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից ներկայացված «Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանի Ծարավ աղբյուրի 55/6 հասցեին հարակից տարածքում երիտասարդ մասնագետների համար բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքի կառուցման» ծրագրին, որով կազմակերպությունն իրականացնում է բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրեր: Դրանց շրջանակում նախատեսվում է կառուցել ժամանակակից ճարտարապետական լուծումներով բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիրներ, որոնց բնակարանները շուկայականից անհամեմատ ցածր գներով բաշխվելու են Հայաստանի Հանրապետության երիտասարդ մասնագետներին։ Ըստ այդմ, ավագանին որոշել է մայրաքաղաքի Ծարավ աղբյուրի փողոցի հ.55/26 հասցեում գտնվող շինությունը և հողամասը ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել «Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությանը:
Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ «Սասուն-Տարոն հայրենակցական միություն» հասարակական կազմակերպությունը լայնածավալ հասարակական, մշակութային, կրթական, սոցիալական, ռազմահայրենասիրական և գրահրատարակչական գործունեություն է իրականացնում Հայաստանի Հանրապետությունում և սփյուռքում, ինչպես նաև այն, որ կազմակերպությունը հիմնադրման օրվանից մեծ դերակատարում ունի Հայաստանի ու Արցախի սահմանների պաշտպանության և սերունդների հայրենասիրական դաստիարակության գործում, ավագանին որոշել է Երևան համայնքի սեփականություն հանդիսացող, Էստոնական 12/3 հասցեում գտնվող հողամասը և շինությունը անհատույց օգտագործման իրավունքով 10 տարի ժամկետով տրամադրել «Սասուն-Տարոն հայրենակցական միություն» հասարակական կազմակերպությանը:
Ավագանին նաև որոշումներ է կայացրել Երևան համայնքի սեփականություն համարվող բնակարանները Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու սարկավագ Հովհաննես Ներսեսյանին և Արարատյան Հայրապետական թեմի «Շողակն Արարատյան» պաշտոնաթերթի գլխավոր խմբագիր Հասմիկ Եղիազարյանին սեփականության իրավունքով անհատույց օտարելու մասին:

Состоялось внеочередное заседание Совета старейшин
На внеочередном заседании Совета старейшин, созванном 14 апреля, перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, мэр Еревана Тарон Маргарян сообщил, что член фракции “Процветающая Армения” Совета старейшин Раффи Гезалян подал заявление о выходе из фракции. Было отмечено, что согласно установленному порядку, он продолжит оставаться членом Совета старейшин Еревана.
Переходя к вопросам повестки дня, Совет обсудил и одобрил инвестиционную программу, представленную ЗАО “Газпром Армения”, согласно которой предусматривается строительство образовательного центра по адресу ул. Царав Ахбюр 55/25. Согласно программе, в комплекс войдет общеобразовательная школа, детский сад, закрытый бассейн, спортзал, площадка для мини-футбола. Комплекс также будет иметь каток, подземную автостоянку и благоустроенную зону отдыха. В результате осуществления программы будет создано порядка 236 рабочих мест. Учитывая вышеуказанное, Совет решил путем прямой продажи передать участок и постройки по адресу ул. Царав Ахбюр 55/25, принадлежащие ереванской городской общине, во владение ЗАО “Газпром Армения”. Согласно программе, размер инвестиций предварительно составит 49,3 миллиона долларов в драмовом эквиваленте.
Совет также одобрил программу строительства многоквартирного многофункционального дома для молодых специалистов на территории, прилегающей к адресу ул. Царав Ахбюр 55/6, представленную общественной организацией “Союз выпускников Ереванского государственного университета”. Согласно программе организация реализует социальные программы по жилищному обеспечению. В рамках программ предусматривается построить жилой многофункциональный комплекс, выполненный в современных архитектурных решениях. Квартиры будут распределены между молодыми специалистами Армении по ценам ниже рыночных. Совет старейшин решил путем прямой продажи передать участок и постройку, находящиеся по адресу ул. Царав Ахбюр 55/26, во владение общественной организации “Союз выпускников Ереванского государственного университета”.
Учитывая то обстоятельство, что общественная организация “Патриотический союз Сасун Тарон” осуществляет патриотическую, культурную, образовательную, социальную, военно-патриотическую и издательскую деятельность в Республике Армения и Диаспоре, а также тот факт, что со дня основания организация играет важную роль в деле защиты границ Армении и Арцаха и патриотическом воспитании поколений, Совет старейшин решил передать участок и постройку, находящиеся по адресу ул. Эстонакан 123, принадлежащие ереванской городской общине, в безвозмездное пользование на срок 10 лет общественной организации “Патриотический союз Сасун Тарон”.
Совет также принял решения относительно предоставления квартир, находящихся во владении ереванской общины, в безвозмездную собственность диакону церкви Сурб Саргис Араратской Епархии Ованесу Нерсисяну и редактору официальной газеты Араратской Епархии “Шогакатн Араратян” Асмик Егиазарян.