«Ամիրյան 2 հասցեի հուշարձան շենքի հետ կապված որևէ ոտնձգություն թույլ չի տրվելու». Տարոն Մարգարյան
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն անդրադարձել է քաղաքաշինության ոլորտում համապատասխան ստորաբաժանումների բացթողումներին՝ հատուկ նշելով Ամիրյան 2-ի դեպքերը: Քաղաքապետը մասնավորապես պահանջել է պարզաբանել փետրվարի 20-ին մայրաքաղաքի Ամիրյան 2 հասցեում մեկնարկած երկհարկանի շինության ճակատային հատվածի ապամոնտաժման շուրջ առաջացած աղմուկն ու հստակեցնել խնդիրը:
«Այնպիսի տպավորություն է, թե վերջին շրջանում քաղաքային իշխանության համապատասխան ծառայություններն ընդհանրապես չեն կարողանում ճիշտ աշխատել, ինչն իր հերթին բերում է հանրության արդարացի դժգոհությանը: Մայրաքաղաքի հուշարձան շենքերի և, առհասարակ, հին Երևանի պահպանման հարցում մեր համաքաղաքացիների կողմից վստահության ակնհայտ պակաս կա քաղաքային իշխանությունների նկատմամբ, ինչը կարող եմ գնահատել որպես ձեր խիստ թերի աշխատանքի հետևանք: Ու այս մասով մենք շատ անելիք ունենք, որպեսզի կարողանանք վերականգնել մեր համաքաղաքացիների վստահությունը: Իսկ դրան հնարավոր է հասնել բացառապես համապատասխան ծառայությունների կոշտ դիրքորոշման և ակտիվ գործունեության շնորհիվ»,- ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ արտաքին գործերի նախարարության շենքից դեպի ձախ գտնվող, 1896 թվականին կառուցված արական գիմնազիայի երկհարկանի հուշարձան շենքի պահպանված ճակատամասին կից 1980-ական թվականներին կառուցվել է երկհարկանի կցակառույց, որը չհանդիսանալով հուշարձան շենքի մաս, նախանշվել է որպես ապամոնտաժման ենթակա հատված:
Պատասխանատուները նաև նշել են, որ հուշարձան չհանդիսացող կցակառույցի պահպանման հարցը բազմիցս քննարկվել է մասնագիտական շրջանակներում, այդ թվում՝ ՀՀ մշակույթի նախարարությունում, և հուշարձան շենքի ճակատային մասի ընդգծման և արժևորման նպատակով, հավանություն է տրվել ապամոնտաժել հուշարձան չհանդիսացող կցակառույցի հատվածը: Նաև նշվել է, որ այս պահին տվյալ աշխատանքները ժամանակավորապես դադարեցված են, մինչև հարցը լրացուցիչ ևս մեկ անգամ քննարկվի մշակույթի նախարարության հետ:
Ներկայացված պարզաբանումն, այնուամենայնիվ, չի գոհացրել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, ով նկատել է, որ հանրությանը պետք է նախապես իրազեկել Երևանում իրականացվող քաղաքաշինական այս կամ այն լուծումների մասին՝ տարընկալումներից զերծ պահելով իրականացվող գործընթացները:
«Շատ դեպքերում այսօր ի հայտ են գալիս տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրներ և այդ մասին պետք է հստակ տեղեկացնել հանրությանը: Քաղաքաշինության մասով բոլոր խոշոր ներդրումային ծրագրերը պետք է ներկայացվեն հանրային քննարկման, իսկ քաղաքաշինական փաստաթղթերը պետք է տրվեն ավելի հստակեցված», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու ավելացրել, որ մասնավորապես Ամիրյան 2 հասցեի հուշարձան շենքի հետ կապված որևէ ոտնձգություն թույլ չի տրվելու, իսկ նման փորձ կատարողներն էլ կենթարկվեն պատասխանատվության:
Արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչությանն էլ հանձնարարվել է գույքագրել և ապամոնտաժել մայթերին տեղադրված և քաղաքացիների տեղաշարժը խոչընդոտող գովազդային վահանակները:
«Երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, որ գովազդային վահանակների տեղադրման թույլտվություն տրամադրելիս որևէ կերպ հաշվի չի առնվում քաղաքացիների տեղաշարժի խոչընդոտ լինելու հանգամանքը, մինչդեռ այդ մասով հստակ է մեր պահանջը: Բայց այդ պահանջը ոմանք շրջանցում են ու այս հարցում մեղավորության մեծ բաժինը հենց մեր պատասխանատուներինն է, ովքեր պարտավոր են լինել տեղում և վերահսկել, որ դրանք տեղադրվեն սահմանված հատվածում, այլ ոչ թե այնտեղ, որտեղ կկամենա պատվիրատուն: Գույքագրեք առկա գովազդային վահանակները, որոնք խոչընդոտում են քաղաքացիների տեղաշարժը և համապատասխան քայլեր ձեռնարկեք դրանց ապամոնտաժման ու սահմանված հատված տեղափոխելու ուղղությամբ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Զեկուցվել է, որ ապօրինի շինարարության և հողազավթման դեպքերի հայտնաբերման մասով նախորդ շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է 5 դեպք: Շինհրապարակների կազմակերպման պայմանների խախտման դեպքերի մասով էլ կազմվել է 3 արձանագրություն: Շարունակվում է հսկողությունը բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ: Նախորդ շաբաթ հայտնաբերվել և ապամոնտաժվել է չգործող 7 կրպակ: Չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու դեպքերը հայտնաբերելու նպատակով ամենօրյա հսկողության արդյունքում հայտնաբերվել և վարչական արձանագրություն է կազմվել 43 դեպքի մասով: Քաղաքապետը հանձնարարել է շարունակել և ակտիվացնել աշխատանքները:
