Երևանն ու Փարիզը կընդլայնեն համագործակցության ծրագրերի շրջանակը
Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում կազմակերպված պաշտոնական արարողության շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն հանդես են եկել ելույթներով:
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով Փարիզի գործընկերոջը՝ հրավերն ընդունելու համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանի համար առանձնակի կարևորվում է Երևանի և Փարիզի միջև առկա բարեկամական ու գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնումը:
«Անցած ավելի քան երկու տասնամյակներին հայ-ֆրանսիական միջպետական կապերը բոլոր մակարդակներում նշանավորվել են վերընթաց զարգացումով, ընդ որում, բոլոր ոլորտներում՝ լինի քաղաքական կանոնավոր երկխոսություն, ապակենտրոնացված համագործակցություն, թե տնտեսական, մշակութային, կրթական կամ այլ բնագավառներ: Եվ իմ խորին համոզմամբ դրան մեծապես նպաստել է նաև հանգամանքը, որ դեռ 20-րդ դարասկզբին Ֆրանսիան առաջին երկրներից մեկն էր, որ ընդունեց Մեծ եղեռնից մազապուրծ մեր հազարավոր հայրենակիցներին` նրանց համար դառնալով երկրորդ հայրենիք։ Շնորհակալություն Ձեզ, տիկին քաղաքապետ, հայերի նկատմամբ Ձեր մշտական ուշադրության համար: Նաև շնորհակալ եմ, որ հայ ժողովրդի համար առանձնակի նշանակություն ունեցող տարելիցի կապակցությամբ, Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի այցի շրջանակներում Դուք ևս այցելեցիք Երևան ու մեզ հետ միասին հարգեցիք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Կուզենայի նաև ընդգծել, որ Հայաստանում առանձնահատուկ բարձր են գնահատում Ֆրանսիայի դերակատարումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Այդ համատեքստում իմ անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնում Երևան-Փարիզ համագործակցության շրջանակներում Փարիզի քաղաքապետարանում «Հայաստան 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-իստիտուտի հավաքածուն» խորագիրը կրող ցուցադրության կազմակերպմանն աջակցելու համար: Փարիզը բոլոր ժամանակներում ցույց է տվել համամարդկային բարձր արժեքներին իր հավատարմությունը: Ու վստահաբար նաև այդ արժեքները կրելու շնորհիվ է, որ Փարիզն այսօր հաջողությամբ դիմակայում է իր առջև ծառացած մարտահրավերներին: Ահաբեկչության այն ծանր օրերին, որ ցնցել էին քաղաքակիրթ ողջ աշխարհը, փարիզեցիների ցավն ու վրդովմունքը լիարժեք կիսեցին նաև երևանցիները՝ զորակցություն հայտնելով ու խորին հարգանք տածելով այն տոկունության նկատմամբ, որով հաղթահարվում էր այդ ամենը: Տիկին քաղաքապետ, ես համոզված եմ, որ հաջողությամբ դիմակայելով ցանկացած մարտահրավերի՝ Փարիզը մշտական զարգացում կապրի, և այս համատեքստում մեծ հեռանկարներ եմ տեսնում երկկողմ մեր համագործակցության համար՝ կարևորելով բազմակողմ և եվրոպական ծրագրերի շրջանակներում համագործակցությունը,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Առանձնակի կարևորելով Երևանի՝ ֆրանկոֆոնիայի մեծ ընտանիքի անդամ լինելու հանգամանքը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ այն ևս մեկ հարթակ է՝ ֆրանսիական քաղաքների հետ նոր կապեր հաստատելու համար:
«Մեծ կարևորություն եմ տալիս նաև Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի ասոցիացիայի շրջանակներում մեր համագործակցությանը: Վերջերս Բեյրութում կայացած 36-րդ գագաթաժողովի ընթացքում կարևոր հարցեր արծարծվեցին: Հուսով եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ կկարողանանք լուծումներ տալ այդ հարցերին: Լինելով ֆրանկոֆոնիայի մեծ ընտանիքի անդամ՝ Երևանը միշտ մեծ շուքով է նշում Ֆրանկոֆոնիայի օրերը: Հարյուրից ավելի ամենատարբեր միջոցառումներ են անցկացվում կրթական ու մշակութային հաստատություններում: Ցանկանում եմ վերստին նշել, որ այս օրերին ինձ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ Երևանում: Ուրախ եմ, որ մեզ հետ միասին այսօր մասնակցելու եք մեր հինավուրց մայրաքաղաքի 2798-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: Վստահ եմ, որ Ձեր այցը նոր ազդակ կհանդիսանա մեր երկու մայրաքաղաքների միջև բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունների համար՝ ի շահ մեր քաղաքների ու մեր համաքաղաքացիների բարօրության»,- նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը։
