«Բացահայտենք Երևանը» էլեկտրոնային գրքի շնորհանդես՝ Երևանի քաղաքապետարանում
01.04.2015Երևանի քաղաքապետարանի և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) համագործակցության շրջանակում քաղաքապետարանի ճեմասրահում տեղի է ունեցել «Բացահայտենք Երևանը» էլեկտրոնային գրքի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանը, ՀԲԸՄ 88-րդ ընդհանուր ժողովի շրջանակներում մայրաքաղաքում գտնվող հայկական սփյուռքից ՀԲԸՄ շուրջ 100 ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական կառույցների, Հայաստանում գործող տեղական և միջազգային կազմակերպությունների, տնտեսության, կրթության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ներկաներին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի ու Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը կնպաստի նմանատիպ նախաձեռնությունների շարունակականության ապահովմանը:
«Մեր ժողովուրդը գրի ու գրականության հանդեպ միշտ էլ ունեցել է առանձնահատուկ վերաբերմունք: Այս համատեքստում բնավ պատահական չէր, որ Երևանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակվեց գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք ու 2012 թվականին, մի ամբողջ տարի, հպարտությամբ ու պատվով կրեց այդ պատվաբեր ու պատասխանատու տիտղոսը: Մենք՝ հայերս, մշտապես առանձնացել ենք նաև նորն ու առաջադեմը արագ յուրացնելու հարցում: Նաև այս տեսանկյունից է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը իսկապես շատ կարևոր ու շնորհակալ աշխատանք իրականացրել: Ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, մեր 2796-ամյա մայրաքաղաքն այսպիսով աշխարհին ներկայանում է նաև որպես զբոսաշրջային քաղաք»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետը նաև համոզմունք է հայտնել, որ էլեկտրոնային գրքերը հետզհետե ավելի լայն կիրառում կունենան հասարակության շրջանում, ինչն իր հերթին կնպաստի գրքի ու գրականության նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը:
«Ու հատկապես նկատի առնելով աճող սերնդի հետաքրքրությունների ուղղվածությունը՝ վստահ եմ, որ նմանատիպ ծրագրերն իրենց հերթին կնպաստեն գրքի ու գրականության նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը: Առավել ևս, որ մենք տարեցտարի ավելացնում ենք մեր դպրոցների ու կրթական մյուս հաստատությունների, նաև գրադարանների համակարգչային հագեցվածությունը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Հետաքրքրական տեղեկատվությամբ և դրա գեղեցիկ մատուցմամբ հարուստ «Բացահայտենք Երևանը» էլեկտրոնային գիրքը կազմվել է՝ օգնելու զբոսաշրջիկներին՝ արդյունավետ և հաճելի անցկացնել իրենց ժամանակը Երևանում և մայրաքաղաքի շրջակայքում: Մեկօրյա փոքրիկ շրջայցերից մինչև մշակութային տոնակատարություններ և սոցիալական միջոցառումներ ներկայացնող էլեկտրոնային ժամանակակից ուղեցույցն առաջարկում է ծրագրերի բազմազանություն և դրանցից օգտվելու դյուրին ճանապարհներ: Գրավիչ տեսահոլովակները, լուսանկարների և եռաչափ պատկերների հավաքածուները, քաղաքի մասին գրավիչ պատմությունները և ինտերակտիվ քարտեզները լրացնում են գրքի բովանդակությունը: Պատմական, սոցիալական և ժողովրդագրական տեսանկյուններից քաղաքի մասին տեղեկատվությունն այն խորությամբ է ներկայացվում, որ օգտակար կլինի ոչ միայն զբոսաշրջիկներին, այլև Երևանի պատմությամբ և ներկայով հետաքրքրվողներին:
Շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետարանին և անձամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ «Բացահայտենք Երևանը» էլեկտրոնային գրքի շնորհանդեսին ցուցաբերած աջակցության համար, ՀՎՀ հիմնադիր և նախագահ Երվանդ Զորյանն իր հերթին հույս է հայտնել, որ գիրքը կնպաստի, որպեսզի Երևանը ողջ աշխարհում ճանաչելի լինի նաև որպես զբոսաշրջային քաղաք:
«Հարուստ բովանդակությամբ և տեղեկատվության մատուցման նոր եղանակով ներկայացված «Բացահայտենք Երևանը» էլեկտրոնային գիրքը լավագույն ուղեկից է այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում են այցելել Երևան և ծանոթանալ աշխարհի հնագույն քաղաքներից մեկին՝ Երևանին: Գիրքը շուտով հասանելի կլինի մոբայլ սարքերով և համակարգիչներով»,- նշել է Երվանդ Զորյանը՝ հավելելով, որ Էլեկտրոնային գրքի անգլերեն տարբերակին կլրացնեն նաև արևելահայերեն, արևմտահայերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և թուրքերեն տարբերակները, որոնք բոլորն էլ անվճար հասանելի կլինեն համացանցում և iBook գրախանութում:
