Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղերձը Երևանի օրվա առթիվ
քաղաքամայր Երևանն այսօր դառնում է 2799 տարեկան, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս: Այսօր աշխարհի ողջ հայությունն է «Սիրո քաղաք» կարգախոսով տոնում համայն հայության սիրելի մայրաքաղաքի ծննդյան տարեդարձը՝ անթաքույց հպարտությամբ, որ մեր հինավուրց, բայց միշտ երիտասարդ ոստանը բոլորիս համատեղ ջանքերի շնորհիվ տարեցտարի ավելի վստահ ու հպարտ է ներկայանում աշխարհին՝ ամրապնդելով իր տեղն ու դերը կայուն զարգացող մայրաքաղաքների շարքում:
Երևանն աշխարհում այսօր ճանաչելի է որպես անվտանգ, հարմարավետ, համաչափ զարգացող, ջերմ ու բարի, հյուրընկալ քաղաք: Սա փաստ է, որն իրենց մասնագիտական գնահատականներով ամրագրել են միջազգային հեղինակավոր մի շարք կազմակերպություններ՝ այդպիսով նաև գնահատելով մեզ՝ բոլորիս: Այո՛, բոլորի՛ս, քանի որ Երևանի յուրաքանչյուր ձեռքբերումը մեր համատեղ ու հետևողական աշխատանքի, քաղաքի հանդեպ ունեցած յուրաքանչյուրիս անմնացորդ նվիրումի և սրտացավ վերաբերմունքի արդյունքն է:
Երևանցին միշտ եղել ու մնում է քաղաքամայր Երևանի զարգացմանն ուղղված յուրաքանչյուր ծրագրի ու նախաձեռնության մշտական մասնակիցը: Վստահությամբ, համառ աշխատանքով և հարազատ քաղաքը սիրելու բացառիկ կարողությամբ մեզանից յուրաքանչյուրն անում է առավելագույնը, որ համայն հայության մայրաքաղաք այցելող յուրաքանչյուր ոք տեսնի՛, լսի՛, զգա՛ ու սիրի՛ Երևանը:
անշուշտ, փոխվում են և՛ ժամանակները, և՛ սերունդները, բայց Երևանի հանդեպ սերը, ջերմությունն ու սրտացավությունը շարունակում է մնալ անփոփոխ մեծություն, ինչը, վստա՛հ եմ, երբեք ու ոչինչ չի՛ կարող փոխել: Ու ես համոզվա՛ծ եմ, որ այսուհետ ևս, ամենքս մեր տեղում, մեր հնարավորությունների, կարողությունների և հմտությունների սահմաններում կշարունակենք հանուն Երևանի անել առավելագույնը՝ մեր սիրելի մայրաքաղաքն ավելի բարեկարգ, հարմարավետ ու ավելի լավը դարձնելու և հաջորդող սերունդներին այն արժանապատվորեն փոխանցելու համար:
Իսկ այսօր, բոլորս միասին, լիասիրտ տոնախմբենք «Էրեբունի-Երևան»-ի 2799-ամյակն ու Սիրո քաղաք Երևանին մաղթենք հազարամյակների շարունակական երթ:

Столице Ереван сегодня исполняется 2799 лет, в связи с чем поздравляю всех нас!
Сегодня под девизом «Город любви» армяне всего мира празднуют день рождения столицы всех армян с нескрываемой гордостью, что наша древняя, но всегда молодая столица, благодаря нашим совместным усилиям, с каждым годом все более уверенно и гордо предстает перед миром, укрепляя свое место и свою роль  среди устойчиво развивающихся городов.
Во всем мире Ереван сегодня известен как безопасный, комфортный, пропорционально развивающийся, теплый, добрый и гостеприимный город. Это факт, который своими профессиональными оценками зафиксировали ведущие международные организации, тем самым дав оценку и нам с вами, поскольку каждое достижение Еревана является результатом нашей совместной и последовательной работы, преданности и заботливого отношения каждого из нас.
Ереванец всегда был и остается постоянным участником каждой программы и инициативы, направленной на развитие столицы. Каждый из нас своим доверием, упорным трудом и уникальной способностью любить родной город делает все возможное, чтобы любой, посетивший столицу армян мира, увидел, услышал, почувствовал и полюбил Ереван.
Безусловно, меняются времена и поколения, но любовь и  тепло к Еревану продолжают оставаться неизменными ценностями, и я уверен, что никогда и никто не сможет это изменить. Я убежден, что и впредь, каждый из нас на своем месте, в рамках своих возможностей и полномочий, будет прилагать все усилия во имя Еревана, чтобы сделать нашу любимую столицу более благоустроенной и уютной и с достоинством передать ее будущим поколениям.
А сегодня давайте вместе и от всего сердца отпразднуем 2799-летие «Эребуни-Еревана» и пожелаем городу Любви-Еревану пути, длиной в тысячелетия.