Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է ԱԶԲ Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Շոն Օ Սալիվանի հետ
22.06.2017
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Շոն Օ Սալիվանի հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Երևանի քաղաքապետը բարձր է գնահատել Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը և նկատել, որ վերջին տարիներին այն իսկապես արդյունավետ է ու հաջողված: Ընդգծելով Երևանում ճանապարհաշինական, այդ թվում նաև մայրաքաղաքը շրջանցող ճանապարհների կառուցման ծրագրերի կարևորությունը՝ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորմամբ Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրով կառուցվող ավտոճանապարհները ևս անչափ կարևոր են Երևանի կենտրոնի երթևեկությունը բեռնաթափելու համար:
«Ասիական զարգացման բանկի հետ ձևավորված փոխգործակցությունն իսկապես հաջողված է և արդյունավետ, ինչի վառ ապացույցը տարեցտարի կյանքի կոչվող համատեղ ծրագրերն են ու դրանց շարունակականության ապահովումը: Մենք կարևորում ենք բոլոր այն ծրագրերի իրականացումը, որոնք ուղղված են Երևանի զարգացմանն ու հարմարավետության ապահովմանը: Համոզված եմ, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական և մենք կարձանագրենք նոր ձեռքբերումներ», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Շոն Օ Սալիվանն իր գոհունակությունն է հայտնել համատեղ ծրագրերի ընթացքից և ներկա արդյունքներից, ընդգծելով, որ քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի և լուրջ գործընկեր է բանկի համար:
«Պարոն քաղաքապետ, Ասիական զարգացման բանկի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ձևավորված են իսկապես հրաշալի հարաբերություններ, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս նախաձեռնված բոլոր ծրագրերը հասցնելու ավարտին ու մեկնարկելու նոր նախագծեր: Մենք ևս մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում շարունակելու համագործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ և վստահ եմ, որ մեր թիմերի ամենօրյա համատեղ աշխատանքով կշարունակենք արձանագրել շոշափելի արդյունքներ»,- նշել է Շոն Օ Սալիվանը:
Հանդիպման ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, անդրադառնալով համագործակցության շրջանակների և ուղղությունների ընդլայնմանը, առանձնակի կարևորել է տրանսպորտային բարեփոխումների և վերելակային տնտեսության արդիականացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը և ընդգծել, որ այս երկու ուղղություններով առաջիկա տարիներին Երևանում ծրագրային հստակ քայլեր են ձեռնարկվելու:

Мэр Еревана встретился с генеральным директором управления АБР по Центральной и Западной Азии Шоном О’ Салливаном
22.06.2017
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с генеральным директором управления Азиатского банка развития по Центральной и Западной Азии Шоном О’ Салливаном. Приветствуя гостей, мэр Еревана высоко оценил сотрудничество с Азиатским банком развития и отметил, что в последние годы оно развивается действительно успешно и эффективно. Подчеркнув важность программ дорожного строительства, в том числе, строительства объездных дорог, Тарон Маргарян отметил, что автодороги, строящиеся в рамках инвестиционной Программы устойчивого городского развития, финансируемой Азиатским Банком Развития, играют очень важную роль для разгрузки движения в центре Еревана.
«Сотрудничество, сформированное с Азиатским банком развития действительно успешно и эффективно, ярким доказательством чего явлются совместные программы реализуемые из года в год, и обеспечение их продолжительности. Уверен, что сотрудничество будет продолжено, и мы достигнем новых успехов»,- отметил Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за теплый прием, генеральный директор управления Азиатского банка развития по Центральной и Западной Азии Шон О’ Салливан выразил удовлетворение ходом и результатами совместных  программ,подчеркнув, что мэрия является надежным и серьезным партнером для банка.
«Господин мэр, между Азиатским банком развития и мэрией Еревана действительно сформированы отличные отношения, что дает возможность довести до конца все намеченные программы и начать новые проекты. Мы выражаем готовность продолжить сотрудничество с мэрией Еревана, и я уверен, что ежедневной совместной работой наших команд мы и дальше будем достигать ощутимых результатов»,- отметил Шон О’ Салливан.
В ходе встречи мэр Тарон Маргарян, касаясь расширения рамок и направлений сотрудничества, особо выделил осуществление программ, направленных на транспортные реформы и модернизацию лифтового хозяйства, подчеркнув, что в ближайшие годы в Ереване будут предприняты серьезные шаги в этих двух направлениях.