Հանրակրթության վարչության պետը զեկուցել է, որ շարունակվում է հսկողությունը քաղաքապետարանի ենթակայության նախադպրոցական, հանրակրթական և մշակութային հաստատությունների ջեռուցման և ջրամատակարարման համակարգերի նկատմամբ: Շարունակվում են նաև անակնկալ ստուգայցերը քաղաքապետարանի ենթակայության հանրակրթական դպրոցներ և մանկապարտեզներ: Քաղաքապետը հանձնարարել է շարունակել ամենօրյա խիստ հսկողությունը:
Մայրաքաղաքում կանաչապատման գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ զեկուցվել է, որ արդեն իսկ սկսված են նախապատրաստական աշխատանքները: Ներկրվում են նաև անհրաժեշտ թփեր և ծաղկատեսակներ: Մարտի 1-ից կսկսվի ծառերի սանիտարական էտը: Հանձնարարվել է էտի մեկնարկից առաջ հանրությանն իրազեկել նախատեսված գործընթացի մասին՝ ավելորդ քննարկումները բացառելու նպատակով:

Мэр Тарон Маргарян: Не будет допущено какого-либо посягательства на здание –памятник архитектуры по адресу Амиряна 2
22.02.2016
В ходе очередного рабочего совещания мэр Тарон Маргарян коснулся упущений в деятельности соответствующих подразделений в сфере градостроительства, особо отметив события, связанные со зданием по адресу Амиряна 2. В частности мэр потребовал разъяснить проблему с демонтажными работами фасада двухэтажного здания по адресу Амиряна 2, которые были начаты 20-го февраля.
«Такое впечатление, что в последнее время соответствующие службы городских властей вообще не в состоянии правильно работать, что в свою очередь вызывает справедливое недовольство общества. Наблюдается очевидная нехватка доверия со стороны наших граждан по отношению к городским властям в вопросе сохранения зданий-памятников архитектуры и старого Еревана, в целом. Это является последствием вашей абсолютно некомпетентной работы. По этой части, нам еще очень много предстоит сделать для восстановления доверия наших сограждан. Этого можно добиться исключительно за счет жесткой позиции и активной работы»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
Мэру было доложено, что в 1980-х годах, по соседству с находящимся слева от здания министерства иностранных дел двухэтажным зданием мужской гимназии, построенной в 1896г. фасадная часть которого является памятником, была построена двухэтажная пристройка, которая, не являясь частью памятника и подлежит сносу. Ответственные лица также отметили, что вопрос сохранения не являющейся частью памятника пристройки, обсуждался не раз среди специалистов, в том числе, в министерстве культуры РА. С целью сохранения фасада здания гимназии,вопрос демонтажа пристройки был одобрен. Было также отмечено, что в данный момент работы приостановлены до дополнительного обсуждения этого вопроса с министерством культуры РА.
Мэр Тарон Маргарян не счел представленные разъяснения удовлетворительными и отметил, что общественность должна быть заранее проинформирована о проектах, реализуемых в Ереване.
«Сегодня во многом проявляются проблемы, накопленные в течении многих лет, и об этом общественность должна быть проинформирована. Все инвестиционные программы по части градостроительства должны быть представлены на общественное обсуждение»,-подчеркнул Тарон Маргарян и добавил, что не будет допущено какого-либо посягательства на здание –памятник архитектуры по адресу Амиряна 2.
В ходе рабочего совещания управлению внешнего оформления и рекламы было поручено провести инвентаризацию и обеспечить демонтаж тех рекламных конструкций, которые препятствуют движению пешеходов.
В сфере градостроительства на прошлой неделе было обнаружено 5 случаев несанкционированного строительства.
В столице продолжаются работы по предотвращению незаконной уличной торговли. В связи с обнаружением и предотвращением случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошлую неделю было составлено 43 протокола.
Начальник управления общего образования доложила, что во всех муниципальных дошкольных, образовательных и культурных учреждениях бесперебойно функционируют системы энерго- и водоснабжения. Продолжаются также внеплановые рабочие визиты в школы и детские сады, находящиеся в ведомстве мэрии Еревана. Мэр поручил продолжить ежедневный строгий контроль.
В столице начались подготовительные работы по озеленению. С 1-го марта начнутся работы по санитарной обрезке деревьев. Было поручено до начала работ заранее информировать граждан для избежaния ненужных дискуссий.