Երևանում բացվել է Արգենտինայի հրապարակը
Երևանի կենտրոնում՝ Սայաթ-Նովայի պողոտայի և Չարենցի փողոցի հատման վայրը, այսուհետ պաշտոնապես կկոչվի Արգենտինայի Հանրապետության հրապարակ:
Հանդիսավոր բացմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի ավագանու անդամներ, դիվանագետներ, հոգևոր այրեր, պաշտոնատար այլ անձինք:
Տարածքն ավագանու որոշմամբ անվանակոչվել էր դեռևս 2017-ին, իսկ այս տարի քաղաքային իշխանությունը հավանություն տվեց հրապարակում արգենտինացի գեներալ, քաղաքական գործիչ Մանուել Բելգրանոյի կիսանդրին տեղադրելու գաղափարին:
Ընդգծելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը՝ քաղաքապետ Մարությանն իր խոսքում նկատեց.
«Մենք մեր բարեկամ ժողովուրդների հանդեպ մեր սերն ենք արտահայտում՝ նրանց պատվին անվանակոչելով փողոցներ, հրապարակներ ու պուրակներ: Եվ, անշուշտ, այդ երկրների ցանկում պետք է իր արժանի տեղն ունենար Արգենտինան՝ մի երկիր, որը թեև տարածության առումով հեռու, բայց ոգով ու մշակույթով շատ մոտ է Հայաստանին: «Անցյալի ուսումնասիրությունը սովորեցնում է, թե ինչպես պետք է վերաբերվես ինքդ քեզ ներկայում և ապագայում»: Իմ մեջբերած այս խոսքերի հեղինակը իրավաբան ու զինվորական, ազատության մարտիկ Մանուել Բելգրանոն է: Ուշագրավ է, որ Արգենտինայի հերոս գեներալ Բելգրանոյի այս միտքը փոքր-ինչ վերաձևակերպված հանդիպում ենք մեր Գարեգին Նժդեհի մոտ. «Պատմագրել անցյալը՝ հանուն ապագայի ու գոյատևման»: Սա, կարծում եմ, մեր ազգերի հոգևոր հարազատության ևս մեկ նշան է, ինչպես նաև՝ ապացույցն այն բանի, որ ազատատենչ հոգիները նման են մեկը մյուսին» ,-նշեց քաղաքապետը:
ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիան, շնորհակալություն հայտնելով քաղաքային իշխանությանը ցուցաբերած աջակցության համար, նշեց. «Թեև այսօր իմ պաշտոնավարման վերջին օրն է, սակայն Երևանը հասցրել է դառնալ ինձ համար իսկապես շատ հարազատ վայր: Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեցա ծանոթանալու Հայաստանին և հայ ժողովրդին, բայց նաև տխուր եմ, որ ավարտում եմ դիվանագիտական առաքելությունս»:
Հյուրերը շրջել են տարածքում, զրուցել բարեկարգման աշխատանքների ընթացքի մասին: Դեսպանության ուժերով արդեն իսկ բարեկարգվել և արգենտինական մոտիվներով նկարազարդվել է հարակից կամարանցումը:

В Ереване открылась площадь Аргентины
Площадь, находящаяся в центре Еревана-на пересечении проспекта Саят-Новы и улицы Чаренца, отныне официально будет называться площадью Аргентинской Республики.
В торжественной церемонии открытия приняли участие мэр Еревана Айк Марутян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, члены Совета старейшин Еревана, дипломаты, и другие должностные лица.
Проект решения о наименовании площади был принят еще в 2017 году, а в этом году городские власти одобрили идею установки бюста аргентинского политика, генерала Мануэля Бельграно.
Подчеркнув вековую дружбу двух народов, мэр Марутян в своей речи отметил: «Свою любовь к дружественным народам мы выражаем посредством наименования улиц, площадей и скверов в их честь. И, конечно, Аргентина должна была занять свое достойное место в списке этих стран, страна, которая несмотря на то, что далека от Армении, но близка по духу и культуре. «Изучение прошлого учит, как относиться к себе в настоящем и в будущем». Автор этих слов - адвокат, борец за свободу Мануэль Бельграно. Примечательно, что слова героя Аргентины генерала Бельграно схожы с высказыванием героя армянского национально-освободительного движения начала XX века, армянского государственного деятеля Гарегина Нжде: описывать исторические события во имя будущего и существования. Это является еще одним признаком духовной близости наших народов»,-отметил мэр столицы.
Чрезвычайный и полномочный посол Аргентинской Республики в РА Гонсало Уриолабеитиа в свою очередь выразил благодарность городским властям за оказанную поддержку.
«Хотя сегодня последний день моего пребывания в должности, однако Ереван действительно стал для меня родным местом. Рад, что имел возможность познакомиться с Арменией и армянским народом, но опечален завершением своей дипломатической миссии»,-отметил посол.