«Բացառել թերի նախագծերի մշակումը. բարեկարգվող տարածքներում պետք է համալիր մոտեցում ցուցաբերվի». Երևանի քաղաքապետ
12.09.2022
Մայրաքաղաքում ընթացքի մեջ է հեղեղատար համակարգերի մաքրման գործընթացը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանն առաջարկել է ըստ հասցեականության հեղեղատարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը տրամադրել նաև քաղաքապետարանին: Վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է շրջայցերի միջոցով, ըստ հասցեների գրանցել խնդիրները, որպեսզի տեղումների ժամանակ հեղեղումներ չլինեն:
Ամփոփելով աշխատանքային շրջայցերի արդյունքները՝ Երևանի քաղաքապետը բարեկարգվող տարածքները ծրագրում ոչ լիարժեք ընդգրկելու վերաբերյալ իր դժգոհությունն է հայտնել: Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է բացառել թերի նախագծերի մշակումը և հետևել, որպեսզի բարեկարգման ծրագրերը կրեն համալիր բնույթ:
«Շտապբուժօգնություն» ընկերության զանգերի կենտրոնում ներդրված համակարգն առավել արդյունավետ է դարձրել կանչերի արձագանքման գործընթացը: Օրական՝ 1-03 հեռախոսահամարի մուտքային 20-30 հեռախոսազանգ հետադարձ կապի հնարավորություն է ստանում:
Անվտանգության ապահովման նպատակով էտվում և հեռացվում են ճանապարհային երթևեկության նշաններին խանգարող ճյուղերը: Խնդրահարույց հասցեները տրամադրվում են «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ին, աշխատանքները կրում են պարբերական բնույթ:
Երևանի քաղաքապետարանը ոստիկանության հետ համատեղ քաղաքի տարբեր հատվածներում շարունակում է ուժեղացված ստուգայցերը՝ բացօթյա ապօրինի առևտուրն արգելելու ուղղությամբ: Զեկուցվել է, որ վերջին շաբաթում ապօրինի փողոցային առևտրի 36 արձանագրություն է կազմվել վարչական իրավախախտման վերաբերյալ։ Ընթացքում է գտնվում 112 վարչական վարույթ։
Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում է տնտեսվարողների ծանուցման գործընթացը՝ անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ: Բազայում առկա 14167 տնտեսվարողից շուրջ 70%-ն արդեն ծանուցվել է: Քաղաքապետը հանձնարարել է մշտական հսկողության տակ պահել գործընթացը՝ հաշվի առնելով, որ ձմռան ամիսներին ևս, սահմանված կարգի համաձայն, տնտեսվարողները պարտավոր են ձյան ու սառույցի կուտակումներից մաքրել մայթերը:
Աղբահանությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով մայթերի փոքր աղբամանների մեջ տեղադրվել են պոլիէթիլենային տոպրակներ:

«Исключить разработку неполных проектов: комплексный подход должен применяться в благоустраиваемых участках»: мэр Еревана
12.09.2022
В столице продолжается процесс очистки систем ливнеотводов. В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана Грачья Саргсян предложил компании «Веолиа Джур» предоставлять информацию о расположении ливнеотводов и мэрии. Руководителям административных районов поручено фиксировать проблемы во время рабочих обходов, чтобы во время осадков на этих местах не образовывались скопления воды.
Обобщая результаты рабочих обходов, мэр Еревана выразил недовольство неполным вовлечением благоустраиваемых участков в программу. Грачья Саргсян поручил исключить разработку неполных проектов и проследить, чтобы программы по благоустройство носили комплексный характер.
Система, установленная в центре по приему телефонных вызовов компании «Скорая помощь», повысила эффективность процесса реагирования на вызовы. Ежедневно 20-30 звонков, входящих на номер службы 1-03, получают возможность обратной связи.
В целях безопасности проводится обрезка ветвей, закрывающих дорожные знаки. Проблемные адреса передаются компании «Озеленение и защита».
Мэрия Еревана совместно с полицией продолжает усиленные обходы в разных частях города с целью исключения незаконной уличной торговли. Было доложено, что за последнюю неделю составлено 36 протоколов об административных нарушениях, еще 112 случаев принято к администравному производство.
Мэрия Еревана продолжает процесс оповещения хозяйствующих субъектов относительно обязательного благоустройства участков, прилегающих к их объектам.70% из 14167 хозяйствующих субъектов уже оповещено. Мэр поручил держать процесс под постоянным контролем.