Տիգրան Ավինյանը Սթոքհոլմում գործընկերների հետ քննարկել է ապակենտրոնացմանը և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր
Շվեդիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների և տարածաշրջանների միության գործադիր տնօրեն Ռայան Նոքսի հրավերով «Fiscal Decentralisation and Local Self-Government Reforms» աշխատաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն աշխատանքային այցով Սթոքհոլմում էր: Այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է «ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ»-ի (Շվեդիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների և տարածաշրջանների ասոցիացիա) առաջին փոխնախագահ Լիֆ Սանդբերգի, գործադիր տնօրեն Ռայան Նոքսի և ծրագրերի ղեկավար Լենա Ֆալկոնի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ապակենտրոնացմանը և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին, ֆինանսական կառավարմանը, տեղական իշխանությունների դերերին ու հաշվետվողականությանը վերաբերող հարցեր։ Տիգրան Ավինյանը ծանոթացել է նաև կրթության և ֆինանսական ապակենտրոնացման շվեդական փորձին, մասնակցել շվեդական համահարթեցման համակարգին վերաբերող քննարկմանը։
Շվեդիայի Թագավորության մայրաքաղաք այցի ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է նաև Սթոքհոլմի գործընկերոջ՝ քաղաքային խորհրդի նախագահ Օլե Բուրրելի հետ: Երկու մայրաքաղաքների ղեկավարներն անդրադարձել ենք երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին, խոսել քաղաքային տարբեր ծրագրերից ու խնդիրներից, նախանշել գործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Երևանի քաղաքապետը հանդիպումներ է ունեցել նաև Շվեդիայում Հայաստանի դեսպան Աննա Աղաջանյանի, ինչպես նաև Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի պետական քարտուղար Կարին Յուհլինիի հետ։

Тигран Авинян обсудил с коллегами в Стокгольме вопросы децентрализации и реформы местного самоуправления
06.02.2026
По приглашению исполнительного директора Ассоциации органов местного самоуправления и регионов Швеции Райана Нокса мэр Еревана Тигран Авинян с рабочим визитом посетил Стокгольм, чтобы участвовать в семинаре «Fiscal Decentralisation and Local Self-Government Reforms» («Фискальная децентрализация и реформы местного самоуправления»).
В рамках визита мэр Еревана провёл встречу с первым вице-президентом «SALAR International» Лиф Сандберг, исполнительным директором ассоциации Райаном Ноксом и руководителем программ Леной Фалькон. Собеседники обсудили ход реформ системы местного самоуправления в Армении, вопросы финансового менеджмента, а также механизмы повышения подотчетности властей. Тигран Авинян ознакомился со шведским опытом в сфере образования и финансовой децентрализации и принял участие в обсуждении шведской системы выравнивания доходов.
Мэр Еревана Тигран Авинян также встретился с председателем городского совета Стокгольма Олле Буррелем. Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, реализацию городских программ и проблемы, а также наметили возможные направления сотрудничества.
Кроме того, мэр Еревана провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Армении в Швеции Анной Агаджанян и государственным секретарём по иностранным делам Швеции Карин Юхлин.