Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը Երկրապահի օրվա առթիվ
Մեր պատմության վճռորոշ բոլոր պահերին ազգի ամենանվիրյալ զավակներն են միշտ ոտքի ելել ու ամեն անգամ աշխարհին ապացուցել են, որ հայը ոչ միայն ստեղծագործ աշխատանքով, այլ նաև զենքով գիտե պաշտպանել իր հարատևելու իրավունքը: Այդպես էր նաև Արցախյան ազատամարտի տարիներին, երբ կայացման փուլում գտնվող մեր պետականությանը սպառնացող արտաքին վտանգը դիմագրավելու համար զենք վերցրին լավագույն հայորդիներն ու մարտնչեցին՝ ոչ միայն և ոչ այնքան զենքով, որքան՝ ոգով ու կամքով: Ու հաղթեցի՛նք՝ մեր միասնականությամբ, անկոտրում կամքով ու աննկուն ոգով:
Եվ այսօր կարող ենք վստահաբար ասել, որ Երկրապահի օրը, որը մեր անկախ պետության ամենանվիրական տոներից է, իսկապես համաժողովրդական է ու յուրաքանչյուր հայինն է, որից սնվում, պայքարելու ու նոր ծրագրեր իրագործելու լիցքեր ենք ստանում բոլորս:
Այս օրը նաև մեր զոհված հերոսների հիշատակը հերթական անգամ հարգելու և նրանց վաստակը վերագնահատելու առիթ է: Անկեղծորեն հպարտ ենք, որ հանուն հայրենիքի նվիրաբերված նրանց կյանքերն այսօր թե՛ իրենց զինակից ընկերների և թե՛ մեզանից յուրաքանչյուրի կողմից արժևորված են անվերապահորեն, ինչն արտահայտվում է թե՛ բանակի մարտունակությունն ամրապնդելու և թե՛ պետության առջև դրված խնդիրները լուծելու դժվարին և պատասխանատու, միաժամանակ՝ շնորհակալ գործում:
Մեր խոնարհումը բերելով բոլոր մեր հերոսների շիրիմներին՝ նաև մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում զոհված մեր ազատամարտիկների ու զինվորների ծնողներին՝ քաջ հայորդիներ լույս աշխարհ բերելու և դաստիարակելու համար: Նաև վստահեցնում ենք, որ թե՛ Երևանի քաղաքապետարանը և թե՛ անձամբ ես շարունակելու ենք լինել կորստի ցավը կրած ազատամարտիկների ու զինծառայողների ընտանիքների կողքին, ինչպես նաև շարունակական աջակցություն ենք ցուցաբերելու Հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարած բոլոր երկրապահ-կամավորականներին:

Поздравительное послание мэра Еревана Тарона Маргаряна по случаю Дня Еркрапа
В судьбоносные дни нашей истории самые преданные сыновья нации всегда вставали на защиту Родины и каждый раз доказывали миру, что армянин всегда может защитить свое право на жизнь не только созидательным трудом, но и с оружием в руках. Так было и в годы Арцахской освободительной войны, когда для противостояния внешней угрозе нашей государственности, находящейся на стадии становления, лучшие из сыновей Армении взяли в руки оружие и сразились не только и столько оружием, но духом и волей. И мы победили своим единением, несломленной волей и несокрушимым духом.
И сегодня мы можем уверенно сказать, что День Еркрапа, который является одним из самых важных праздников нашего независимого государства, по сути является народным и принадлежит каждому армянину, этот праздник нас вдохновляет, дает силы для борьбы и осуществления новых программ.
Этот день - также еще один повод почтить память павших героев и переосмыслить их великий вклад.
Мы поистине горды тем, что их жизни, отданные ради Отечества, священны как для их соратников, так и для каждого из нас. И это выражается как в постоянном укреплении боеспособности нашей армии, так и в трудном и ответственном, но вместе с тем и благодарном деле решения всех задач, стоящих перед страной.
Преклоняясь перед прахом наших героев, мы выражаем глубокую благодарность родителям павших солдат и азатамартиков за то, что произвели на свет и воспитали храбрых патриотов.
Будьте уверены, что и мэрия Еревана, и я лично, будем, как и всегда, стоять рядом с семьями военнослужащих и азатамартиков, познавших боль потери и будем всегда оказывать поддержку всем добровольцам еркрапа, исполнившим свой долг перед Родиной.