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն էլ իր ելույթում շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետին հրավերի համար և ընդգծելով ֆրանս-հայկական կապերի ներկայիս բարձր մակարդակը՝ նկատել է, որ այդ գործում անչափ կարևոր է նաև ֆրանսիայի հայ համայնքի դերը: Անն Իդալգոն առանձնակի կարևորել է նաև Երևանի անդամակցությունը ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի համաշխարհային ասոցացիային՝ նկատելով, որ այն ևս իր կարևոր դերակատարումն ունի երկուստեք կապերի էլ ավելի ամրապնդման հարցում:
«Երևանն ու, ընդհանրապես, ողջ Հայաստանը, ֆրանսախոս մեծ համայնքի մասն են կազմում: Սա, անշուշտ, միայն ֆրանսերեն խոսելով չէ, որ պետք է արտահայտվի: Այն նախ և առաջ միևնույն մշակույթը, հումանիստական, մարդասիրական արժեքները կիսելու առաքելություն է: Շնորհակալ եմ Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ Ձեր գործուն մասնակցությունն եք ունենում ֆրանկոֆոն քաղաքապետների համաշխարհային ասոցացիային, որի նախագահն այսօր ես եմ: Ֆրանկոֆոն քաղաքապետների այդ մեծ ընտանիքի անդամներից յուրաքանչյուրն իր քաղաքում կոնկրետ գործառույթներ է իրականացնում: Եվ այսօր կարող եմ նաև փաստել, որ Երևանի և Փարիզի միջև առկա սերտ համագործակցության հիմքում մեր ընդհանուր համոզմունքն է, որ անհրաժեշտ է բոլոր ուղղություններով մշտապես խթանել զարգացումը՝ այդպիսով նաև հնարավորություն ընձեռելով նոր սերնդին ավելի հաստատակամ ու վստահ նայել ապագային: Կցանկանայի առանձնակի կարևորել ու ողջունել մասնավորապես կրթական ծրագրերի խթանման հարցերում Ձեր հետևողական մոտեցումները, պարոն քաղաքապետ, ինչն ամենախոսուն վկայությունն է, որ Դուք ևս այն գաղափարի կրողն ու ջատագովն եք, որ երիտասարդությանը, ապագա սերնդին անհրաժեշտ է ոգևորել ու տալ թևեր, որ նրանք կարողանան ապահովել մեր ընդհանուր լուսավոր ապագան: Կրթությունը, նոր տեխնոլոգիաները, արհեստագործությունն այն ուղղություններ են, որոնց շուրջ մենք կարող ենք փոխշահավետ համագործակցություն ծավալել», - նշել է Փարիզի քաղաքապետը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով Երևանի քաղաքապետին մայրաքաղաքի տոնի առթիվ՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն նկատել է, որ Երևանի օրվա տոնակատարությունն իր հերթին կլինի ներշնչանքի լրացուցիչ աղբյուր՝ երկու մայրաքաղաքների համագործակցությունն էլ ավելի սերտացնելու համար:
«Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս Ձեզ շնորհակալություն հայտնել այն ջերմության համար, որով հյուրընկալեցիք մեզ Երևանում: Մեզ համար իսկապես մեծ պատիվ է Ձեզ հետ միասին նշել Երևանի տոնը: Անչափ երջանիկ եմ, որ այդ իրադարձությունները կիսելու եմ Ձեր և երևանցիների հետ մեկտեղ և համոզված եմ, որ այս պահերը կլինեն ներշնչանքի աղբյուր մեր համագործակցությունն էլ ավելի սերտացնելու համար: Կեցցե՛ Երևանը: Կեցցե՛ Փարիզը և կեցցե՛ ֆրանս- հայկական բարեկամությունը», - նշել է Փարիզի քաղաքապետը:

Ереван и Париж расширят рамки программ сотрудничества
Мэр Еревана Тарон Маргарян и находящаяся с официальным визитом в Ереване мэр Парижа Анн Идальго выступили с речами в рамках официальной церемонии, организованной в фойе мэрии Еревана.
