«Յուրաքանչյուր հայ, վստահ եմ, իր սրտում յուրահատուկ տեղ ունի Գյումրիի համար». քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը մասնակցել է «Սիմֆոնիկ-Ռեինկարնացիա» համերգին
Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքում անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում Գյումրիում կայացել է «Սիմֆոնիկ-Ռեինկարնացիա» մեծ համերգը: Աննախադեպ համերգային ծրագիրը Վարդանանց հրապարակում մեկտեղել էր հազարավոր գյումրեցիների ու քաղաքի հյուրերի: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը, ՀՀ Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանը, նախարարներ, երկու քաղաքների ավագանու անդամներ ու աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Քաղաքի ու երևանյան օրերին ուղղված ողջույնի իրենց ելույթներում պետական գործիչները հաշվետվության տեսքով ներկայացրել են համայնքում նախաձեռնված զարգացման ծրագրերը, նախանշել առաջիկա անելիքները:
Շնորհավորելով Գյումրու օրվա առթիվ` Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը մասնավորապես նշել է. «Յուրաքանչյուր հայ, վստահ եմ, իր սրտում յուրահատուկ տեղ ունի Գյումրիի համար: Գյումրին քաղաքային միջավայրի և համակեցության մեր մշակույթը ձևավորած և պահպանած քաղաքներից է. այստեղ, այս փողոցներով են քայլել մեր մեծանուն գրողներն ու երաժիշտները, գիտնականները, գյումրվա անգերազանցելի վարպետները, այս շենք-կոթողներում է զարգացել հայկական մշակույթն ու արվեստը, այստեղ են իրենց առաջին հաղթանակները կռել գյումրեցի դյուցազունները: Որպես քաղաքամայր Երևան համայնքի ղեկավար, որպես հայ, ինձ ոգևորում է գյումրեցու աշխատասիրությունը, սեփական ուժերի նկատմամբ հավատն ու արհավիրքներին դիմակայելու տոկունությունը, այն վերահաստատում է իմ անձնական հավատամքը. այո՛, մենք պետք է չընկրկենք ոչնչի առջև, կրկնակի եռանդով աշխատենք, մենք պետք է օրնիբուն զարգացնենք և շենացնենք մեր հայրենիքը՝ տուն առ տուն, փողոց առ փողոց, համայնք առ համայնք... Ինձ ուրախացնում է վեր հառնող Գյումրին, վերածնվող և օր օրի գեղեցկացող մեր սիրելի քաղաքը, և վստահեցնում եմ ձեզ, որ մայրաքաղաք Երևանը մշտապես լինելու է ձեր կողքին, և մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ շատ շուտով հաղթահարելու ենք բոլոր անլուծելի թվացող խնդիրները: Եվ թող որ այս միասնությունը հարատև լինի, մեր միասնականությունն ու սերը թող որ դառնա մեր ապագա խիզախումների, մեր բարեկեցիկ երկրի, մեր հաղթանակների առհավատչյան»:
Երաժշտական տարբեր նախապատվություններ ունեցող երկու խմբերի միաձուլումը մեծ ոգևորությամբ ընդունվեց հանդիսատեսի կողմից: Երգացանկը հագեցած էր` համեմված սիրված կատարումներով: Գյումրի քաղաքի սրտում ջերմության ու հույզերի պակաս չկար:
Համերգի վերջում Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել Երևանի գործընկերոջը` տոնի անմիջական մասնակիցը դառնալու և Գյումրին այսչափ ջերմությամբ համակելու համար:

«Гюмри занимает особое место в сердце каждого армянина»: мэр Грачья Саргсян принял участие в концерте «Симфоническая реинкарнация»
Концерт под названием «Симфоническая реинкарнация» был организован в Гюмри в рамках Дней Еревана. Сотни горожан и гостей столицы собрались на площади Вардананц, чтобы послушать уникальный концерт. На мероприятии присутствовали заместитель премьер министра РА Амбардзум Матевосян, мэр Еревана Грачья Саргсян, руководитель общины Гюмри Вардгес Самсонян, губернатор Ширака Назели Багдасарян, министры, члены Советов старейшин обоих городов и представители аппаратов.
В своих выступлениях по случаю праздника государственные деятели представили программы развития, реализованные в общине, наметили предстоящие действия.
Поздравляя по случаю Дня Гюмри, мэр Еревана, в частности отметил, «В сердце каждого армянина есть особое место для Гюмри. Гюмри является одном из городов, где формировалась и сохранялась наша культура, по этим улицам ходили наши выдающиеся писатели, музыканты, ученые, непревзойденные мастера гюмрийцы, в этих домах развивалась армянское искусство… Меня воодушевляет трудолюбие гюмрийцев, их вера в собственные силы, их готовность преодолевать невзгоды…Я убежден, что работая с двойным усердием, мы должны сделать так, чтоб наша родина процветала изо дня в день. Я счастлив видеть стремящийся к большим высотам, возрождающийся Гюмри. Уверяю, что Ереван всегда рядом с вами, и, объединив усилия, мы решим даже кажущиеся нерешаемыми проблемы. Пусть наше единство будет долговечным и пусть любовь станет залогом наших будущих побед».
После концерта, прошедшего с огромным успехом, руководитель общины Гюмри Вардгес Самсонян выразил благодарность ереванскому коллеге за непосредственное участие в организации праздника, подарившего городу теплые, незабываемые впечатления.