Երևանի ավագանին հաստատեց Արթուր Ալեքսանյանին, Միհրան Հարությունյանին, Ռաֆայել Քոթանջյանին և Սառա Եսայանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու մասին որոշման նախագծերը
05.10.2016
Երևանի ավագանին հոկտեմբերի 5-ին գումարած արտահերթ նիստում հաստատել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի առաջարկը՝ Երևանի 2798-րդ տարեդարձի առթիվ, ինչպես նաև հայրենական սպորտի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, միջազգային մրցասպարեզներում ունեցած ակնառու հաջողությունների և տարած փայլուն հաղթանակների համար հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկ, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, 2016թ. ամառային օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր Արթուր Գևորգի Ալեքսանյանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու որոշման նախագիծը։
Երևանի 2798-րդ տարեդարձի առթիվ, նկատի առնելով սպորտի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդը, միջազգային մրցասպարեզներում ունեցած ակնառու հաջողությունները և տարած փայլուն հաղթանակները, Երևանի ավագանին հաստատել է նաև հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկ, Ռուսաստանի և Հայաստանի չեմպիոն, Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Ռուսաստանի Դաշնության միջազգային կարգի սպորտի վարպետ Միհրան Էդիկի Հարությունյանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու որոշման նախագիծը։
Ստեղծագործական ակնառու հաջողությունների, թատերարվեստում ներդրած նշանակալի ավանդի և բազմամյա վաստակի համար ավագանու որոշմամբ «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում է շնորհվել դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռաֆայել Արտյոմի Քոթանջյանին:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ, առողջապահական համակարգում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա բեղմնավոր գործունեության և ունեցած վաստակի համար «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում է շնորհվել նաև«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի մեծահասակների պոլիկլինիկայի բժիշկ-ռևմատոլոգ, ՀՀ վաստակավոր բժիշկ Սառա Մանթաշի Եսայանին:

Совет старейшин Еревана утвердил проекты решения о присвоении звания «Почётный гражданин Еревана» Артуру Алексаняну, Миграну Арутюняну, Рафаэлю Котанджяну и Саре Есаян
В ходе внеочередного заседания, созванного 5-го октября, по предложению мэра Еревана Тарона Маргаряна, по случаю 2798-летия города Ереван, а также за вклад в развитие отечественного спорта, за выдающиеся достижения и блестящие победы на международной спортивной арене, Совет старейшин Еревана одобрил проект о присвоении звания «Почётный гражданин Еревана» борцу греко-римского стиля, двукратному чемпиону мира, трехкратному чемпиону Европы, обладателю золотой медали летних Олимпийских Игр 2016 года Артуру Геворковичу Алексаняну.
По случаю 2798-летия города Ереван, за значительный вклад в развитие отечественного спорта, за выдающиеся достижения и блестящие победы на международной спортивной арене, решением Совета старейшин Еревана звание «Почётный гражданин Еревана» присвоено также борцу греко-римского стиля, чемпиону Армении и России, обладателю серебряной медали Европейских игр, вице-чемпиону летних Олимпийских Игр 2016 года, мастеру спорта России международного класса Миграну Эдиковичу Арутюняну.
За выдающиеся творческие достижения, значительный вклад в развитие театрального искусства и многолетний труд, решением Совета старейшин Еревана звание «Почётный гражданин Еревана» присвоено также актеру, народному артисту РА Рафаэлю Артёмовичу Котанджяну.
Другим решением Совета старейшин, врач-ревматолог поликлиники для взрослых медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич», заслуженный врач РА  Сара Манташевна Есаян, за значительный вклад в систему здравоохранения, многолетнюю плодотворную деятельность и имеющиеся заслуги также будет удостоена звания «Почетный гражданин Еревана».