Շնորհանդեսի շրջանակում միջազգային կազմակերպությունների հետ սերտ կապերի ստեղծման ու հարաբերությունների պահպանման, ինչպես նաև Երևանի բարեկարգման գործում ունեցած մեծ դերի և արդյունավետ գործունեության համար Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին պարգևատրել է ՀԲԸՄ Ոսկե մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի համար և կարևորելով Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հետ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանին է հանձնել Երևանի զինանշան խորհրդանշական նվերը, նաև համոզմունք հայտնել, որ երկուստեք փոխգործակցությունը կունենա նորանոր հաջող զարգացումներ:

В мэрии Еревана состоялась презентация электронной книги «Познаем Ереван»
01.04.2015В рамках сотрудничества мэрии Еревана и Армянского виртуального университета Всеармянского Благотворительного Союза, в фойе мэрии состоялась презентация электронной книги «Познаем Ереван». На мероприятии присутствовали мэр Еревана Тарон Маргарян, председатель Всеармянского благотворительного союза (AGBU) Перч Седракян, около 100 представителей Всеармянского благотворительного союза из армянской Диаспоры, представители дипломатических учреждений, местных и международных организаций, сфер экономики, образования и культуры.
Поприветствовав присутствующих, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул, что сформированное эффективное сотрудничество между мэрией Еревана и Всеармянским Благотворительным Союзом будет способствовать, чтобы подобные инициативы имели продолжительный характер.
«Наш народ всегда имел особое отношение к письменности и литературе. В этом контексте, вовсе не случайно, что в 2012 году Ереван был объявлен ЮНЕСКО Всемирной столицей книги и целый год гордо и с честью нес этот ответственный и почетный титул. Всеармянский Благотворительный Союз реализовал действительно очень важную работу. При использовании современных технологий наша 2796-летняя столица, таким образом, предстаёт перед миром как туристический город»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр столицы также выразил уверенность в том, что подобные проекты в свою очередь будут способствовать росту интереса к книге и литературе. Тем более, что мэрия с каждым годом увеличивает оснащенность школ и других образовательных учреждений, а также библиотек компьютерной техникой.
Электронная книга поможет туристам эффективно и приятно провести свое время в столице. Современный электронный путеводитель предлагает множество программ и простые способы для их использования. Привлекательные видеоролики, сборники фотографий и трехмерных изображений, увлекательные истории, рассказывающие о городе и интерактивные карты дополняют содержание книги.
Председатель Армянского виртуального университета Ерванд Зорян в свою очередь выразил надежду, что книга будет способствовать тому, чтобы во всем мире Ереван стал известен также как туристический город.
«Электронная книга «Познаем Ереван» лучший попутчик для тех людей, которые желают посетить Ереван и познакомиться с одним из древнейших городов мира. В скором времени книга будет доступна для компьютеров и смартфонов»,-отметил Ерванд Зорян и добавил, что кроме английской версии электронной книги также будут варианты на восточно- армянском, западно-армянском, русском, французском, испанском и турецком, которые будут доступны бесплатно в электронном магазине iBook Store и на других интернет ресурсах.
В рамках торжественного мероприятия мэр Еревана Тарон Маргарян был награжден золотой медалью Всеармянского Благотворительного Союза (AGBU).
Выразив благодарность за оценку и подчеркнув важность сформированного эффективного сотрудничества со Всеармянским Благотворительным Союзом, мэр Еревана Тарон Маргарян подарил председателю Союза Перчу Седракяну сувенир с гербом Еревана.