Ժամկետանց ու առանց պիտանելիության ժամկետի սննդամթերք՝ Երևանի սուպերմարկետներում
Մսամթերք, կաթնամթերք, հրուշակեղեն. այս օրերին Երևանի ցանցային սուպերմարկետներում ստուգվում են պարենային և ոչ պարենային բոլոր ապրանքների պիտանելիության ժամկետներն ու պահպանման պայմանները՝ սառնարանային ջերմաստիճանից մինչև ապրանքային տեսք: Երևանի քաղաքապետարանը հսկողությունն իրականացնում է սպառողների իրավունքները պաշտպանելու համար:
Խախտումների մեծ մասը ապրանքների արտադրման ժամկետների բացակայությունն  է ու նաև կրկնապիտակները: Տնտեսվարողները խախտումների համար օրենքով տուգանվում են 100-200 հազար ՀՀ դրամի չափով:
Քաղաքացիների իրավունքն է պահանջել ապրանքի պիտանելիության ժամկետի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Ժամկետանց ու նաև այն ապրանքները, որոնք առհասարակ չունեն ժամկետների վերաբերյալ համապատասխան մակնշում, վտանգավոր են առողջության համար:
Ստուգայցերի արդյունքները քաղաքապետարանը փոխանցում է նաև ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին: Ժամկետանց սննդամթերքը ենթակա է շուկայից հետ կանչման և ոչնչացման:
Հասարակական կարգի պահպանության ծառայությունը հսկողության ընթացքում ստուգում է նաև պոլիէթիլենային տոպրակների՝ սահմանված նորմերին համապատասխանությունը:
Առանձին ուշադրություն է դարձվում նաև վաճառողների արտահագուստին: Ուժեղացված ստուգայցերը մեծ ու փոքր խանութներում շարունակական են:

Продукты питания с истекшим сроком или без соответствующей маркировки в супермаркетах Еревана
Мясные продукты, молочные продукты, кондитерские изделия: в эти дни в ереванских сетевых супермаркетах проверяют сроки годности и условия хранения всех пищевых и непродовольственных товаров, начиная от температуры в холодильнике и заканчивая внешним видом продукта. Мэрия Еревана осуществляет надзор с целью защиты прав потребителей.
Большинство нарушений – это отсутствие даты производства продукции, а также двойная маркировка. Согласно закону, за нарушения предусматривается штраф в размере 100-200 тысяч драмов.
Граждане имеют право запросить информацию о сроках годности продукции. Продукты с истекшим сроком годности или не имеющие маркировки о дате прозводства и сроке годности опасны для здоровья.
Мэрия также передает результаты проверки в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения. Просроченные продукты питания подлежат возврату и уничтожению.
В ходе проверки служба охраны общественного порядка также проверяет соответствие пластиковых пакетов установленным нормам.
Особое внимание также уделяется одежде продавцов. В крупных и мелких магазинах усиленные проверки будут носить продолжительный характер.