Երևան համայնքն ու ԵՄ կառույցներն ընդլայնում են համագործակցության շրջանակները. քաղաքապետն ընդունել է ԵՄ պատվիրակությանը
07.10.2021
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արևելյան հարևանության գծով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի գլխավորած ԵՄ պատվիրակության հետ։ ԵՄ կառույցների հետ Երևանը համագործակցության տարբեր ծրագրեր է իրականացնում, որոնք վերաբերում են քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտների։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել «Քաղաքապետների դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակներում «Եվրոպական Միությունը՝ Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի, կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների, կոշտ և վտանգավոր թափոնների կառավարման նախագծերի, ինչպես նաև ավտոբուսների ձեռքբերման ծրագրի շուրջ:
Անդրադառնալով ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո Հայաստանին տրամադրվելիք 2.6 մլրդ եվրո աջակցության փաթեթին, որից որոշակի մաս տրամադրվելու է Երևանին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նշել է, որ համայնքն առանձնացրել է 5 բնագավառ:
Մասնավորապես, առաջակվում է գործակցությունն ընդլայնել հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների իրականացման, Երևանի էներգաարդյունավետության բարձրացման, կենցաղային կոշտ աղբի կառավարման, Երևանի «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի, ինչպես նաև մետրոպոլիտենի արդիականացման ծրագրերով:
«Սրանք ծրագրեր են, որոնք առնչվում են յուրաքանչյուր երևանցու և մեծ դերակատարում կարող են ունենալ բնակիչների կյանքի որակի բարձրացման առումով: Այս նախագծերի կյանքի կոչման արդյունքում մեր համագործակցության և եվրոպական կառույցների աջակցության արդյունավետությունը կզգա յուրաքանչյուր քաղաքացի»,- ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Իր հերթին, կարևորելով Եվրոպական Միության կառույցների և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ձևավորված համագործակցությունը, Եվրոպական հանձնաժողովի արևելյան հարևանության գծով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը նշել է, որ իրենք պատրաստակամ են ընդլայնել ծրագրերի շրջանակները:

Ереван и структуры ЕС расширяют рамки сотрудничества: мэр принял делегацию ЕС
Мэр Еревана Айк Марутян принял делегацию ЕС, возглявляемую директором Европейской комиссии по странам Восточного соседства г-на Лоуренса Мередита. Ереван осуществляет целый ряд программ со структурами Евросоюза, которые относятся к городскому хозяйству.
Стороны обменялись мыслями относительно программ, осуществляемых в рамках «Пакта мэров». Среди этих программ - «ЕС для Еревана: Солнечная община», действия по устойчивому энергетическому развитию, управление твердыми и опасными отходами, а также приобретение автобусов.
Касаясь пакета помощи в 2,6 миллиарда евро, который будет предоставлен Армении в рамках экономического и инвестиционного плана ЕС, часть из которого будет предоставлена Еревану, мэр Айк Марутян выделил 5 направлений.
В частности, предлагается расширить действия в направлении улучшения общественного транспорта, повышения энергоэффективности в Ереване, управления твердыми бытовыми отходами, концепции «Умный город», а также модернизации метрополитена.
«Эти программы касаются каждого ереванца и играют важную роль в плане повышения качества жизни жителей столицы. В результате осуществления этих программ эффективность нашего сотрудничества с европейскими структурами станет заметным для всех»,-подчеркнул Айк Марутян.
В свою очередь придав важность сотрудничеству, сформировавшемуся между организациями Европейского союза и мэрией Еревана, г-н Лоуренс Мередит отметил, что они готовы расширить рамки программ.
Стороны договорились ввести новые программы сотрудничества в практическую фазу по возможности скорее.