Երևանի 100 շենքում տեղադրվում են արևային ֆոտովոլտային կայաններ
Երևանը կօգտագործի արևի էներգիան: Քաղաքապետարանը սկսել է «Եվրոպական Միությունը՝ Երևանի համար. արևային համայնք» ծրագիրը, որն իրականացվում է «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակում: Բազմաբնակարան բնակելի շենքերի տանիքներին տեղադրվում են արևային ֆոտովոլտային կայաններ: Նախապես որոշված 90 շենքի փոխարեն ծրագրում ընդգրկվել է 100-ը: Այժմ շարունակվում է մոնտաժման գործընթացը:
«Ծրագիրը դրամաշնորհային է, արժեքը՝ 1 մլն 250 հազար եվրո, որից 250 հազարը քաղաքապետարանի համաֆինանսավորումն է: Շենքերի ընտրության գործում առաջնորդվել ենք սահմանված չափորոշիչներով, մասնավորապես 9-14 հարկանի, հարթ և արևկող տանիք ունեցող շենքերն են ընդգրկվել: Հաշվի է առնվել նաև սոցիալական բաղադրիչը»,-ասում է Երևանի քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության բաժնի պետ Նարինե Աբելյանը:
Ծրագրով նախատեսված է կրճատել ընդհանուր օգտագործման տարածքների էլեկտրաէներգիայի սպառումը:
«Ծրագրի շնորհիվ ֆինանսական առումով կունենանք մինչև 50 տոկոս խնայողություն: Եթե այժմ բնակիչները վերելակի հոսանքի ծախսի համար վճարում են պայմանական 100 միավոր, հիմա՝ 50: Բայց այդ գումարում ներառված է նաև ներշենքային և արտաքին լուսավորությունը»,-նշում է ««Քաղաքապետերի դաշնագիր» ցուցադրական նախագծեր» ծրագրի աջակցող խմբի ազգային փորձագետ Անդրե Օհանյանը:
«Տեղադրված են հայկական արտադրության պանելներ՝ 360 Վտ հզորության: Մոդուլները արևային էներգիան փոխակերպում են էլեկտրականի, ստացվում է հաստատուն հոսանք, որը փոխարկիչի միջոցով դառնում է փոփոխական և միացվում ցանցին: Այն մաքուր և, ինչը կարևոր է, վերականգնվող էներգիա է»,- մանրամասնում է «ԵՄ-ն Երևանի համար. արևային համայնք» ծրագրի արևային կայանների մասով խորհրդատու Վահան Մադոյանը:
Արտադրված արևային էներգիայի շնորհիվ կլուսավորվեն շենքերի բոլոր մուտքերը, նաև աստիճանահարթակները, մի բան, որ վերջին տասնամյակներում երբևէ չի եղել: Հոսանքալարերն անցկացված են, լուսարձակները՝ տեղադրված, մնում է համակարգերը միացվեն:
«Տեղադրվել են նոր սերնդի լեդ լուսարձակներ, որոնք ունեն լուսային, ձայնային և շարժման տվիչներ: Սա նշանակում է, որ անգամ մուտքի դուռը բացող բնակչի ձայնը բավական է, որ լուսարձակը միանա»,- ասում է լուսավորության մասնագետ, ինժեներ Արթուր Հովհաննիսյանը:
Արևային էներգիան կօգտագործվի նաև գիշերային լուսավորության համար: Ամբողջ գիշեր լուսավոր ու անվտանգ կլինեն շենքերի բակերը:
«Նման ծրագիր մենք չենք ունեցել երբևէ: Այն կարող ենք հետագայում կրկնօրինակել այլ շենքերում ևս»,-ասում է Անդրե Օհանյանը:
Ծրագիրը, որպես փորձնական, բնակիչների համար անվճար է: Տեղադրելուց հետո արևային կայանները դառնալու են բնակիչների սեփականությունը և կծառայեն 15-20 տարի:
Ծրագիրն ունի նաև հետաքրքիր սոցիալական բաղադրիչ: Անապահով ընտանիքներին կտրամադրվեն էներգախնայող լուսատուներ՝ տան էներգասպառումը նվազեցնելու ու ընտանեկան բյուջեն խնայելու համար: Քաղաքի համար առաջին ու բացառիկ ծրագրի արդյունքները կզգացվեն արդեն աշնանը, երբ բոլոր շենքերում աշխատանքներն ավարտված և համակարգերը գործարկված կլինեն:

Солнечные фотовольтовые панели установлены на 100 зданиях в Ереване
Мэрия Еревана запустила программу «ЕС для Еревана: солнечная община», которая осуществляется в рамках инициативы «Пакт мэров». Солнечные фотовольтовые панели устанавливаются на крышах многоквартирных зданий. Вместо заранее выбранных 90 зданий программа включает 100.
По словам начальника управления развития и инвестиционных программ мэрии Еревана Нарине Абелян, это грантовая программа стоимостью 1 миллион 250 тысяч евро,из них 250 тысяч евро софинансируется мэрией. Многоквартирные здания выбираются на основании определенных стандартов. Это 9-14-этажные здания с плоской крышей, находящиеся на солнечной стороне. Социальный компонент также принят во внимание.
Программа предусматривает экономию электроэнергии в местах общего пользования.
По словам национального эксперта группы содействия программы «Демонстрационные проекты «Пакта мэров» Андре Оганяна, благодаря программе станет возможным сэкономить до 50% энергии.
На крышах установлены 360-ваттные панели армянского производства. Они генерируют чистую и возобновляемую энергию, что очень важно по словам консультанта по солнечным панелям программы «ЕС для Еревана: солнечная община» Вагана Мадояна.
Благодаря полученной энергии будут освещаться подъезды, лестничные клетки зданий. Уже проведены электрические линии и установлены светильники. Остается, чтобы была подключена система.
Инженер по освещению Артур Оганисян сообщил, что светильники снабжены LED лампами нового поколения, имеющими световые, звуковые датчики и датчики движения. Это значит, что свет может включаться, реагируя даже на голос входящего. Солнечая энергия будет также использоваться и для ночного освещения. После установки панели станут собственностью жильцов и прослужат 15-20 лет.
Программа также имеет социальный компонент. Необеспечченным семьям будут предоставлены энергосберегающие лампы, чтобы сократить расход энергии дома. Результаты первой и пока что эксклюзивной для города программы станут заметны осенью, когда все работы будут завершены, а системы введены в эксплуатацию.