554 մլն դրամ՝ մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի շինարարության նախագծային աշխատանքների համար. կայացել է Երևանի ավագանու հերթական նիստը
24.05.2022
Աջափնյակ վարչական շրջանում մետրոյի նոր կայարանի կառուցման նախագծային աշխատանքների համար 554 մլն դրամ հատկացվեց։ Այսօր կայացած նիստում Երևանի ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին:
50 մլն դրամ՝ Երևանում սոցիալական աջակցության համար: Վերոնշյալ ծրագիրն իրականացվելու է Երևանի քաղաքապետի՝ օրենքով նախատեսված կամավոր լիազորությունների շրջանակում: Հարկ է նշել, որ համայնքն արդեն իրականացնում է նաև սոցիալական այլ ծրագրեր:
Ավագանու որոշմամբ՝ համայնքային մի շարք բաժնետիրական ընկերություններ կվերակազմակերպվեն: Որոշման նախագիծը ներկայացնող քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը նշել է, որ նպատակը ծրագրում ընդգրկված պոլիկլինիկաներում բնակիչներին մատուցվող ծառայությունների ու շենքային պայմանների բարելավումն է, ինչպես նաև արդյունավետ կառավարման ապահովումը: Մինչ նախաձեռնության գործնական փուլ տեխափոխումը ուսումնասիրվել և վեր են հանվել բոլոր խնդիրները: Ծրագրում հիմնականում ընդգրկվել են համեմատաբար փոքրաթիվ բնակչություն սպասարկող այն պոլիկլինիկաները, որոնք չունեն համապատասխան ֆինանսական և կադրային ներուժ՝ բնակչությանն անհրաժեշտ ծավալի և որակի բժշկական ծառայություններ մատուցելու, ինչպես նաև սեփական միջոցներով զարգանալու համար:
Երևանի ավագանու որոշմամբ մայրաքաղաքում կտեղադրվեն լրագրող, արձակագիր, թարգմանիչ Այդին Մորիկյանի, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, ակադեմիկոս Հրանտ Ադոնցի, պատմաբան, հայագետ, մանկավարժ, պրոֆեսոր Տաճատ Սահակյանի, օրթոպեդ - վնասվածքաբան, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ Քրիստափոր Պետրոսյանի, պետական, քաղաքական գործիչ Միսակ Մկրտչյանի, ինչպես նաև պետական և հասարակական գործիչ Բերսաբե Գրիգորյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ Երևանի Ճառագայթային փողոցից մինչև Շահումյանի 7-րդ փողոց ձգվող հատվածն այսուհետ կկրի արձակագիր, դրամատուրգ, թարգմանիչ, հրապարակախոս Արտաշես Քալանթարյանի անունը:

554 миллиона драмов на проектирование станции метро Ачапняк: состоялось очередное заседание Совета старейшин Еревана
24.05.2022На проектные работы строительства станции метро выделено 554 миллиона драмов. Проект решения был одобрен на сегодняшнем заседании Совета старейшин.
50 миллионов драмов – на социальную поддержку в Ереване. Указаная программа будет осуществляться в рамках добровольных полномочий, делегированных мэру по закону. Следует отметить, что уже осуществляет и другие социальные программы.
По решению Совета старейшин, ряд общинных акционерных компаний будет реорганизован. Заместитель мэра Еревана Геворг Симонян, предствляющий проект, отметил, что целью программы является улучшение качества услуг, предоставляемых населению, благоустройство зданий, обеспечение эффективного управления в поликлиниках, входящих в проект. Перед началом практических действий все проблемы были выявлены и изучены. В проект, в основном, вошли поликлиники, обслуживающие малое число граждан, учреждения, не имеющие соответствующих финансовых и кадровых ресурсов для обеспечения качественного обслуживания населения, не имеющие перспектив самостоятельного развития.
Решением совета в Ереване будут утановлены мемориальные доски, увековечивающие память журналиста, переводчика Айдина Морикяна, Заслуженного деятеля наук Арм.ССР, академика Гранта Адонца, историка, арменоведа, педагога, профессора Тачата Саакяна, ортопеда-травматолога, доктора медицинских наук, профессора, Заслуженного деятеля наук Арм.ССР Христофора Петросяна, государственного и политицеского деятеля Мисака Мкртчяна, также государственного и общественного деятеля Берсабе Григорян.
Еще одним решением Совета старейшин отрезок дороги от улицы Чарагайтаин до 7-й улицы Шаумяна будет отныне носить имя драматурга, писателя, переводчика, публициста Арташеса Калантаряна.
В конце заседания члены Совета старейшин задали интересующие их вопросы мэру, руководителям администратвных районов и управлений мэрии.