Երևանի քաղաքապետն ու ՀՀ պաշտպանության նախարարը երևանաբնակ զինծառայողների ծնողների հետ միասին ուղևորվել են սահմանամերձ զորամասեր
27.10.2017
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ երևանաբնակ ժամկետային զինծառայողների շուրջ 1600 ծնողներ հերթական անգամ հնարավորություն են ստացել այցելելու սահմանամերձ զորամասերում ծառայող իրենց զավակներին: Այն, որ սոցիալական կարևոր նշանակություն ունեցող, 5-րդ տարին անընդմեջ կազմակերպվող, այս նախաձեռնությունն իսկապես սպասված է, փաստում է յուրաքանչյուր անգամ հազարավոր քաղաքացիների ծրագրում ընդգրկվելու ցանկությունը, որոնց մի մասն, ի դեպ, առաջին անգամ չէ, որ օգտվում է ծրագրի ընձեռած հնարավորությունից: Մինչ ավտոբուսների մեկնումը, ծնողներին բարի ճանապարհ են մաղթել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ սահմանամերձ զորամասեր երևանաբնակ զինածառայողների ծնողների այցերի կազմակերպման ծրագիրը, որն արդեն դարձել է ավանդական, իսկապես առանձնակի է կարևորվում մեր կողմից: 2013 թվականից մինչ օրս այս ծրագրի շրջանակում արդեն ավելի քան 9000 ծնող հնարավորություն է ունեցել այցելել զինծառայող իրենց որդիներին և տեղերում ծանոթանալ նրանց ծառայության պայմաններին: Հերթական այս այցի շրջանակում, որն ինչպես գիտեք, այս տարվա արդեն երկրորդ այցն է, զորամասեր կայցելի շուրջ 1600 ծնող: Բազմիցս եմ ասել, որ սա բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանն ուղղված կարևոր ծրագիր է, և մենք շարունակելու ենք տարեկան առնվազն երկու անգամ սիրով կազմակերպել այս այցերը: Եվ, ընդհանրապես, մենք շարունակելու ենք անել հնարավորը, որպեսզի մեր զինվորները համոզված լինեն, որ իրենք և իրենց ծնողները մշտապես պետության և համայնքի հատուկ ուշադրության կենտրոնում են: Ի դեպ, քիչ հետո ծնողներին կհայտնենք նաև մեր անակնկալի մասին, որ այսօր ես և պաշտպանության նախարարը նրանց հետ կմեկնենք զորամասեր, որտեղ կհանդիպենք մեր զինվորներին: Մեզ մաղթենք բարի երթ», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու առիթն օգտագործելով, շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը, Արցախի պաշտպանության բանակին և Ստեփանակերտի քաղաքապետին, որ մշտապես իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում ծրագրի լիարժեք կյանքի կոչման հարցում: Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել նաև ՀՀ ճանապարհային ոստիկանությանն ու բոլոր այն բուժաշխատողներին, ովքեր մշտապես մեծ պատրաստակամությամբ են մասնակցում այս ծրագրին՝ ապահովելով զինծառայողների ծնողների անվտանգ ուղեկցումը դեպի զորամասեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն էլ իր հերթին առանձնակի կարևորելով ծրագրի կյանքի կոչումը, նկատել է, որ այն իսկապես սպասված է և անհրաժեշտ:
«Պաշտպանության նախարարությունն այս նախաձեռնության համար, իրոք, շնորհակալ է Երևանի քաղաքապետարանին և մենք միշտ սիրով աջակցում ենք, որ մեր զինվորների ծնողներն այցելեն իրենց որդիներին: Նախորդ անգամ մենք Երևանի քաղաքապետի հետ միասին ծնողներին խոստացանք, որ մենք էլ մեծ սիրով իրենց հետ կայցելենք զորամասեր և այսօր կատարում ենք մեր այդ խոստումը: Այս ծրագրի հետ կապված նաև հավելեմ, որ այն իսկապես շատ կարևոր և սպասված է, նաև լավ օրինակ է դարձել մեր մյուս քաղաքների համար և այս տարի Գյումրու և Վանաձորի քաղաքապետարանները ևս ցանկություն են հայտնել հանդես գալ նման նախաձեռնությամբ», - նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
Այնուհետ, մեկնող բոլոր ավտոբուսներին մոտենալուց և զինվորների ծնողներին բարի երթ մաղթելուց հետո, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ինչպես և նշել էին նախապես, ընկերակցել են մեկնողներին և հարավարևելյան սահմանամերձ զորամասերից մեկն ուղևորվող ավտոբուսով, ծնողների հետ միասին, մեկնել են զինծառայողների հետ հանդիպման:

Мэр Еревана и министр обороны РА вместе с родителями военнослужащих, проживающих в Ереване, отправились в приграничные воинские части
27.10.2017
По инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна родители почти 1600 военнослужащих срочной службы, проживающих в Ереване, в очередной раз получили возможность навестить своих сыновей. О востребованности организуемой уже 5-й год подряд социальной программы свидетельствует желание тысяч граждан быть включенными в программу, многие из которых, кстати, не в первый раз пользуются предоставленной программой возможностью. До отбытия автобусов, мэр Еревана Тарон Маргарян и министр обороны РА Виген Саргсян пожелали родителям доброго пути.
«Мы придаем особую важность уже традиционной программе по организации визитов родителей военнослужащих, проживающих в Ереване, в приграничные воинские части. С 2013 года по сей день в рамках данной программы более 9000 родителям была предоставлена возможность навестить своих сыновей и на местах ознакомиться с условиями их службы. В рамках очередного, уже второго в этом году визита, воинские части посетят почти 1600 родителей. Я неоднократно отмечал, что эта программа направлена на укрепление связи между армией и обществом, и мы и впредь будем ее продолжать, по крайней мере, дважды в год, организовывая эти посещения. И вообще, мы будем продолжать делать все возможное, чтобы наши солдаты были уверены, что они и их родители всегда находятся в центре внимания государства и общины. Кстати, на этот раз у нас есть сюрприз для родителей. На этот раз мы с министром обороны вместе с ними отправимся в воинские части и навестим наших солдат. Желаю всем нам доброго пути»,-отметил Тарон Маргарян и, пользуясь случаем, выразил благодарность министерству обороны РА, армии обороны Арцаха и мэру Степанакерта за постоянную поддержку в организации программы. Мэр также выразил благодарность Дорожной полиции РА и всем медработникам, всегда с большой готовностью участвующим в этой программе и обеспечивающим сопровождение родителей в воинские части.
Министр обороны РА Виген Саргсян в свою очередь подчеркнув особую важность реализации данной программы, отметил, что она действительно востребована и важна.
«Министерство обороны РА, действительно, очень благодарнo мэрии Еревана за эту инициативу, и мы всегда оказываем поддержку. В прошлый раз мы с мэром Еревана пообещали родителям, что вместе с ними посетим воинские части и сегодня выполняем наше обещание. Эта программа действительно востребована и важна. Она стала также хорошим примером для других городов и в этом году мэрии Гюмри и Ванадзора также выразили желание выступить с подобной инициативой»,-отметил Виген Саргсян.
По очереди поднявшись во все автобусы и пожелав родителям доброго пути, мэр Тарон Маргарян и министр обороны РА Виген Саргсян присоединились к отбывающим и на автобусе, следующем в одну из юго-восточных воинских частей, вместе с родителями отправились на встречу с военнослужащими.