Еще раз выразив благодарность мэру Парижа за визит, мэр Тарон Маргарян отметил, что Ереван придает особое значение расширению дружественных и партнерских отношений между Ереваном и Парижем.
«Последние два десятилетия были ознаменованы развитием армяно-французских связей на всех уровнях и во всех областях, будь то регулярный политический диалог, децентрализованное сотрудничество, экономическая, культурная, образовательная и другие сферы. По моему глубочайшему убеждению, этому способствовал также тот факт, что еще в начале 20-го века Франция стала одной их тех стран, которая приняла тысячи наших соотечественников, чудом, избежавших Геноцида и стала для них второй родиной. Благодарю Вас, госпожа мэр, за проявленное вами постоянное внимание к армянам. Хочу также поблагодарить за то, что по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян, в рамках визита президента Французской Республики в Армению, вы также находились здесь и вместе с нами воздали дань уважения памяти невинных жертв Геноцида. Хотел бы также отметить, что в Армении высоко ценят роль Франции в деле международного признания Геноцида армян. В этом контексте выражаю вам свою искреннюю признательность за оказанное содействие в организации выставки, посвященной 100-летию Геноцида армян под названием «Армения 1915: Париж принимает коллекцию ереванского Музея-института Геноцида армян».
Франция всегда показывала свою преданность высоким общечеловеческим ценностям и несомненно, благодаря этому сегодня успешно противостоит современным вызовам. В дни теракта, который потрясли весь цивилизованный мир, жители Еревана вместе с парижанами разделили боль и возмущение, выражая свою поддержку и глубокое уважение к той терпимости, с которой все это преодолевалось.
Госпожа мэр, я уверен, что преодолевая любые вызовы времени Франция обеспечит себе устойчивое развитие. В этом контексте я вижу большие перспективы развития нашего двустороннего сотрудничества»,-подчеркнул мэр Еревана.
Подчеркнув особую важность членства Еревана в большой франкофонской семье, мэр Тарон Маргарян отметил, что это еще одна платформа для установления новых контактов с французскими городами.
«Я придаю большую важность также нашему сотрудничеству в рамках Международной ассоциации мэров франкоязычных городов. В ходе прошедшей в Бейруте 36-ой Генеральной ассамблеи были обсуждены важные вопросы и я надеюсь, что совместными усилиями мы сможем решить их. Будучи членом большой франкофонской семьи, Ереван всегда торжественно отмечает дни Франкофонии. Более ста различных мероприятий проводится в учебных и культурных заведениях. Хочу еще раз отметить, что для меня большая честь принимать Вас в Ереване в эти дни. Рад, что сегодня Вы вместе с нами будете участвовать в празднествах, посвященных 2798-летию нашей древней столицы. Уверен, что Ваш визит послужит стимулом для дружественных и деловых связей между нашими столицами – во благо наших городов и во имя благополучия наших сограждан»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
Мэр Парижа Анн Идальго в своей речи выразив благодарность мэру Еревана за приглашение и подчеркнув высокий уровень армяно-французских отношений отметила, что в этом деле очень важна также роль армянской общины Парижа. Анн Идальго особо подчеркнула также важность членства Еревана в Международной ассоциации мэров франкоязычных городов, отметив, что этот факт также играют свою важную роль в деле укрепления двусторонних связей.
«Ереван, и вообще, вся Армения, является частичкой большой франкоязычной общины. Я благодарна Вам, господин мэр, что принимаете активное участие в работах международной ассоциации мэров франкоязычных городов, председателем которой я являюсь. Каждый из членов этой большой семьи выполняет конкретные функции в своем городе. Я хотела бы подчеркнуть в частности ваши последовательные подходы к продвижению образовательных программ. Образование, новые технологии и ремесла, являются направлениями взаимовыгодного сотрудничества»,-отметила мэр Парижа.
Поздравив мэра Еревана с днем столицы, мэр Парижа Анн Идальго отметила, что празднество дня Еревана станет дополнительным стимулом для укрепления взаимодействия двух столиц.
«Позвольте еще раз поблагодарить за гостеприимство и ту теплоту, с которой вы приняли нас в Ереване. Для нас действительно большая честь отмечать вместе с вами праздник города. Да здравствует Ереван! Да здравствует Франция! Да здравствует армяно-французская дружба»,-отметила мэр Парижа.