Երևանյան լիճը մաքրվում է 50 տարվա աղբից. քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հետևել է աշխատանքների ընթացքին
12.05.2022Արդեն մեկ ամիս է, ինչ Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով Երևանյան լճում մեկնարկել է մաքրելու գործընթացը: Ծրագրի ընթացքին տեղում հետևել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը: Նախաձեռնությունն աննախադեպ է, ծավալները՝ մեծ. հանգստի գոտին մաքրվում է շուրջ 50 տարվա աղբից:
«25000 քմ տարածք արդեն մաքրել ենք, որտեղից շուրջ 12 000 խմ աղբ է տեղափոխվել, օրական՝ 40 մեքենա»,- ասում է Երևանյան լճի մաքրման աշխատանքները համակարգող Անդրանիկ Մելիքյանը:
Ծրագրի համար բյուջետային մասհանումն ու համայնքի միջոցներից հատկացումների ծավալը հասնում է շուրջ 80 մլն դրամի:
«Քանի որ Երևան համայնքը բնապահպանական վճարներ է ստանում՝ ծրագիրը ներկայացրեցինք կառավարություն և հավանություն ստացանք՝ սկսելու մաքրման աշխատանքները: Ծավալն, իհարկե բավականին մեծ է, այս տարի առաջին անգամ ենք իրականացնում: Ծրագիրը լինելու է շարունակական, և մենք արդեն նոր մրցույթ ենք հայտարարել, որ մաքրման աշխատանքներն աշնանը շարունակենք»,- նշում է քաղաքապետը:
Աղտոտվածության հիմնական պատճառը կենցաղային, ինչպես նաև շինարարական աղբն է, որը կուտակվում է լճի տարածքում՝ բնակիչների անբարեխիղճ պահվածքի հետևանքով: Միջավայրի համար պակաս վտանգավոր չեն լճում աճող եղեգնը: 16 հա զբաղեցնող եղեգնուտը հանգեցնում է ջրի չնախատեսված կորստի: Եղեգնուտը չորացնելու միջոցառումները մեկնարկել են դեռևս նախորդ տարվանից:
«Մեր գիտնականներից մեկը դիմում էր գրել, թե եղեգնը մեր գյուղատնտեսությանն ու ընդհանուր ջրային պաշարներին ինչ վնաս է հասցնում, օրինակ, մեկ եղեգնը ընդհանուր առմամբ շուրջ 300 լիտր ջուր է գոլորշիացնում: Անօդաչու սարքով կարողացանք հատուկ լուծույթով ամբողջ մակերևույթը ծածկել: Այս հատվածը հիմա պետք է եղեգնով պատված լիներ, ինչպես տեսնում եք՝ մաքուր է»,- նկատում է Հրաչյա Սարգսյանը:
Ծրագրով Հրազդան գետի վրա կտեղադրվի նաև ճաղավանդակ, կիրականացվեն աղբաորսիչ միջոցառումներ:
«Տեսնում եք, որ պլաստիկե շշեր և տարբեր առարկաներ են այս պահի դրությամբ ջրին լողում: Դրանց հոսքը կսահմանափակվի, և այլևս հնարավոր չի լինի, որ Հրազդան գետով այդ ամբողջ աղբը հասնի լիճ: Բացի այդ, այս ծրագրով ջրի մակերևույթը բավականին կբարձրանա, որը հնարավորություն կտա Արարատյան դաշտ ուղարկվող ջրի ծավալն ավելացնել և արդյունավետ օգտագործել»,- ընդգծում է քաղաքապետը:
Երևանյան լիճը մաքրելուն զուգահեռ, ի դեպ, համայնքը նախաձեռնել է նաև տարածքում հանգստի գոտի կառուցելու ծրագիրը, որի համար հարկ կլինի ծախսել շուրջ 190 մլն դրամ: Կբարեկարգվի լճի ափամերձ տարածքի 2.8 հա հատվածը, որից 2.1 հա-ը կլինի կանաչ տրածք, կանցկացվի 1100 գծամետր ոռոգման ցանց, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կկառուցվի մարզահրապարակ, շուրջ 500մ երկարությամբ հեծանվուղի, ճեմուղի, տարածքը կլուսավորվի արևային էներգիայով աշխատող՝ էներգախնայող լուսատուներով:
