«Երևանյան ամառ 2017». մեկնարկել է «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 4-րդ միջազգային փառատոնը
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2017» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով մայրաքաղաքի Կարապի լճի հարակից տարածքում մեկնարկել է «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 4-րդ միջազգային փառատոնը: Այն մեկնարկել է Տերունական աղոթքով։
Ներկաներին ողջունել են Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը և փառատոնի հոգևոր պատասխանատու Գերաշնորհ Տ. Բագրատ եպս. Գալստանյանը:
«Փառատոնը շատ կարևոր նշանակություն ունի ինչպես հոգևոր, այնպես էլ արվեստի տեսանկյունից: Այս միջոցառումն իրեն իսկապես արդարացրել է, քանի որ իր գոյության 4 տարիների ընթացքում բավականին մեծացրել է աշխարհագրությունը, և այսօր փառատոնին մասնակցում են կինոռեժիսորներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Կարևոր է, որ մասնակցում են ոչ միայն հայ առաքելական եկեղեցու դավանողները, այլև շատ այլ դավանանքների հետևորդներ», - նշել է Արամ Սուքիասյանը:
Փառատոնն իրականացվում է «Ծիածան» հասարակական կազմակերպության և «Ֆորմիկա Փրոդաքշն» ընկերության համատեղ նախաձեռնությամբ, Երևանի քաղաքապետարանի և Արարատյան հայրապետական թեմի գործընկերությամբ։
«Ֆրեսկո» 4-րդ փառատոնի ֆիլմացանկում ներառված է 42 կինոժապավեն 25 երկրից՝ 28 մրցութային և 14 արտամրցութային: Փառատոնում այս տարի կներկայացվի հայկական 8 ֆիլմ:
Առաջին անգամ փառատոնն ունի նաև հատուկ ծրագիր՝ «Հետադարձ հայացք» խորագրով, որտեղ կներկայացվեն հայ մտավորական, կինովավերագրող երջանկահիշատակ Արա Վահունու ֆիլմերը:
Այս տարի ևս փառատոնն առանձնակի ուշադրություն է դարձնում հատուկ խմբերի մասնակցությանը բոլոր փուլերին: Ոլորտում մասնագիտացված կառույցների հետ համագործակցության շնորհիվ հաշմանդամություն ունեցող անձինք ոչ միայն կմասնակցեն փառատոնի բոլոր միջոցառումներին, այլև ակտիվորեն կներգրավվեն «Ֆրեսկո»-ի կազմակերպչական աշխատանքներում:
Ավանդույթի համաձայն փառատոնի խորհրդանիշ ձկան տեսքով մրցանակները կպատրաստեն Խարբերդի մանկատան սաները:
Նշենք նաև, որ «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 4-րդ միջազգային փառատոնն անցկացվելու է մինչև սեպտեմբերի 3-ը:

«Ереванское лето 2017»: стартовал 4-й международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «FRESCO»
25.08.2017
В рамках программы трехмесячных мероприятий мэрии Еревана «Ереванское лето 2017», на территории, прилегающей к Лебединому озеру стартовал 4-й международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «FRESCO».
Присутствующих поприветствовали заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян и духовный наставник фестиваля епископ Баграт Галстян.
Фестиваль организовывают общественная организация «Циацан» и компания «Формика Продакшн», при партнерстве с мэрией Еревана и Араратской Патриаршей епархией. В этом году в 4-ом международном фестивале «FRESCO» участвуют 42 фильма из 25-и стран. Будут также представлены 8 армянских фильмов.
4-й международный фестиваль впервые «FRESCO» включает специальную программу «Ретроспективный взгляд», в рамках которой будут представлены фильмы известного армянского кинорежиссера Ара Вагуни.
В этом году также большое внимание будет уделено работе с особыми социальными группами и людьми с ограниченными возможностями. Благодаря сотрудничеству со специализированными структурами сферы, лица с ограниченными физическими возможностями не только примут участие во всех мероприятиях фестиваля, но и будут вовлечены в организационные работы.
Традиционные фестивальные сувениры в этом году также будут изготовлены руками воспитанников Харбердского детского дома.
Следует также отметить, что 4-й международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «FRESCO» пройдет с 25-го августа по 3-е сентября.