Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ռիգայի քաղաքապետի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ռիգա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Ռիգայի քաղաքապետ Նիլ Ուշակովի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը:
Ողջունելով Երևանի գործընկերոջը` Ռիգայի քաղաքապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու և Ռիգա այցելելու համար, ապա առանձնակի կարևորելով երկու քաղաքների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված Երևանի քաղաքապետի պատրաստակամությունն ու ջանքերը` համոզմունք է հայտնել, որ այս այցն իր հերթին կնպաստի երկու քաղաքների միջև առկա փոխգործակցության և գործընկերային կապերի էլ ավելի ամրապնդմանն ու համագործակցության շրջանակների ընդլայնմանը:
«Պարոն քաղաքապետ, ուրախ եմ կրկին ողջունելու Ձեզ Ռիգայում, ինչը ևս մեկ վկայությունն է երկու քաղաքների միջև հաստատված ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունների: Իսկապես ողջունելի է այն փաստը, որ Երևանի և Ռիգայի միջև փոխգործակցությունը տարեցտարի գրանցում է նոր զարգացումներ, որոնց արդյունքները դառնում են տեսանելի: Այսօր միասին հանդիսավորությամբ կբացենք Ռիգայի «Երևան» այգին, որը, համոզված եմ, կդառնա մեր երկու քաղաքների հաջողված համագործակցության լավագույն վկան»,- ընդգծել է Նիլ Ուշակովը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր հերթին նկատել է, որ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև առկա բարեկամությունն իսկապես կարևոր խթան է Երևանի և Ռիգայի բարեկամական ու գործնական հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդելու և զարգացնելու համար: Շնորհակալություն հայտնելով Ռիգայի քաղաքային իշխանության և հայ համայնքի ջանքերով կառուցված այգու համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ այն կդառնա ինչպես Ռիգայի բնակիչների, այնպես էլ քաղաքի հյուրերի սիրված հանգստի գոտիներից մեկը:
«Երևանի համար Ռիգան իսկապես վստահելի գործընկեր է, և մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում երկուստեք փոխգործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու հարցում: Իսկապես ողջունելի է Ռիգայում «Երևան» անունը կրող այգու կառուցման նախաձեռնությունը, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ մենք ունենք հաջողված ու արդյունավետ համագործակցություն: Պարոն քաղաքապետ, համոզված եմ, որ հանգստի այդ գոտին կդառնա սիրված վայր բոլորի համար և Ռիգայում կլինի Երևանի յուրօրինակ ներկայության գեղեցիկ վկայություն»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Հանդիպման շրջանակում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև համագործակցության ծրագրերի շրջանակների ընդլայնման շուրջ:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром Риги
В ходе официального визита в Ригу мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром Риги Нилом Ушаковым. На встрече также присутствовал почётный консул Латвийской Республики в РА Армен Гасабоглян.
Поприветствовав мэра Еревана и выразив благодарность за принятие приглашения и визит, Нил Ушаков придал особую важность готовности и усилиям мэра Еревана по расширению сотрудничества между двумя городами и заверил, что этот визит, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему укреплению взаимодействия и партнерских связей, а также расширению рамок сотрудничества между двумя городами.
«Господин мэр, рад снова приветствовать Вас в Риге. Это еще одно свидетельство теплых и дружественных отношений между двумя городами. Сотрудничество между Ереваном и Ригой развивается с каждым годом, результаты чего становятся все более ощутимыми. Сегодня мы вместе торжественно откроем парк «Ереван», который станет лучшим свидетельством успешного сотрудничества двух городов»,-подчеркнул Нил Ушаков.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Еревана Тарон Маргарян в свою очередь отметил, что дружба двух стран и народов является важным стимулом для дальнейшего укрепления и развития дружественных и партнерских отношений между Ереваном и Ригой. Поблагодарив за открытие парка, построенного усилиями городских властей и армянской общины Риги, мэр Тарон Маргарян выразил уверенность в том, что парк станет одним из любимых мест как для рижан, так и для гостей города.
«Рига для Еревана действительно надежный партнер, и мы выражаем свою готовность в вопросе дальнейшего расширения двустороннего взаимодействия. Мы приветствуем инициативу создания парка «Ереван» в Риге, что еще раз свидетельствует о том, что наше сотрудничество является эффективным и успешным. Господин мэр, уверен, что эта зона отдыха станет для всех любимым местом, символизирующем присутствие Еревана в Риге»,-подчеркнул Тарон Маргарян.