«Երևանը՝ քո գրպանում» ուղեցույցն այսուհետ հասանելի է նաև ռուսերենով
Երևանի քաղաքապետարանը հրատարակել է «Երևանը` քո գրպանում» ուղեցույցի ռուսերեն տարբերակը: Այն կազմվել է Երևանում «Մոսկվայի տուն» կենտրոնի աջակցությամբ:
Շնորհանդեսին, հակիրճ ներկայացնելով զբոաշրջային գրքույկը, նշվել է, որ այն մայրաքաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների, թանգարանների, մշակութային կենտրոնների, թատրոնների, հյուրանոցների, ժամանցի վայրերի, դեսպանատների և հյուպատոսարանների, ինչպես նաև ազգային յուրահատկությունների, ռեստորանների, սրճարանների և այլ տեսարժան վայրերի մասին հարուստ տեղեկատվություն է տալիս:
Ուղեգրքում ներկայացված են նաև քարտեզներ, հեռախոսահամարներ, կայքեր, իսկ մի քանի բաժիններ ներկայացված են նաև QR կոդերով:
«Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնությունից Երևան զբոսաշրջիկների նկատելի աճն ու հետաքրքրությունը՝ քաղաքապետարանի մշակույթի և զբոսաշրջության վարչությունը նախաձեռնել է ռուսերենով ուղեցույցի հրատարակումը: Կարծում ենք, որ այն կդառնա անփոխարինելի օգնական ռուսախոս զբոսաշրջիկների համար»,-նշել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանը:
«Խորհրդային միության անդամ բոլոր երկրներում շփման ընդհանուր լեզուն ռուսերենն էր: Հետևաբար, այս ուղեցույցը կարևոր է ոչ միայն ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների, այլև ավելի մեծ շրջանակների համար»,-իր հերթին նկատել է Երևանում «Մոսկվայի տուն» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը նշել է, որ ուղեցույցները բաժանվում են զբոսաշրջային ընկերություններին, հյուրանոցներին: Դրանք հնարավոր է գտնել ու ձեռք բերել նաև մայրաքաղաքի զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոններում:

Туристический буклет «Ереван в твоем кармане» доступен теперь на русском языке
Мэрия Еревана издала русскую версию туристического справочника «Ереван в твоем кармане». В вопросе издания справочника поддержку оказал центр «Дом Москвы» в Ереване.
Справочник содержит информацию об исторических и культурных памятниках столицы, музеях, театрах, гостиницах, развлекательных центрах, посольствах и консульствах, а также о национальных особенностях, ресторанах, кафе и других местах,представляющих туристический интерес.
Брощюра содержит также карты, телефонные номера, вебсайты, а некоторые разделы имеют и QR код.
«Принимая во внимание возросшие потоки туристов из России, управление культуры и туризма мэрии Еревана инициировало издание русской версии справочника. Мы надеемся, что он окажется полезным для русскоязычных туристов»,-подчеркнула заместитель мэра Еревана Гаянэ Мелком Мелкомян.
«Русский язык является общим для граждан бывших советских республик. Следовательно, справочник будет пользоваться спросом не только у русских туристов, но и у более широких кругпв»,-отметил генеральный директор «Дома Москвы» Ваграм Карапетян.
Начальник отдела туризма управления культуры и туризма мэрии Еревана Геворг Орбелян отметил, что справочники будут раздаваться в туристических компаниях и гостиницах. Буклеты можно приобрести в туристических информационных центрах столицы.