Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է Նիդերլանդների կենդանաբանական այգու մասնագիտական գծով տնօրեն Ջոսե Կոկի հետ
22.11.2022
Երևանի կենդանաբանական այգու զարգացման խնդիրներ են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի և Նիդերլանդների կենդանաբանական այգու մասնագիտական գծով տնօրեն, Եվրոպական կենդանաբանական այգիների և ակվարիումների միջազգային ասոցիացիայիում Երևանի կենդանաբանական այգու խորհրդատու Ջոսե Կոկի հանդիպման ժամանակ: Ներկայացնելով հանգստի գոտում իրականացվող ծրագրերը՝ քաղաքապետ Սարգսյանը նշել է, որ նախաձեռնված բարեկարգման ծրագրերը համալիր բնույթ են կրում: Մասնավորապես լուծվել են այգու ոռոգման և խմելու ջրի, լուսավորության խնդիրները, տեղադրվել են կողմնորոշող և կենդանիների մասին պատմող տեղեկատվական ցուցանակներ: Այգին համալրվել է նոր կենդանատեսակներով, տարածքը կանաչապատվում է: Հրաչյա Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ջոսե Կոկի այցն իր հերթին կնպաստի մասնագիտական նոր լուծումներ կիրառելու գործին:
«Հաջորդ տարի ևս մենք ծավալուն աշխատանքներ ենք նախատեսել կենդանաբանական այգում, և այս գործում մեզ համար անչափ կարևոր է միջազգային մի շարք կառույցների հետ գործակցությունն ու փորձի փոխանակումը: Մեր նպատակն է այգում ստեղծել այնպիսի միջավայր, որն այցելուներին ավելի կմոտեցնի բնությանն ու հանգստի գոտուց բացի կունենա նաև կրթական բաղադրիչ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Նիդերլանդների կենդանաբան այգու մասնագիտական գծով տնօրեն, ԵԱԶԱ-ում ԵԿԱ խորհրդատու Ջոսե Կոկը նշել է, որ իր համար անչափ կարևոր է իր այցը Երևան և մասնակցել կենդանաբանական այգու զարգացման գործին: Կարևորելով Երևանի քաղաքապետի մոտեցումները՝ նա նկատել է, որ նախանշվող ծրագրերը հնարավորություն կտան արդյունավետ կառավարում իրականացնելու և այգին ավելի հյուրընկալ ու հարմարավետ դարձնելու առումով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Երևանի կենդանաբանական այգու՝ Եվրոպական կենդանաբանական այգիների և ակվարիումների միջազգային ասոցիացիայի (ԵԱԶԱ) լիիրավ անդամությանը:

Мэр Еревана Грачья Саргсян встретился с директором по профессиональным вопросам Нидерландского зоопарка Джозе Кок
22.11.2022
Проблемы развития Ереванского зоопарка были обсуждены во время встречи мэра Еревана Грачьи Саргсяна с директором по профессиональным вопросам Нидерландского зоопарка, советника Ереванского зоопарка в Европейской ассоциации зоопарков и аквариумов г-жой Джозе Кок. Представляя программы, реализуемые в зоне отдыха, мэр Саргсян отметил, что проводимое благоустройство носит комплексный характер. В частности, решены проблемы с орошением и питьевой водой, освещением зоопарка, установлены знаки, ориентирующие посетителей и предоставляющие информацию о животных. Зоопарк пополинлся новыми обитателями, территория озеленяется. Грачья Саргсян выразил уверенность в том, что визит г-жи Кок в Ереванский зоопарк будет способствовать нахождению и применению новых решений.
Мэр также отметил, что в будущем году власти планируют осуществить в зоопарке объемные работы, следовательно, сотрудничество и обмен опытом с международными структурами имеют большое значение. Предпринимаются все усилия для создания среды, которая сблизит людей и природу и будет служить не только удобной зоной отдыха, но и содержать обучающий компонент.
Выразив благодарность за теплый прием, г-жа Кок отметила, что для нее очень важны посещение Еревана и участие в развитии зоопарка. Подчеркнув важность подходов мэра, она отметила, что предстоящие программы будут способствовать более эффективному управлению и созданию более привлекательной и удобной среды в зоопарке.
В ходе встречи стороны также обсудили вопрос полноправного членства Ереванского зоопарка в Европейской ассоциации зоопарков и аквариумов (ЕАЗА).