«Սա Երևանի լավագույն միջավայրներից մեկն է, որը, ցավոք սրտի, աղտոտում ենք և հիմա պետական ու համայնքային բյուջեից գումարներ ենք ծախսում վերականգնելու համար: Ուրախ կլինեմ, եթե մեր քաղաքացիները Երևանը, մեր հայրենիքը մաքուր պահեն և դրանով նպաստեն մեր երկրի զարգացմանը»,- ընդգծում է Հրաչյա Սարգսյանը:
Երևանյան ջրամբարը կառուցվել է դեռևս 1970թ.՝ Հրազդան գետի վրա, նախկին Նոր Կողբ գյուղի տարածքում: Այն լուծում է ոչ միայն ոռոգման ջրի պաշար կուտակելու խնդիրը, այլև, հաշվի առնելով Երևանի կլիմայական պայմանները, ամռանը մեղմում է քաղաքի շոգը, իսկ ձմռանը՝ ցուրտը:
Մի քանի ուղղություններով իրականացվող կարևոր այս ծրագրի ավարտից հետո Երևանյան լիճը կդառնա նաև քաղաքի բնակիչների ու հյուրերի նախասիրած հանգստավայրերից մեկը:

На Ереванском озере ведутся очистительные работы: мэр Грачья Саргсян на месте ознакомился с процессом
12.05.2022
Процесс очистки берегов Ереванского озера в рамках годовой программы мэрии Еревана начат месяц назад. Мэр Еревана Грачья Саргсян побывал на территории, чтобы ознакомиться с ходом работ. Объемы работ действительно беспрецедентны, так как территория озера очищается от мусора, скопившегося за почти 50 лет. Уже расчищено 25000 кв.м, вывезено 12000 куб.м мусора – по 40 мусоровозов ежедневно.
На программу выделено примерно 80 миллионов драмов.
Мусор скапливатся здесь из-за безответственного отношения жильцов, проживающих поблизости. Кроме того, значительный вред наносят заросли тростника. Вред заключается в том, что тростник вызывает непредвиденные потери воды. Поэтому предприняты меры по иссушению зарослей. Программа также предусматривает установку решеток на реке Раздан с целью сбора мусора, который заносится с течением. Благодаря этой программе уровень воды в озере повысится, что будет способствовать увеличению объемов воды, используемой для орошения Араратской долины.
Параллельно очистке территории община также начала программу по строительству здесь зоны отдыха. Проект обойдется общине в 190 милионов драмов.
Территория в 2,8 га вдоль берега (2,1 га из которых приходится на зеленые зоны) будет благоустроена, проложено 1100 пог.м оросительной сети, установлены скамейки, урны, построены спортивная площадка, велосипедная дорожка. Будут выделены аллеи, установлено наружное освещение, работающее на солнечных аллеях.
«Эта территория-одна из самых лучших в городе. К сожалению, мы загрязнили территорию, и теперь из государственного и городского бюджета выделяются значительные средства на ее восстановление. Я буду счастлив, если наши сограждане будут соблюдать чистоту в городе и стране, тем самым способствуя развитию родины»,-подчеркнул Грачья Саргсян.
Ереванское водохранилище было построено в 1970г. на реке Раздан, на месте бывшей деревни Нор Кохб. Водохранилище не только обеспечивает запасы воды для орошения, но и влияет на микроклимат, смягчая его зимой и летом. После завершения программы, территория Ереванского озера сранет одной из самых любимых зон отдыха для ереванцев и гостей столицы.