Երևանի քաղաքապետարանում ներդրվում է սոցիալական պաշտպանության նոր համակարգ
Երևանի քաղաքապետարանը սոցիալական պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում մեկնարկել է «Սոցիալական աշխատանք» մասնագիտության հատուկ ուսուցման դասընթացները: Նպատակն է բարձրացնել ոլորտի աշխատակիցների մասնագիտական հմտություններն ու նպաստել «Սոցիալական աշխատող» ինստիտուտի զարգացմանը:
Դասընթացներին կմասնակցի վարչական շրջանների շուրջ 60 աշխատակից: Արդյունքում նրանք կստանան սոցիալական աշխատանքի վերաբերյալ նոր գիտելիքներ, կզարգացնեն մասնագիտական կարողությունները: Ուսուցման ավարտին քննությունները հաջողությամբ հանձնողներին տրվելու է համապատասխան վկայական:
«2019թ. Երևանի քաղաքապետարանում կառուցվածքային փոփոխություններ արվեցին: 2020-ի լարված պայմաններում աշխատանքը ցույց տվեց, որ մենք առաջ ենք ընթանում ճիշտ ճանապարհով: Հաջորդ քայլը մասնագիտական կարողությունների զարգացումն է, որպեսզի աշխատանքներն ավելի արդյունավետ և նպատակային կազմակերպենք: Ծրագիրը լինելու է շարունակական»,- ընդգծել է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը:
«Երևանում սոցիալական պաշտպանության նոր համակարգի հիմք դրվեց, հիմնվեց երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչությունը: Այժմ մեկնարկում է համակարգի ներդրման երկրորդ փուլը: Նախատեսում ենք վարչական շրջաններում սոցիալական աշխատողի 60 հաստիք ունենալ: Հենց այդ հաստիքների համար այսօր իրականացվում է հատուկ ուսուցման դասընթաց»,-ասել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Լուսինե Հովհաննիսյանը:
Դասընթացների արդյունքում սոցիալական պաշտպանության ոլորտում կաշխատեն պրոֆեսիոնալ մասնագետներ, որոնք սոցիալական աջակցության կարիք ունեցող մայրաքաղաքի բնակիչներին կտրամադրեն որակյալ ծառայություններ:
Ծրագիրն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, «Աշխատանքի և սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ժողովրդավարության և կառավարման գրասենյակի, «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության աջակցությամբ:
«Սոցիալական աշխատողի ինստիտուտը չափազանց կարևոր է: Վերջին տարիներին աշխարհում փորձը ցույց է տվել, որ հենց այդ մարդկանց աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր է եղել լուծել բազմաթիվ ընտանիքների խնդիրներ: Երևանում սոցիալական պաշտպանության ոլորտի զարգացման ու կայացման գործում պետք է հատուկ ընդգծեմ քաղաքապետարանի դերը»,- ասել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ժողովրդավարության և կառավարման բաժնի տնօրեն Ադամ Ստեֆանը:

В мэрии Еревана вводится новая система социальной защиты
В рамках реформ социальной сферы мэрия Еревана проводит специальные тренинги на тему «Социальная работа». Цель тренингов – повысить профессиональные навыки сотрудников и способствовать развитию инситута социального работника.
Около 60 служащих сферы из административных районов примут участие в тренингах с целью повышения квалификации. В конце тренинга успешно сдавшие экзамен участники получат соответствующие сертификаты.
«В 2019г.в мэрии Еревана были проведены структурные изменения. Работая под большим напряжением в 2020г., мы поняли, что движимся в правильном направлении. Следующим шагом является повышение профессиональных навыков с целью более эффективной и целенаправленной организации деятельности. Программа будет носить продолжительный характер»,- подчеркнул первый заместитель мэра Еревана Грачья Саргсян.
По словам начальника управления по вопросам детей и социальной защиты Лусине Оганисян, в Ереване заложена основа для новой системы социальной защиты. Второй этап идет в данный момент. Есть намерение создать 60 рабочих мест в сфере социальной работы в административных районах, и эти тренинги ведутся именно с целью подготовки специалистов.
Программа осущствляется по инициативе мэрии Еревана при содействии Министерства труда и социальных вопросов РА, «Национального иститута труда и социальных исследований», Агенства демократии и управления ПРООН, организации «Ворлд Вижн Армения»
По словам начальника отдела демократии и управления ПРООН Адама Стефана, институт социального работника чрезвычайно важен. Благодаря деятельности этих работников стало возможным решить проблемы многочисленных семей. В этом деле надо особо подчеркнуть роль мэрии Еревана.