Երևանը և Դոնի Ռոստովը համագործակցության հնգամյա ծրագիր են ստորագրել
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնության հարավային մայրաքաղաք` Դոնի Ռոստով է այցելել Երևանի պատվիրակությունը` քաղաքապետ Հայկ Մարությանի գլխավորությամբ: Պաշտոնական այցի առաջին օրը ռոստովյան գործընկերների ուղեկցությամբ երևանյան պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված զինվորների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ: Այնուհետև Երևանի քաղաքապետն ու պատվիրակության անդամները, Նոր Նախիջևանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հարգանքի տուրք են մատուցել նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
ՌԴ հարավային մայրաքաղաքի վարչակազմի նստավայրում` քաղաքապետարանում կայացավ Երևանի և Դոնի Ռոստովի ղեկավարների պաշտոնական ձևաչափով հանդիպումը: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար, քաղաքապետ Ալեքսեյ Լոգվինենկոն ստորագրեցին երկու քաղաքների միջև համագործակցության հնգամյա ծրագիրը: Ըստ փաստաթղթի՝ կողմերը պարտավորվեցին 2021-2025թթ. ընթացքում զարգացնել փոխգործակցությունը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար Ալեքսեյ Լոգվինենկոն նկատել է, որ ստորագրված փաստաթուղթը նոր որակ կհաղորդի երկու քաղաքների միջև կառուցողական ծրագրերի իրականացմանը:
«Արդեն 15 տարի է, ինչ Երևանն ու Դոնի Ռոստովը եղբայր քաղաքներ են: Վստահ եմ, որ ստորագրված ծրագիրը նոր աշխուժություն կհաղորդի երկու քաղաքների փոխգործակցությանը, հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ երկու կողմերի հարաբերությունների ներուժը զարգացման և ընդլայնման մեծ հնարավորություն ունի: Փորձի փոխանակման տեսանկյունից՝ շատ կարևոր են նաև փոխայցելությունները»,-նշել է Ալեքսեյ Լոգվինենկոն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ երկու քաղաքների եղբայրական հարաբերությունները լրացուցիչ կխթանեն բազմակողմ կապերի ընդլայնումը:
«Վստահաբար կարող եմ նշել, որ Ռոստովը և Ռոստովի երկրամասը երկու քաղաքների համագործակցության առումով կարող են օրինակ ծառայել: Այն ուղղությունները, որոնք տեղ են գտել ծրագրում, երկուստեք հետաքրքրություն են ներկայացնում, և ես իմ հերթին կներդնեմ իմ բոլոր ջանքերը դրանք կյանքի կոչելու համար: Իսկապես կա լայն դաշտ գործակցություն ծավալելու կրթության, առողջապահության, քաղաքաշինական, սոցիալական ու քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Երևանի պատվիրակության անդամները եղել են նաև Հայ առաքելական Սուրբ Հարություն եկեղեցում: Վարդագույն տուֆով կառուցված տաճարը Դոնի Ռոստովի (Նոր Նախիջևանի) հայերի հոգևոր կենտրոնն է և կարևոր նշանակություն ունի հայապահպանության գործում:
1970-ական թվականներից Դոնի Ռոստովում գործում է նաև հայ-ռուսական բարեկամության թանգարանը: Մշակութային կենտրոն այցելած Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու պատվիրակության անդամները շրջել են ցուցասրահներում, ծանոթացել արժեքավոր հավաքածուին: Թանգարանը մինչև 2011 թվականը գտնվել է Սուրբ Խաչ եկեղեցու շենքում, հետագայում` Հայրապետովների տանը։ Ցուցանմուշների մեջ կան հայերեն գրքեր, 18-րդ դարի կենցաղային իրեր, որոնցից առավել արժեքավորը պղնձե 47 առարկաների հավաքածուն է, որը Ղրիմից վերաբնակեցվելու ժամանակ իրենց հետ Դոնի Ռոստով են բերել թերակղզու բնակիչները։

Ереван и Ростов-на-Дону подписали пятилетнюю программу сотрудничества
Делегация мэрии Еревана во главе с мэром Айком Марутяном отправилась с официальным визитом в Ростов-на-Дону. В первый день официального визита члены делегации в сопровождении ростовских коллег возложили цветы у Вечного огня мемориального комплекса,посвященного павшим в Великой отечественной войне. Затем мэр Еревана и члены делегации вместе с представителями армянской общины Нового Нахичевана воздали дань памяти жертв Армянского геноцида.
Официальная встреча руководителей Еревана и Ростова-на-Дону состоялась в мэрии Ростова. Мэр Еревана Айк Марутян и глава администрации Ростова Алексей Логвиненко подписали пятилетнюю программу сотрудничества. Согласно документу, стороны обязялись развивать сотрудничество в разных областях городского хозяйства в 2021-2025гг.
Мэр Ростова Алексей Логвиненко отметил, что подписанный документ даст новый заряд осуществлению конструктивных программ между двумя городами.
«Уже 15 лет Ереван и Ростов-на-Дону являются городами-побратимами. Уверен, что подписанная программа придаст новый стимул взаимодействию между городами, учитывая тот факт, что связи между городами имеют большой потенциал для развития и расширения. С точки зрения обмена опыта очень важно организовывать двухсторонние встречи»,- отметил Алексей Лонгивенко.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Айк Марутян в свою очередь выразил уверенность в том, что братские отношения между двумя городами станут дополнительным стимулом в расширении многосторонних связей.
«Могу с уверенностью отметить, что с точки зрения сотрудничества между городами Ростов и Ростовская область могут служить примером. Направления, которые входят в программу, представляют взаимный интерес, и я, со своей стороны, приложу все усилия, чтобы способствовать их реализации. Действительно есть широкое поле для сотрудничества в сферах образования, здравоохранения, градостроительства, социального развития и ряде других областей»,-отметил Айк Марутян.
Члены Ереванской делегации посетили также армянскую апостольскую церковь Сурб Арутюн (Святого Воскресения). Храм, построенный из розового туфа, является духовным центром армян Ростова-на-Дону (Нового Нахичевана) и играет важную роль в деле сохранения национального самосознания.
С 1970-х годов в Ростове действует музей армяно-российской дружбы. Мэр Марутян и члены делегации посетили этот культурный центр, ознакомились с ценной коллекцией. До 2001г. музей находился в здании церкви Сурб Хач (Святой Крест), затем – в доме Айрапетовых. Среди экспонатов есть книги на армянском языке, бытовые предметы 18-го века, самый ценный из которых – медный набор из 47 предметов, который с собой привезли жители Крыма, когда переселялись в Ростов-на-Дону.