Տրվեց «Կասկադ» համալիրի անավարտ հատվածի վերակառուցման ծրագրի մեկնարկը
Երևանի քաղաքապետարանի և «Ջի Թի Բի դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ի միջև ստորագրվել է «Կասկադ» համալիրի անավարտ հատվածի վերակառուցման՝ «Կասկադ մշակութային հանգույց» նախագծի իրականացման պայմանագիրը։
Նոր կառուցվող հատվածում տեղակայված կլինի 1000 տեղանոց համերգասրահ, ժամանակակից արվեստի թանգարան՝ հագեցած նոր ցուցասրահներով։  Կձևավորվի մշակութային և ժամանցային նոր հանգույց՝ մոտավորապես 30 հազար քմ-ից ավելի տարածքով։
Ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է.
«Սիրելի՛ երևանցիներ, մոտ մեկ տարի առաջ մենք մեկնարկեցինք «Կասկադ» համալիրի անավարտ հատվածի վերակառուցման գործընթացը։ Այդ ժամանակ շատերն անկեղծորեն կասկածում էին, որ Կասկադի գործընթացը երբևէ հնարավոր կլինի հասցնել վերջնակետին։ Այսօր մենք իրականացնում ենք մի ծրագիր, որը տասնամյակներով փակուղու մեջ էր։ Կասկադի գործընթացի մեկնարկը փաստում է, որ պետությունը, համայնքը և մասնավոր հատվածը կարող են գործել որպես մեկ ամբողջություն՝ երկարաժամկետ արդյունքի համար։ Գրեթե մեկ տարի անց մենք առաջին անգամ կանգնած ենք մի կետի առաջ, որտեղ կարող ենք պաշտոնապես հայտարարել՝ Կասկադի մշակութային հանգույցի նախագծի իրականացման գործընթացը մեկնարկում է։ Շնորհակալություն եմ հայտնում Կառավարության մեր գործընկերներին, ԿԳՄՍ նախարարությանը, GTB Holdings–ի գործընկերներին, ճարտարապետական համայնքին՝ բոլոր քննարկումների, մասնագիտական դիտարկումների համար։ Առանձնակի շնորհակալություն եմ հայտնում Ջիմ Թորոսյանի և Սարգիս Գուրզադյանի ընտանիքներին՝ աջակցության համար, իսկ պարոն Ասլան Մխիթարյանին՝ խորհրդատվության և կառուցողական ներգրավվածության համար։ Շնորհակալություն պարոն Վիլմոտին։ Պարոն Վիլմոտը ոչ միայն միջազգային մակարդակի ճարտարապետ է, այլև մասնագետ, որը մեծ հարգանքով է մոտենում քաղաքի պատմությանը, Ջիմ Թորոսյանի ստեղծած սկզբնական գաղափարին և Երևանի յուրահատուկ կերպարին։ Շնորհակալություն մեր բոլոր գործընկերներին, որոնց աշխատանքի շնորհիվ այսօր այստեղ ենք: Եվ շատ կարևոր է ասել՝ ինչ է տալու այս նախագիծը երևանցիներին. այն բերելու է քաղաքային կյանքին նոր բովանդակություն՝ մշակութային միջոցառումներով, հանրային բաց տարածքներով, տեղծվելու է բարելավված միջավայր»:

Стартовал проект по реконструкции недостроенной части комплекса «Каскад»
Мэрия Еревана и компания «GTB Development LLC» заключили контракт на реализацию проекта «Культурный центр Каскад». Проект предусматривает завершение строительства недостроенной части комплекса «Каскад».
В новом здании будет размещён концертный зал, рассчитанный на 1000 мест, музей современного искусства с новыми выставочными площадями, а также культурно-развлекательный центр общей площадью порядка 30 000 квадратных метров.
В своей приветственной речи мэр Еревана Тигран Авинян отметил:
«Уважаемые жители Еревана! Около года назад мы запустили проект по реконструкции незавершённой части комплекса «Каскад». Тогда многие сомневались, что этот проект когда-либо будет завершён. Сегодня мы приступаем к исполнению проекта, который откладывался в течение многих лет. Начало реализации проекта демонстрирует, что государство, община и частный сектор способны достигать долгосрочных результатов совместными усилиями. Спустя почти год мы впервые можем официально объявить о начале реализации проекта «Культурный центр Каскад».
Хочу поблагодарить наших партнёров — Правительство, Министерство образования, науки, культуры и спорта, компанию «GTB Holdings» и архитектурное сообщество — за плодотворные обсуждения и профессиональные рекомендации. Особую признательность выражаю семьям Джима Торосяна и Саркиса Гурзадяна за оказанную поддержку, а также господину Аслану Мхитаряну за советы и конструктивное участие.
Отдельной благодарности заслуживает господин Вильмотт. Он не только архитектор международного уровня, но и специалист, который с большим уважением относится к истории нашего города, оригинальной идее Джима Торосяна и уникальному облику Еревана.
Благодарю всех наших партнёров, благодаря которым мы достигли этого этапа. Особенно важно подчеркнуть, что проект принесёт пользу жителям Еревана: он обогатит городскую жизнь культурными мероприятиями, создаст новые общественные пространства и улучшит окружающую среду».